Išsituokusių kauniečių vaikai sulauks pagalbos – Kas vyksta Kaune

Išsituokusių kauniečių vaikai sulauks pagalbos

Ieva Urbonaitė-Vainienė 2017/09/26 10:19
Asociatyvi/R. Tenio nuotr.

„Tėvų skyrybos vaiko pasaulį padalija į dvi dalis”, – sako psichologė Julija Ladigaitė, vesianti pirmą skyrybų vaikų grupę Kaune, kurią buria Šeimos ir asmens saviugdos centras „Bendrakeleiviai“. Prieš grupę ir po jos vyks individualios tėvų konsultacijos.

Savo praktikoje J. Ladigaitė sutiko daugybę mažų ir jau suaugusių vaikų, kuriems tėvų skyrybos – tarsi neišvalyta žaizda. „Matau, kaip jiems tai trukdo paprastai ir laimingai gyventi, draugauti, mokytis. Tikiu, kad vaikų grupėse žaizdą galima išvalyti, sugydyti ir leisti pasveikti“, – sakė Kauno Jėzuitų gimnazijos psichologė. „Bendrakeleivių” užsiėmimai skyrybų vaikams ir vyks šios gimnazijos patalpose, Julijai talkins kolegė Ieva Čiužaitė.

Kaip pabrėžė 7-10 metų skyrybų vaikų grupę renkanti J. Ladigaitė, šeimos griūtis – tęstinis įvykis, pačios skyrybos dažnai „tik vyšnia ant torto”, tad normalu, kad vaikas, kurio tėvai išsiskyrė ar skiriasi, liūdnas, pasimetęs, piktas, kad keičiasi jo elgesys. „Svarbu būti šalia jo ir leisti išreikšti kylančius jausmus, suprasti, kad vaikui yra normalu būti kitokiam nei tėvams gyvenant kartu”, – komentavo specialistė.

Jaučiasi prastesni už kitus

Po tėvų skyrybų vaikai dažnai jaučiasi „nenormalūs“, kitokie, prastesni už kitus, išgyvena atmetimo baimę, kad draugai nustos su jais draugauti ir pan. Šeimos ir asmens saviugdos centro „Bendrakeleiviai” grupėse, kurios iki šiol vykdavo tik Vilniuje, vaikai sutikdavo daugiau panašios patirties bendraamžių, taip patirdami, kad ne jų vienų tėvai skiriasi. Saugioje aplinkoje jie lengviau mokėsi išreikšti nuslopintus ar neįsisąmonintus jausmus, baimes, įtampas bei kitus su tėvų skyrybomis susijusius sunkumus.

„Tai labai sustiprina. Vaikai pradeda drąsiau kalbėti, nustoja slėpti, kad jų tėvai skiriasi. Jie atranda, kad vaikai, su kuriais susipažįsta grupėje, tokie pat šaunūs, su jais gera būti ir galbūt jų pačių draugai neapleis todėl, kad tėvai išsiskyrė”, – sakė Kaune pirmąją „Bendrakeleivių“ grupę skyrybų vaikams burianti Kauno jėzuitų gimnazijos psichologė.

Bendri tikslai, kuriuos kelia su skyrybų vaikais dirbantys specialistai – padėti jiems pripažinti tėvų skyrybas ir suteikti drąsos apie tai kalbėti, išreikšti, ką jaučia, užkertant kelia ilgailaikėms skyrybų pasekmėms, kurios vėliau gali trukdyti visavertiškai gyventi, kurti santykį su kitais.

Kasmet su vienu iš tėvų augti lieka po 7 tūkst. vaikų

Išankstiniais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vien Kauno mieste per 7 šių metų mėnesius registruota 512 ištuokų. 2016 m. visoje Lietuvoje registruotos 8879 ištuokos, su vienu iš tėvų dėl skyrybų augti liko 6 tūkst. 692 vaikai. Tačiau ir tai neatspindi realios situacijos – didelė dalis su vienu iš tėvų gyvenančių vaikų nepatenka į skyrybų statistiką, nes trečdalis vaikų Lietuvoje gimsta ne santuokoje.

Lietuvoje skyrybų skaičiai auga ir augs ateityje, prognozuojama Eurostato ataskaitose. Bendrasis skyrybų rodiklis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalyse svyruoja, tačiau pas mus stabiliai auga, Lietuva išlieka tarp šalių, kuriose bendras skyrybų indeksas – didžiausias ir išlaiko augimo tendenciją.

Mažiausias bendrasis skyrybų rodiklis 2014 m. fiksuotas Airijoje (0.6), Maltoje (0.8), Italijoje (0.9), Slovėnijoje (1.2), Kroatijoje (1.4), Graikijoje, Bulgarijoje (1.5). Aukščiausias – Danijoje (3.4), Lietuvoje (3.3) ir Latvijoje (3.1).

Antras pagal sudėtingumą patyrimas po artimojo netekties

Paskutiniais Lietuvos statistikos duomenimis, Kaune ir Kauno rajone bendras skyrybų rodiklis tūkstančiui gyventojų buvo kiek mažesnis, nei vidutiniškai Lietuvoje. 2016 m. Lietuvoje tūkstančiui gyventojų vidutiniškai teko 3,1 skyrybų, Kauno mieste šis rodiklis siekė 3, o Kauno rajone – 2,9.

Skaičiai slepia sudėtingas patirtis – skyrybos vadinamos antru pagal sudėtingumą patyrimu po artimojo netekties ir gali turėti negrįžtamų psichologinių padarinių suaugusiems, o ypač vaikams, jei tėvai juos naudoja kaip priemonę kovai vienas prieš kitą.

Prieš 17 metų Vilniuje veiklą pradėjusių „Bendrakeleivių“ tikslas – ne tik padėti skyrybų krizę išgyvenantiems suaugusiems ir vaikams. Šiais metais Vilniuje bus renkama grupė pakartotinėje santuokoje gyvenančioms poroms, kurių skyrybų rizika ypač didelė, į užsiėmimus kviečiami suaugusieji, patyrę santykių nedarną ar skyrybas tėvų šeimoje.

Atpažinti ir padėti skyrybų vaikams seminaruose, kurie vyks Birštone, Klaipėdoje, Kėdainiuose ir kituose miestuose, mokysis mokytojai, mokyklų psichologai, socialiniai, administracijos darbuotojai.

Daugiau informacijos apie skyrybų vaikų grupę Kaune ir kitas „Bendrakeleivių“ veiklas čia.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA