Sukilo prieš savivaldybę: jei nebus atsižvelgta dėl vaikų maitinimo, Kaune reikalaus vyriausybinio valdymo įvedimo

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Šiandien Vilniuje vyko Lietuvos tėvų forumo inicijuota spaudos konferencija, kurioje diskutuota apie Kauno miesto savivaldybės savivalę ir antidemokratijos apraiškas Kaune. Teigta, kad Kauno merijos sprendimas centralizuotai pirkti maistą darželiams yra netinkamas, be to, šis sprendimas esą priimtas nedemokratiškai.

Portalo „Kas vyksta Kaune“ žurnalistai susisiekė su Lietuvos tėvų forumo vadovu Audriumi Murausku tam, kad išsiaiškintų įvykusios konferencijos tikslus, rezultatus bei ateities ketinimus. „Norėjome pranešti visiuomenei ir paneigti neteisingą informaciją, kurią pateikė Kauno miesto savivaldybės atstovai. Taip pat buvo svarbu iškelti į paviršių Kauno merijos manipuliacijas, veikimo principus bei antidemokratinę aplinką, kurioje visa tai vyksta“, – teigė A. Murauskas.

Pirmiausia, nauji valgiaraščiai

Pasak jo, pastarųjų klausimų kėlimas susijęs su maisto produktų ikimokyklinėms įstaigoms pirkimo centralizavimu. Maisto produktų gerinimo klausimams spręsti Kauno miesto savivaldybėje esą buvo sukurta speciali darbo grupė. „Jau pirmajame minėtos darbo grupės posėdyje Kauno miesto savivaldybės atstovai pateikė siūlymą, jog reikia vykdyti centralizuotus maisto produktų pirkimus. Tačiau tąkart darbo grupė pasiūlymą atmetė motyvuodama sprendimą tuo, jog nėra tokio poreikio, nes nesulaukiama nusiskundimų – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nefiksuoja pažeidimų“, – komentavo pašnekovas.

A. Murausko teigimu, svarbiausias aspektas, kurį reikėtų gerinti maitinant darželinukus – sveikatą tausojanti mityba, o kad būtų įmanoma tai pasiekti, pirmiausiai vertėtų pakeisti valgiaraščius. „Taip pat reikėtų atnaujinti darželiuose esančias virtuvėles, kurios šiuo metu yra išties apgailėtinos būklės, informuoti darbuotojus ir vaikų tėvus apie sveikai gaminamo maisto privalumus. Tik tuomet, kai išsiaiškinsime, kas turėtų būti valgiaraščiuose, galima nuspręsti, kokius maisto produktus pirkti“, – paaiškino Lietuvos tėvų forumo vadovas.

Jo turimomis žiniomis, darbo grupė dar nebaigė gilintis į pastarąją problemą, o viešąjį pirkimą paskelbė. Vadinasi, svarsto A. Murauskas, maisto žaliavos bus nupirktos esamiems, o ne naujai sudarytiems valgiaraščiams įgyvendinti. Todėl maisto kokybė esą nepagerės.

Sako, kad Kauno valdžia skleidžia melagingą informaciją

„Pranešimuose spaudai Kauno miesto savivaldybės atstovai teigia, kad ikimokyklinio amžiaus vaikus pasiekia žalingi produktai, o dėl to esą kalta ugdymo įstaigos bendruomenė, kuri, kaip teigiama, pati nemoka jų nusipirkti. Manau, jog tokiu būdu bendruomenė klaidinama, nes maitinimas turi būti gerinamas ne nuo produktų nupirkimo, o nuo valgiaraščių sudarymo. Taip pat Kauno miesto savivaldybės atstovai tvirtina, jog perkami sveikatai kenksmingi maisto produktai – rūkytos dešros, ledai, saldainiai. Tai – dezinformacija. Man teko domėtis, kiek per 2016-2017 metų laikotarpį darželiuose buvo nupirkta ledų – du pirkimai vykdyti tik birželio mėnesį, tikriausiai, išleistuvių šventei. Todėl kalbant, kad nuperkama dideli kiekiai ledų, klaidinama visuomenė“, – sakė A. Murauskas.

