Liberalų sąjūdis pripažintas šiurkščiai pažeidęs rinkimų finansavimo įstatymą - Kas vyksta Kaune

Liberalų sąjūdis pripažintas šiurkščiai pažeidęs rinkimų finansavimo įstatymą

BNS 2017/10/19 17:48
DELFI nuotr.

Liberalų sąjūdis šiurkščiai pažeidė įstatymą dėl praėjusių metų Seimo rinkimų kampanijos finansavimo, ketvirtadienį nusprendė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Už tai balsavo devyni VRK nariai, vienas susilaikė.

Rinkimų komisija pripažino, kad pernai per Seimo rinkimų kampaniją Liberalų sąjūdis pažeisdamas įstatymus gavo nepiniginę auką iš buvusio partijos nario Šarūno Gustainio įsteigto Taikomosios politikos instituto. Šis institutas surengė mokymus partijos nariams. Įstatymai draudžia partijoms imti aukas iš juridinių asmenų.

VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės teigimu, šiurkštus pažeidimas fiksuotas atsižvelgus į visas mokymo organizavimo aplinkybes.

Rinkimų komisijos duomenimis, praėjusių metų sausio 16 – balandžio 24 dienomis institutas surengė mokymus „Ready to Win“ (angl. Pasirengę nugalėti – BNS), kainavusius 45,336 tūkst. eurų. Nustatyta, kad didžiausią mokymų dalyvių dalį sudarė Liberalų sąjūdžio nariai: iš 87 nurodytų asmenų 79 buvo sumokėję partijos nario mokestį. Anot tyrimą atlikusios VRK darbo grupės, kas dalyvaus mokymuose, vykdyta uždara atranka, ją faktiškai darė Liberalų sąjūdžio nariai arba su partija susiję asmenys.

„Tuose mokymuose lektoriai ir dalyviai buvo Liberalų sąjūdžio nariai, su partija susiję asmenys, buvo ir kitų lektorių, taip pat buvo pranešimuose apie renginį, stenduose, kurie buvo renginio metu, partijos ir instituto logotipai, kvietimas į mokymus paskelbtas apibrėžtam subjektų ratui. Mokymų temos, praktinės užduotys buvo susijusios su Liberalų sąjūdžiu, apžvelgiama geroji praktika, praėjusių rinkimų rezultatai“, – vardijo L. Matjošaitytė.

Be to, kai kuriems lektoriams sumokėta už paskaitų skaitymą, tuo metu klausytojai žinių gavo nemokamai.

„VRK taip pat vertino aspektą, ar už mokymus Liberalų sąjūdis apmokėjo. Įrodymų, patvirtinančių, kad buvo mokama Taikomosios politikos institutui už mokymų organizavimą, nebuvo. Taip pat Liberalų sąjūdis VRK nurodė, kad mokymai buvo nemokami“, – BNS sakė VRK pirmininkė.

VRK narys Vilius Semeška per posėdį pranešė, kad kai kurie lektoriai gavo ir atlygį. Pavyzdžiui, A. Armonaitei sumokėta 600 eurų, dabartinei laikinajai Liberalų sąjūdžio atsakingajai sekretorei Justei Kisinaitei – 800 eurų, J. Tapinienei – per 10 tūkst. eurų.

Pasak L. Matjošaitytės, iki šių metų lapkričio 15 dienos VRK turėtų spręsti klausimą, ar Liberalų sąjūdžiui skirti antrojo pusmečio valstybės dotacijas. Kadangi partija pripažinta padariusi šiurkštų pažeidimą, jai gresia netekti 395 tūkst. eurų.

VRK vadovė teigė, kad įstatymas neleidžia skaidyti dotacijos, skiriant tik dalį jos, atsižvelgus į pažeidimo dydį.

„Įstatymas numato, kad gali būti skiriama dotacija arba ne“, – sakė ji.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Remigijus Šimašius nepripažino pažeidimo ir žadėjo VRK sprendimus skųsti teismui.

„Net jeigu iškils dotacijos klausimai, natūralu, kad turime planą, kaip artimiausiu metu, dar susimažinus išlaidas, išgyventi. Yra kitų išlaidų, yra vieno procento parama, nežinome, kiek tiksliai jos bus, bet yra galimybė tikrai smarkiai susimažinus išlaidas artimiausiu metu gyventi“, – teigė jis.

VRK savo tyrimą atliko gavusi Generalinės prokuratūros medžiagą. Liberalų sąjūdžiui ir Darbo partijai yra pateikti įtarimai politinės korupcijos byloje.

Teisėsauga įtaria, kad Liberalų sąjūdis gavo naudos per partijos pirmininko, 2012–2016 metų kadencijos Seimo nario Eligijaus Masiulio ir partijos valdybos nario, Seimo nario Š. Gustainio galbūt neteisėtą veiklą.

Įtariama, kad E. Masiulis, veikęs partijos naudai ir interesais, iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio už šiam koncernui palankių ir finansiškai naudingų politinių sprendimų priėmimą, savo ir partijos naudai priėmė 106 tūkst. eurų kyšį grynaisiais, taip pat kyšius nematerialia forma. Taip pat įtariama, kad Š. Gustainis, veikęs partijos naudai ir interesais, iš R. Kurlianskio už koncernui naudingų politinių sprendimų priėmimą, savo ir partijos naudai priėmė 8700 eurų kyšį, užmaskuotą kaip paramą viešajai įstaigai, organizuojant politinės partijos narių mokymus.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA