„Valstiečiai“ nusitaikė į dar vieną laisvę: painu net policijos pareigūnams

Asociatyvi/R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos narys Mindaugas Puidokas praėjusį penktadienį registravo įstatymo pataisą, kuria siūlo uždrausti rūkymą masinių renginių metu, taip pat aplink restoranus, kavines, barus, klubus, maitinimo įstaigas, lošimo namus, interneto kavines 10-ties metrų atstumu. Portalas „Kas vyksta Kaune“ domėjosi, kaip toks draudimas paveiktų Kauno senamiestyje įsikūrusių minėto pobūdžio vietų lankytojų elgesį ir senamiestį bendrąja prasme.

Parlamentaras taip pat nori uždrausti rūkyti prie patalpų, kur vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai, vaikų žaidimų aikštelėse ir 100 metrų atstumu aplink jas, saugomose teritorijose. Masiniuose renginiuose būtų leidžiama rūkyti tik tam specialiai įrengtose vietose. Tarp nerūkymo vietų atsirastų viešojo transporto stotelės ir stotys bei 10 metrų atstumas aplink jas.

Kauno senamiestis taptų nesaugiu

Kalbėjomės su Kauno senamiestyje įsikūrusių alaus restorano „Avilys“ bei baro „Yzy Bar“ vadove Jurgita Nore. „Man labai gaila, kad jaunimas yra išvaikomas, pavyzdžiui, į Kauno Santaką ar aplinkinius kampus, užkaborius, „bromas“. Manau, būtų daug saugiau, jei visi rūkantieji tai darytų saugioje vietoje. Juk galima padaryti atskiras tam skirtas zonas. Tokiai įstatymo pataisai visiškai nepritarčiau“, – komentavo pašnekovė.

Pasak jos, galima manyti, jog uždraudus rūkyti dešimties metrų atstumu nuo restoranų, kavinių, barų žmonės slapstydamiesi eis rūkyti į kiemus, tarpuvartes, o tuomet saugaus senamiesčio vaizdinys subliukš. „Mes tvarkome ir šluojame vidinius kiemus ir kitas pėstiesiems praeinamas vietas – jie švarūs, atviri – be žmonių. Patvirtinus tokią įstatymo pataisą, žmonės būtų tarsi ne savo noru suvaryti į pakampes, o tuomet, senamiestis atrodytų esantis nesaugus. O restoranų, kavinių, barų lankytojai justų diskomfortą“, – dėstė J. Norė.

Grįžimas į mokyklos laikus

Kauno senamiesčio draugijos vadovės Onos Peičiūtės teigimu, senamiestyje 10 metrų atstumas tarp lankytinų vietų – retai pasitaikantis reiškinys. Didžiausias atstumas tarp restoranų, kavinių ir barų – maždaug 3-4 metrai.

„Man tai atrodo tarsi visiškas absurdas. Tokiais būdais rūkančių žmonių tikrai nepavyks atpratinti nuo šio žalingo įpročio. Nuo tokios įstatymo pataisos kur kas labiau nukentėtų tik senamiesčio gyventojai, nes rūkaliai galimai rinktųsi kurioje nors šalutinėje gatvėje, o ten – gyventojų langai. Kas sugaudys visus rūkančius žmones? Negi bus specialiosios tarnybos, kurios tuo rūpinsis? Tai – tik dar vienas laisvės suvaržymas“, – sakė O. Peičiūtė.

Pasak Kauno senamiesčio draugijos vadovės, į lauko terasas, lankytojai dažniausiai ir ateina išgerti puodelio kavos bei surūkyti cigaretę per pietų pertrauką, kad atsipalaiduotų nuo rutinos. „Žmonės, kurie nerūko beveik visada paprašo rūkančiojo, kad šis nueitų toliau, jei tai jiems trukdo. Suvaržymų vis daugėja, tai – visiškai nelogiška. Niekada neteko susidurti su problema, kad nerūkantieji ir rūkantieji nepasidalintų erdve tarpusavyje. Panašu, jog grįžtama į mokyklos laikus, kai moksleiviai negalėdavo rūkyti prie mokyklos ir slėpdavosi nuo mokytojų lįsdami į miegamųjų rajonų teritorijas. Negi ir suaugusieji turės taip pat elgtis?“, – svarstė pašnekovė.

Saugomos teritorijos – šeštadalis šalies teritorijos

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Viešųjų ryšių skyrius vedėja Diana Rakauskaitė sako, kad aplinkosaugininkai iš principo pritartų, jog būdami gamtoje žmonės turėtų nerūkyti.

„Iš tikrųjų mes palaikome pačią nerūkymo idėją, kad apskritai gamtoje nereikėtų rūkyti, kaip tik žmonės į gamtą turėtų važiuoti semtis sveikatos, bet jeigu būtų priimtas toks dalykas, mes nelabai įsivaizduotume, kas tą kontrolę vykdytų“, – teigė ji.

Pasak D. Rakauskaitės, nereikia pamiršti, kad saugomos teritorijos yra kompleksinės, jos apima ir miestus, pavyzdžiui, Birštoną ar Neringą.