Pasak Lietuvos tėvų forumo vadovo, kita vertus, darželinukų valgiaraščius tvirtina Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, todėl tikimybė, kad minėtos įstaigos atstovai patvirtins valgiaraštį, kuriame yra žalingų produktų, mažai tikėtina. „Kauno miesto savivaldybė nori centralizuoti pirkimus prisidengdama vaikų apsaugos aspektu. Išaiškėjo ir dar vienas antidemokratijos pavyzdys – darbo grupei centralizuoto pirkimo sutartis buvo pateikta spalio 3o dieną, darbo pabaigoje ir paprašyta per vieną darbo dieną pateikti pasiūlymus. Todėl, natūralu, kad per tokį trumpą laiką darbo grupė negalėjo tinkamai apsvarstyti minėtos sutarties ir išsamiai jos išanalizuoti. Vadinasi, galima manyti, kad darbo grupės nariai nesirinko to svarstyti“, – dėstė pašnekovas.

Realus noras prasilenkia su demokratiniais principais?

A. Murausko tvirtinimu, vizos ant sutarčių, pagal kurias vykdomi viešieji pirkimai, Kauno miesto savivaldybės administracijos darbuotojų buvo sudėtos dar spalio 25 dieną, nors darbo grupei buvo siūlyta centralizuoto pirkimo sutartį apsvarstyti, kaip jau minėta, tik spalio 30 dieną.

„Iš to galima spręsti, kad demokratija Kauno merijoje tik imituojama demokratija prasilenkiant su realiu noru nupirkti sveikus ir saugius produktus. Kauno miesto savivaldybės administracijos atstovus informavome, kad jau šiuo metu esame surinkę septynis su puse tūkstančio Kauno miesto darželinukų tėvų, nepritariančių centralizuotam maisto produktų pirkimui, parašų. Tėvai pasisako už viešųjų pirkimų organizavimą ugdymo įstaigose. Deja, Kauno merija to nesupranta, todėl parašai vėl bus renkami pakartotinai. Jei ir tada nebūsime suprasti, teks piketuoti, o galbūt netgi prašyti Vyriausybės pagalbos, kad Kaune būtų įvestas vyriausybinis valdymas“, – tikino Lietuvos tėvų forumo vadovas.

Taip pat, A. Murausko teigimu, Kauno miesto savivaldybės atstovai esą manipuliuoja teiginiu, kad už vienodus maisto produktus darželių bendruomenė moka skirtingas kainas, kurios skiriasi dvigubai ar netgi trečdaliu. Paklausus apie tai, iš kur gaunama pastaroji informacija, Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Nijolė Putrienė, darbo grupei šaltinio esą nepateikė.

„Bus paviešinta Lietuvos tėvų forumo pateikta suvestinė, atlikta remiantis 2016-2017 metų Kauno maisto ir veterinarijos tarnybos patikrinimų duomenimis. Juose matoma, kad minėtu laikotarpiu fiksuota apie šimtas pažeidimų vien dėl to, kad Kauno miesto savivaldybė aplaidžiai kontroliuoja ugdymo įstaigų virtuves. Penkiasdešimt pažeidimų yra dėl ugdymo įstaigų darbuotojų aplaidumo – neužpildytas žiniaraštis, nepatikrinta sveikata. O tuo tarpu dėl maisto produktų netinkamumo pernai užfiksuoti tik du, o šiemet trys pažeidimai. Pabandykite išvesti proporciją – 15o pažeidimų prieš 2 tiekėjų pažeidimus“, – komentavo jis.

A. Murausko teigimu, Kauno miesto savivaldybės atstovai tvirtina, jog maistas ikimokyklinio ugdymo įstaigose yra nesaugus bei netinkamai paruoštas, iš dalies tai esą tiesa, bet taip yra ne dėl to, kad perkami nesaugūs maisto produktai, o dėl to, kad Kauno merija negeba arba net nenori tinkamai organizuoti maitinimo ugdymo įstaigose – valgiaraščiai neatnaujinti jau kurį laiką. Todėl maisto produktai, nors ir saugūs, bet jau nebeatitinka kai kurių vaikų tėvų šiandieninių poreikių, – tikino Lietuvos tėvų forumo vadovas.

