Kauno Vienybės aikštė: kas iškils iš už spalvotų uždangų? (nuotraukų galerija)

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Kaip Kauno Vienybės aikštė atrodys 2018 m. pabaigoje, kai bus baigti jos rekonstrukcijos darbai? Žadama, jog bus atkurtos perspektyvos ir vaizdiniai ryšiai su svarbiausiomis Kauno miesto peizažo dominantėmis, pažymėtos senosios, autentiškosios Vienybės aikštės ribos, išsaugoti visi svarbiausi istoriniai ir urbanistiniai akcentai ir sukurtos naujos jaukios, miestiečiams skirtos erdvės.

Portalo „Kas vyksta Kaune“ fotografas užfiksavo, kaip šiuo metu atrodo Kauno Vienybės aikštė. Už spalvotų sienų šiuo metu besislepiančioje erdvėje vyksta kapitalinė pertvarka. Rezultato sulauksime 2018-aisiais.

Atgal į praeitį.

XIX a. suformuota Vienybės aikštės teritorija iš pradžių buvo skirta prekybai. Esminės permainos čia įvyko 1936 m., kai buvo suformuotas Vytauto Didžiojo muziejaus statinių kompleksas su sodo memorialu, tapę bendru architektūriniu deriniu su aikšte. Dar kartą aikštės vaizdas iš esmės pasikeitė XX a. 7-8 dešimtmečiuose, kai aikštė buvo pertvarkyta, o šalia iškilo keli modernistiniai pastatai.

„Vienybės aikštė yra vienas ryškiausių Kauno architektūrinių ir urbanistinių akcentų, tad labai svarbūs yra aikštės vizualiniai ryšiai su kitomis miesto architektūrinėmis dominantėmis, t.tarpe, Prisikėlimo bažnyčia. Pašalinus dalį pastaraisiais dešimtmečiais išaugusių medžių bei krūmų, atsivers autentiški panoraminiai vaizdai“, – sako architektas R. Giedraitis.

Pasak jo, renovuotoje aikštėje dizaino elementais bus pažymėtas istorinės aikštės, buvusios nuo XIX a. iki 1936 m., kontūras. Taip pat išlaikyta ir pabrėžta tako ties muziejaus varpine tąsa link „Pramprojekto“ aukštuminio pastato įėjimo, taip simboliškai pažyminti buvusią šiaurinę istorinės aikštės ribą bei sunaikintos elektros stoties vietą. Priešais BLC pastatą planuojama atstatyti kadaise čia buvusią žalio ploto zoną, taip pabrėžiant Karo muziejaus užstatymo liniją.

Kas keisis, o kas išliks?

Iki 2018-ųjų pabaigos ketinama pakeisti pasenusią aikštės dangą, sukurti poilsio zonas, pakeisti aikštės apšvietimą, įgyvendinti naują jos apželdinimo projektą. Po dalimi aikštės šalia esančių biurų pastatų darbuotojams ir kauniečiams už investuotojų lėšas esą bus pastatyta požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, kuri po 25 metų pereis miesto žinion.

500 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, Savivaldybei kontroliuojant ir prižiūrint visą procesą, bus įrengta „BEI Capital“ lėšomis ir registruota Kauno miesto savivaldybės nuosavybėn. 450 automobilių stovėjimo vietų darbo dienomis ir darbo valandomis naudosis šalia aikštės veiksiančio verslo centro darbuotojai, o nedarbo dienomis ir nedarbo valandomis – miestiečiai. 50 vietų požeminėje automobilių aikštelėje apskritą parą bus rezervuota tik Kauno miesto ir miestiečių reikmėms. Po 25 metų automobilių aikštelės eksploatacija bus perduota miestui.

Planuojama, kad požeminės automobilių stovėjimo aikštelės įrengimo darbai bus baigti 2018 m. pavasarį, o kitų metų rudenį kauniečiai galės džiaugtis Kauno miesto ir investuotojų rekonstruota viena pagrindinių miesto aikščių.

Į aikštės atnaujinimą ir požeminės aikštelės statybas bus investuota apie 10 mln. eurų. Dar daugiau nei 20 mln. eurų bus investuojama į senojo „Pramprojekto“ pastato rekonstrukciją – čia bus įrengtas A klasės biurų pastatas.

Projekto vystytojai pabrėžia, kad svarbiausia išsikelta užduotis yra architektūros ir urbanistinių sprendimų išsaugojimas kartu juos modernizuojant ir pritaikant šiuolaikinės visuomenės reikmėms.

„Išsaugosime ir visus istorinius aikštės akcentus: kompozicinius ryšius, senąsias ribas ir, žinoma, 1920 m. Vaižganto ir Vydūno pasodintą ąžuolą, kuris jau šiandien yra aptvertas ir saugojamas, kad nepatirtų nė menkiausios žalos Vienybės aikštės rekonstrukcijos metu“, – sako „Urban Inventors“ vadovas.

22 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Naujojo Kauno policijos vadovo tikslas: žmonės turi jaustis saugūs net ir nematydami pareigūno

Paskutinę minutę atšauktas J. Jankevičiaus šou Kaune - žymusis vedėjas saviizoliacijoje

Seime nerimsta diskusijos dėl kanapių produktų įteisinimo

Prezidentūroje nustatytas dar vienas koronaviruso atvejis

Skaudi avarija Šilainiuose: smarkiai suknežinti „BMW“ ir „Škoda“ automobiliai

Dalis Lietuvos universitetų pereina prie nuotolinio mokymo

Kauno verslui – pirmasis salonas Lietuvoje

SAM patikslino registracijos taisykles prekybos centruose

Urbanistinės kūrybinės dirbtuvės „Naujamiesčio kodas“ kviečia į viešą diskusiją Kaune

A. Veryga neabejoja, kad į raudonąjį sąrašą netrukus pateks dauguma didžiųjų savivaldybių