„Regioninių parkų direkcijose dirba nuo penkių iki septynių žmonių, tad nelabai įsivaizduojame, kaip reikėtų vykdyti kontrolę. Dabar saugomos teritorijos yra per 17 proc. Lietuvos: nacionaliniai ir regioniniai parkai, draustiniai. Jeigu imsime dar visas pakrantes ir kelių ruožus, tai dar daugiau būtų“, – aiškino ji.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovės teigimu, šiuo metu platesnis draudimas rūkyti miškuose – ne tik saugomose teritorijose – taikomas per sausras. Atskiras teritorijas nerūkymo zonomis yra paskelbusios savivaldybės.

Policija: naujovės įvestų painiavos

Policijos departamentas irgi teigia, kad įvedus naujus draudimus, būtų sudėtinga kontroliuoti pažeidėjus.

„Fiksuojant pažeidimą dėl rūkymo draudžiamoje vietoje būtų painu apskaičiuoti leistiną atstumą ar tašką, nuo kurio pažeidėjas nepakankamai nutolo. Rūkantis asmuo, nenorėdamas pažeisti nustatytos tvarkos, laikysis 10 metrų atstumo nuo kavinės ar kito panašaus objekto, tačiau nurodytu atstumu gali būti kitas objektas, pavyzdžiui, daugiabutis, kurio gyventojai gali būti nepatenkinti dėl sklindančių dūmų ar mėtomų nuorūkų – šiukšlinimo, mažai tikėtina, jog prie kiekvieno daugiabučio rastume peleninę ar šiukšlių dėžę, kuo kavinės, barai ir pan. savo prieigose pasirūpina“, – aiškina policija.

Anot pareigūnų, siūlomos naujovės gali kelti 10 metrų atstumu nuo maitinimo įstaigos esančių žmonių nepasitenkinimą, painiava kiltų ir dėl draudimo rūkyti prie patalpų, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai, vaikų žaidimų aikštelėse ir 100 metrų atstumu aplink jas.

Policijos teigimu, šiuo metu savivaldybių taryboms numatyta teisė uždrausti rūkyti viešose vietose yra aiški ir pakankama.

Parlamentaras dėl kontrolės problemų nemato

Parlamentaras M. Puidokas aiškina, kad rūkantis žmogus kenkia ne tik sau, bet ir aplinkiniams, jie priversti kvėpuoti užterštu oru. Jo teigimu, pataisomis siekiama riboti pasyvaus rūkymo sukeliamą žalą, mažinti rūkymo žalą patiems asmenims bei mažinti šiukšlinimą ir aplinkos taršą.

Seimo narys pirmadienį teigė, kad pataisos bus koreguojamos. Anot jo, idėja dėl nerūkymo saugomose teritorijose turėtų būti susiaurinta.

„Kartu galvojama apie didžiuosius supermarketus, prie kurių įėjimų kartais yra didelė bėda, kai būriuojasi rūkančiųjų būrys, ir žmonėms, kurie nerūko, patekti į parduotuvę yra problema. Tai vienais atvejais tų vietų skaičius gal sumažės, o kai kurių naujų vietų dar atsiras“, – BNS pirmadienį sakė M. Puidokas.

Jo teigimu, kontrolę turėtų vykdyti tos institucijos, kurios rūkalius kontroliuoja ir dabar, nes ir šiuo metu tai draudžiama daryti tam tikrose vietose.

„Jokių naujų kontroliavimo priemonių arba naujų nuobaudų dydžių tikrai nesiūlome, kontrolė būtų tokia, kokia buvo iki šiol“, – aiškino Seimo narys.

Anot jo, prie naujų draudimų sėkmingo įgyvendinimo turėtų prisidėti tiek gyventojai, kurie turėtų sudrausminti rūkančiuosius neleistinose vietose, tiek maitinimo įstaigos, kurios turėtų pasirūpinti specialiomis uždaromis ventiliuojamomis patalpomis, skirtomis rūkyti.

Pritarus „valstiečio“ M. Puidoko siūlomoms įstatymo pataisoms, naujovė įsigaliotų nuo 2018 lapkričio 1 dienos.

218 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Su E. Macronu Rukloje šiltai atsisveikinęs G. Nausėda: šis vizitas buvo labai svarbus

Kaune išmatų kibirą žmogui ant galvos išvertęs pilietis išgirdo teismo sprendimą

Pasaulis be žiniasklaidos: ar įmanomas toks scenarijus?

Koronavirusas nustatytas Kaune paskaitą vedusiam dėstytojui: izoliuotis privalo 28 studentai

Netoli Kauno susidūrimo metu nukentėjo motociklo vairuotojas

Seime bus svarstoma idėja įpareigoti informuoti vairuotojus apie „trikojus“

Kauno klinikose – kova dėl milžiniškos vertės pirkinio: tūkstančiai sergančiųjų tapo valdininkų įkaitais

Pamatykite iš aukštai: po kelių mėnesių pertraukos stadione vėl verda darbai

Kauno oro uostas svarsto įrengti saulės jėgainių parką

Keičiasi Registrų centro e. paslaugų kainos