Dėl įtarimo plagiatu KTU rektorius gali netekti profesinio laipsnio (papildyta)

Asociatyvi / Organizatorių nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba tiria skundą dėl Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriaus Petro Baršausko habilitacinio darbo – kreipimosi autorių teigimu, P.Baršausko monografijoje yra daugybė plagijavimo atvejų.

Švietimo ir mokslo ministerija sako, kad pasitvirtinus įtarimams, sieks teisiškai panaikinti „akademinio nesąžiningumo apraiškas“.

Skundą pateikęs buvęs VDU rektorius garbės profesorius Algirdas Avižienis BNS teigė surinkęs ir tarnybai perdavęs pakankamai įrodymų, jog P.Baršauskas savo 2002-aisiais Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) apsigintoje habilitacinėje disertacijoje naudojosi kitų mokslininkų darbų citatomis, kaip savomis.

Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba BNS patvirtino, kad A.Avižienio skundas gautas rugpjūčio pabaigoje.

A.Avižienis BNS sako, kad įtarimą sukėlė tai, jog 2002-aisiais VGTU habilitacinei komisijai pateiktame darbe yra 150 nuorodų į užsienio autorius, tuo metu iš lietuvių autorių nurodyti tik paties P.Baršausko rašyti straipsniai, bet ne kitų lietuvių autorių darbai. Anot A.Avižienio, habilitacijos komitetui dabartinis KTU rektorius pateikė Vokietijoje 2000-aisiais anglų kalba išleistą 250-ies puslapių monografiją „Transfer of international management principles to CEECs“, joje „yra nustatyti teksto plagijavimo ir klaidinančių nuorodų atvejai“.

„Radome ištisus puslapius (nukopijuotus – BNS), radome, kad buvo iš dviejų knygų paimta, keturi straipsniai iš žinomų Harvardo, Kembridžo universiteto autorių. Naudota labai gera medžiaga, bet, deja, ji nebuvo Baršausko sugalvota, ji buvo nusirašyta“, – BNS sakė A.Avižienis.

Skunde, kuris be kontrolieriaus išsiųstas ir VGTU vadovybei, buvęs VDU rektorius nurodo, kad P.Baršausko monografijoje „aptinkamas didelių svetimo kūrinio dalių kopijavimas, tik retai kur nurodant tikrąjį šaltinį bei imituojant perfrazavimą, nors tekstas iš svetimo kūrinio kopijuojamas pažodžiui“.

„Iš svetimo kūrinio pažodžiui kopijuojamas tekstas nėra deramai išskirtas, t. y. nėra reikalaujamų citavimo ženklų (kabučių) arba išskyrimo atskiru paragrafu – tampa nebeįmanoma atskirti P.Baršausko kūrinio nuo svetimo darbo. Tokiais atvejais P.Baršauskas dalį svetimo kūrinio paskelbia savo vardu“, – argumentus laiške dėsto A.Avižienis.

Iš viso pateikiami šeši pavyzdžiai, kai be nuorodų cituojama po kelis puslapius žinomų užsienio autorių 1987 – 1997 metais publikuotų darbų.

Mokslininko teigimu, monografijos santraukoje, pateiktoje VGTU komitetui, įdėta ir 14 nuorodų į lietuvių autorių darbus, tačiau tie darbai nėra minimi pačioje monografijoje.

„Tai aiškus suklastojimas autorių, nes pačioje knygoje tų 14 autorių nėra, o santraukoje atsirado“, – sako profesorius.

Be kita ko jis VGTU vadovybės prašo atšaukti sprendimą suteikti P.Baršauskui habilituoto daktaro laipsnį.

Švietimo ir mokslo ministerijos antradienį išplatintame pranešime spaudai ministerija nurodo smerkianti „bet kokį akademinį nesąžiningumą, pažeidžiantį tarptautines mokslinės etikos normas ir menkinantį Lietuvos mokslo reputaciją“.

„Viešumą pasiekusi informacija šiuo metu tiriama atsakingų institucijų. Faktams pasitvirtinus, ministerija visomis teisinėmis priemonėmis sieks panaikinti akademinio nesąžiningumo apraiškas ir užkirsti kelią jam pasireikšti ateityje“, – teigia viceministras Giedrius Viliūnas.

Su pačiu KTU rektoriumi ar informaciją teikiančiais universiteto atstovais BNS kol kas nepavyko susisiekti. Portalui 15min.lt raštu pateiktame atsakyme P.Baršauskas nurodo, kad „monografijoje cituojama griežtai laikantis to meto reikalavimų“.

KTU magistranto Donato Raščiaus paskelbtą vaizdo įrašą, kuriame taip pat kvestionuojamas habilitacinio darbo originalumas, P.Baršauskas vadina „viena iš daugelio jau kelerius metus tebesitęsiančios prieš KTU ir mano asmenį nukreiptos tendencingos šmeižto kampanijos dalių“ ir neatmeta galimybės kreiptis į teismą.

Papildyta prof. P. Baršausko komentaru:

„Kodėl būtent dabar kažkas susidomėjo moksliniu darbu, kuris buvo apgintas prieš 15 metų, kurį analizavo ir vertino 7 profesorių komisija? A. Avižienio veiksmai yra vienas iš daugelio sistemingų bandymų trukdyti aukštojo mokslo reformai, kai kurioms aukštosiomis mokykloms siekiant savų siaurų interesų. Noriu pabrėžti, kad citavimo kultūra Lietuvoje per pastaruosius du dešimtmečius metų smarkiai keitėsi. Monografijoje citavau laikydamasis to meto citavimo normų. Šiuo metu atliekama monografijos, dėl kurios esu šimtu procentų užtikrintas, nes tai buvo ilgo ir kruopštaus darbo rezultatas, analizė“, – portalui „Kas vyksta Kaune“ sakė KTU rektorius prof. P. Baršauskas.

5 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Kauno rajone iškils nauja mokykla: rekonstruos baseiną ir dar dvi mokymo įstaigas

Koronaviruso plitimo valdymui bus naudojama mobilioji programėlė

Ekspertai įspėja – saugokitės aukštoje žolėje tykančio pavojaus

Garsios kavinės savininkė I. Budrienė rizikuoja kiekvieną pavasarį

Pritarta 5G ryšio plėtrai: Kaunas tarp pretendentų gauti šią technologiją pirmas

Kiek dar nelaimių turės įvykti, kad Kauno savivaldybė ištesėtų pažadą?

Premjeras: yra dvi priežastys, kodėl karantinas reikalingas

Leista iš Kauno oro uosto vykdyti skrydžius į Nyderlandus

Patvirtinti rekomenduojami karantino atšaukimo kriterijai

Seimo rinkimuose gali būti naujovių: Vyriausybė pritarė siūlymui prailginti išankstinį balsavimą