Psichologai: mokyklos administracija, reaguodama į moksleivės savižudybę, elgėsi tinkamai

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Mėnesio pradžioje visą Lietuvą sukrėtusi nepilnametės moksleivės iš Kauno savižudybė žiniasklaidoje ir viešojoje erdvėje pakurstė diskusijas apie tai, ar teisingai elgėsi Kauno „Santaros“ gimnazijos administracija, reaguodama į savižudybės atvejį. Psichologės Julijos Vlasovienės išplatintame pranešime žiniasklaidai, psichologų bendruomenė kritikuoja LRS nario Mykolo Majausko viešojoje erdvėje išsakytą poziciją ir kviečia jį detaliau pasidomėti mokyklos administracijos veiksmų priežastingumu.

„Nepritariame viešai ir faktais nepagrįstai specialistų ir administracijos darbo kritikai, kurstančiai nepakantumą visuomenėje. Nurodome, kad žiniasklaidoje kritikuoti Kauno „Santaros“ gimnazijos administracijos ir specialistų veiksmai atitinka Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos bei Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro 2006 metais publikuotas rekomendacijas „Savižudybių prevencijos gairės mokyklose“, – rašoma pranešime spaudai.

Prabrėžiama, jog rekomendacijose yra nurodyta, jog, reaguodama į savižudybės atvejį mokyklos bendruomenėje, krizių valdymo komanda siekia:

  • Sumažinti kitų savižudybių ar bandymų žudytis tikimybę (taikant šviečiamąją veiklą, priemones imitacijos efektui sumažinti);
  • Padėti mokyklos bendruomenei tvarkytis su netekties skausmu, gedėti velionio;
  • Sumažinti destruktyvias įvykusios savižudybės pasekmes (N. Žemaitienė, „Už tylos sienos. Savižudybių prevencijos gairės mokyklose“, 2006).

„Viešai pasmerktas administracijos sprendimas neinicijuoti tokių veiksmų kaip velionės nuotraukos kabinimas ar žvakučių deginimas atspindi ne nepagarbą nusižudžusiam asmeniui, tačiau rūpinimąsi moksleivių psichologine gerove ir pastangas išvengti imitacijos efekto. Imitacijos efektas gali pastūmėti į savižudybę kitus. Apgailestaujame, kad LR Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininko Mykolo Majausko apibendrinti komentarai apie savižudybių problemą žiniasklaidoje buvo panaudoti siekiant sustiprinti mokyklos bendruomenės veiksmų kritiką. Siūlome LR Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkui Mykolui Majauskui viešojoje erdvėje nekomentuoti krizių komandos veiksmų tinkamumo, prieš tai neįsigilinus į faktus ir specialistų rekomendacijas,“ – pabrėžia pranešimo spaudai autorė.

J. Vlasovienės išplatintą kreipimąsi pasirašė apie 50 psichologų bendruomenės specialistų.

LRS narys, Savižudybių ir smurto komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas kritikavo mokyklos administraciją, kuri, pasak politiko, neleisdama kabinti nusižudžiusios moksleivės nuotraukos ir uždegti žvakės jos atminimui, bandė paslėpti įvykį, apsimesdama, jog nieko neįvyko. „Savižudybės pasmerkimas, ignoravimas ir net paprasčiausias abejingumas gali tik pagilinti ir taip milžinišką netekties jausmą. Jei sušluosime skausmą po kilimu, jis niekur nedings ir tik vėl pasirodys tada, kai tam būsime pasiruošę mažiausiai,“ – socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rašė politikas.

13 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Vaisiai, kvepiantys Kalėdomis: 7 įdomūs faktai apie mandarinus

Daugėja tyrimų dėl prekybos žmonėmis: pareigūnai atsižvelgia ne į visų skundus

Atrinktos mokyklos, kurios gaus 24 mln. eurų kokybės krepšelį: pateko ir Kaunas

Praneša kauniečiai: iš troleibusų masiškai išlaipinami žmonės (papildyta)

Dėl lėktuvo gedimo D. Grybauskaitė nepasiekė Rygos

Kodėl vieni automobiliai yra gražūs, o kiti – ne?

Į areštinę uždarytas pareigūnams į atlapus ligoninėje puolęs girtas nepilnametis

Kauniečius kvies stabtelėti: miesto centras skendės žvakių liepsnų jūroje

Skandalai Kaune tęsiasi: motina medikams iškvietė policiją, o šie – vaikų teises

Priėmusi darbo namuose pasiūlymą, kaunietė įkliuvo sukčiams: sulaikytas jaunas vyras