Ugdymo įstaigų atstovai tyli, nes bijo

„Šioje spaudos nunferencijoje kviečiau dalyvauti ne vieną Kauno savivaldybės ugdymo įstaigų atstovą, tačiau visi jie atsisakė, motyvuodami tuo, kad bijo netekti savo darbo vietos, nes prieš juos naudojama psichologinė prievarta – po kiekvieno bendravimo su žiniasklaidos atsovais turi pasiaiškinti. Mano manymu, Kaune galioja antidemokratinis savivaldybės administracijos direktoriaus nurodymas, draudžiantis ugdymo įstaigų vadovams bendrauti su žiniasklaida, prieš tai nesuderinus kalbos su Kauno savivaldybės administracijos atstovais. Taip pažeidžiami demokratijos principai – ribojama žodžio laisvė, o tai, be abejonės, atsispindi ir miesto kasdienybėje“, – komentavo A. Murauskas.

Pasak jo, trims Kauno darželiams šiuo metu reikalingi nauji direktoriai, o paskelbtame konkurse dalyvavo tik vienas pretendentas vadovo pozicijoms užimti trijose skirtingose vietose. „Tai – taip pat tam tikras rodiklis, kad žmonės nenori užimti šių pareigų, nes jos – per daug sudėtingos – didelė atsakomybė, kur už kiekvieną pažeidimą ugdymo įstaigoje Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba surašo administracinės teisės pažeidimo protokolą ugdymo įstaigos vadovui. Bet argi jis gali būti atsakingas už tai, kad Kauno merija neskiria tinkamų lėšų virtuvėlės priežiūrai? Ugdymo įstaigos vadovas tam tikra prasme tampa įkaitu“, – baigė pokalbį pašnekovas.

Kauno savivaldybė: pokyčių tikslas – sveikas maistas ir panašesni darželių valgiaraščiai

Kauno miesto savivaldybė paskelbė, kad rengiasi centralizuoti maisto produktų vaikų darželiams pirkimą. Apie tai plačiau skelbėme straipsnyje „10 svarbiausių faktų apie Kaune planuojamą naują produktų į darželius pirkimo tvarką“.

„Pagrindinis šių pokyčių tikslas – sveikas maistas ir panašesni darželių valgiaraščiai, kurie atitiktų šiandieninius vaikų mitybos reikalavimus. Tai nereiškia, kad dabar Kauno miesto savivaldybė reguliuos, ką darželiuose turėtų valgyti vaikai. Visa tai bus patikėta kompetentingiems specialistams. Noriu pabrėžti, kad tai nebus centralizuotas maisto tiekimas į darželius. Mes pasirūpinsime tik skaidriu kokybiškų maisto produktų pirkimu. Kaip ir iki šiol, vaikus maitins patys darželiai“, – pranešime teigė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Nijolė Putrienė.

Numatoma, kad nuo kitų metų visi maisto darželiams pirkimai vyks aštuoniose skirtingose produktų kategorijose. Kiekvienoje iš jų surengus konkursus bus atrinkta po penkis tiekėjus, iš jų darželiai derybų būdu išsirinks geriausius. Darželiams bus palikta teisė savarankiškai pirkti iki dešimtadalio visų produktų, pavyzdžiui, skirtų alergiškiems vaikams.

46 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Gyvenimo audros kauniečius nubloškė į sąvartyną: atsistoti ant kojų sunku

Sąjūdžio minėjime prie Kauno A. Juozaitis žengs svarbų žingsnį

Kauniečių Sigito ir Natalijos Martinavičių santuoka oficialiai nutraukta

Išsikviesti greitosios pagalbos tiesiogiai bus nebeįmanoma

Šalia Kauno marių - gamtos kampelis, kuriame lankėsi ne kiekvienas

Prisiminė didžiausius žalgiriečių paklydimus: išgertuvės iki ryto, kanapės, muštynės ir „Farai“

Keičiasi „CityBee“ kainos: nebelieka nemokamų kilometrų

„Žalgirio“ areną pirmą kartą drebino Radžis su koncertiniu turu

Kauniečiai tyrinėjo Kauną mindami dviračius: apdovanoti žaidimo „Pažink Kauną“ nugalėtojai

Į naktinį barą Vilijampolėje skubėjo gausios policijos ir medikų pajėgos