Kaune rinksis aukščiausio lygio Laimo ligos specialistai

Organizatorių nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Pastaruosius dešimtmečius Lietuvoje stabiliai auga sergamumas erkių platinamos ligomis. Lietuva priklauso prie Laimo ligos židinių Europoje – apie tai įspėjami net į Lietuvą vykstantys užsieniečiai. Laiku nustačius Laimo ligą, galima gana lengvai ir greitai ją išgydyti.

Kaunietė Asta yra viena iš tų, kuri penkerius metus sirgo Laimo liga ir kentė jos sukeltus šalutinius reiškinius nieko net neįtardama apie ligą. „Laisvalaikį mielai leisdavau gamtoje, vaikštinėdama po parkus, miškus. Niekada nebijojau erkių, o informaciją apie jų keliamą pavojų laikiau tiesiog žmonių gąsdinimo priemone” pasakojimą pradeda Asta. „Todėl kai po ilgesnio pasivaikščiojimo ar savaitgalio gamtoje pamatydavau ropojančią erkę, situacijos nedramatizuodavau. Prieš šešerius metus, po vieno tokio pasivaikščiojimo, teko ištraukti jau įsisiurbusią erkę. Ir kaip dabar manau, būtent tas kartas ir buvo lemtingas. Nors tuo metu nieko blogo neįtariau: vietą, kurioje buvo įsisiurbusi erkė, tiesiog atidžiai stebėjau, ar neatsiras Laimo ligai būdingo raudono bėrimo (eritemos), tačiau po trijų savaičių stebėjimo, viską tiesiog pamiršau. Galvojau, kad viskas praėjo be pėdsakų. Tačiau ilgainiui pradėjo kamuoti sąnarių skausmai ir silpnumas. Iš pradžių maniau, jog tai dėl nuovargio ir miego trūkumo auginant naujagimį. Tačiau laikui bėgant, kankino ne tik nuolatiniai sąnarių, bet ir varginantys raumenų skausmai, kai atrodydavo, kad raumenys tiesiog dega iš vidaus. Tapau dirgli, nuolatos skundžiausi stipriais galvos skausmais, o tas siaubingas nuovargis, kai iš lovos būdavo sunku net pakilti” – prisiminimais apie neramumą keliančius požymius dalinasi Asta. Ėmiausi ieškoti pagalbos, kreipiausi į šeimos gydytoją, kuri išklausiusi patarė daugiau ilsėtis ir tiesiog sakė, kad auginant mažus vaikus, tai labai natūrali būsena: kai trūksta miego, nusilpsta imunitetas.

Ilgainiui, nerimas tik augo, nes pagerėjimo nejutau. Situacija gal ir nebūtų pasikeitusi, jei ne mama, kuri atvyko padėti prižiūrėti vaikus, kai netikėtai sukilo aukšta temperatūra, o nuo silpnumo negalėjau net iš lovos pakilti. Mama prieš kelias dienas buvo skaičiusi straipsnį spaudoje apie erkių platinamas ligas ir jų sukeliamus simptomus, kurie dažnai per klaidą būna priskiriami kitoms ligoms. Jos patarimu kreipiausi į straipsnyje minimą gydytoją, kuri ir pasiūlė atlikti tyrimus dėl Laimo ligos, kurių rezultatai buvo teigiami.

Džiaugiausi, kad pagaliau buvo nustatyta diagnozė ir atrasta skausmus kėlusi priežastis. Tačiau gydytoja perspėjo, kad gydymas bus nelengvas, nes liga įsisenėjusi ir perėjusi į lėtinę stadiją. Man vis dar sunku suvokti, kad galima susirgti Laimo liga be atsiradusios eritemos. Todėl dabar visiems savo pažįstamiems primygtinai rekomenduoju išsitirti nuo Laimo ligos, jei tik buvo įsisiurbusi erkė. Ir nesvarbu, kad neatsirado Laimo ligai būdinga raudona dėmė. Faktai kalba patys už save, kad tam, kad susirgti Laimo liga visai nebūtinas eritemos buvimas.“

Laimo ligos keliami iššūkiai

Didžiausia problema, kad ši infekcinė liga ne visada laiku nustatoma – žmonės nepajunta erkės įkandimo, ant odos neatsiranda eritemos ir žmogus net nežino, kad serga, o Laimo liga pereina į lėtinę stadiją. Lėtine Laimo ligos forma sergančio žmogaus juntami simptomai priskiriami kitoms ligoms (gripas, artritas, lėtinis nuovargis, depresija ir kt. ) taip niekada ir neišsiaiškinant tikrosios juos sukėlusios priežasties. Laimo ligai įsisenėjus, tampa sunkiau kovoti su infekcija ir ją sukėlusiomis bakterijomis. Tuomet norint padėti pacientui pasveikti reikia derinti vaistus su įvairiomis papildomomis terapijomis, pasitelkiant ir gydymą vaistiniais augalais.

Lietuvoje informacijos apie Laimo ligą ir gretutines infekcijas bei jų sukeliamus sutrikimus labai trūksta.

Apie tai žinomi Lietuvos specialistai ir tarptautiniu mastu pripažinta gydytoja, mokslininkė iš JAV Dr. Jodie A. Dashore kalbės rugsėjo 22 d. Kaune, LSMU Naujausių Farmacijos ir Sveikatos technologijų centre vyksiančioje Tarptautinėje konferencijoje „Laimo liga ir PANDAS sindromas“. Daugiau apie ją skaitykite čia.

2 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Išbandyta: geriausia apsauga nuo netikėto susidūrimo su „trikoju“

Kas antras lietuvis mano, jog 870 eurų atlyginimas yra per mažas

Apklausa: daugiau nei trečdalis vairuotojų viršija greitį - pristabdo tik prie matuoklių

Paaiškino, kodėl renkami jūsų asmeniniai duomenys bei kaip juos apsaugoti

Išnuomoti būstą Kaune nebėra paprasta, bet čia – pelningiau nei Vilniuje

Išskirtinis interviu su legendine latvių grupe: mus vadino vaikais, žaidžiančiais smėlio dėžėje (foto)

Reido metu pagavo ne tik neblaivius vairuotojus: važiavo su vasarinėmis padangomis

Advokatė atsako: ar rangovas turi pašalinti statinio defektus be rangos sutarties?

Naktį vėtra pridarė žalos - vartė medžius, sutriko elektros tiekimas

Interviu su Kaune gyvenančiu „HELLA Lietuva“ pirkimų vadovu: visų pirma – tai augantis miestas