Kodėl iš tiesų Miško gatvėje nuo pjūklo masiškai krenta medžiai? – Kas vyksta Kaune

Kodėl iš tiesų Miško gatvėje nuo pjūklo masiškai krenta medžiai?

R. Tenio nuotr.

Trečiadienį Kaune, Miško gatvėje vyko protestas dėl kertamų medžių – „Tylos akcija Kauno medžiams (žuvusiems)“. Daugiau kaip 100 žmonių mušdami būgnus ir skleisdami pjūklo garsą išreiškė protestą prieš gatvėje kertamus medžius.

Protestuotojai laikė plakatus: „Kaunas kertasi“,  „Kaunas prieštarauja“. Savivaldybės duomenimis, Miško g. buvo iškirsta 80 medžių, Vytauto prospekte – 227, Smetonos alėjoje – 217. Dar keliasdešimt medžių iškirsta Zanavykų ir Miško gatvėse.

Siekia viešos diskusijos su visuomene

Portalas „Kas vyksta Kaune“ pakalbino protesto akcijos atstovę menininkę, iniciatyvos „Stop kaštonų giljotinai“ atstovę Auksę Petrulienę. Ji teigė, kad protesto tikslas – stabdyti kirtimą ir paskatinti miesto valdžią tartis su visuomene.

„Čia reikalingos diskusijos. Tai, kas vyksta dabar yra akivaizdus demokratijos pažeidimas: jeigu valdžia nutaria vykdyti savo projektą, net nepristačiusi jo visuomenei, neinformavusi jos apie masinį medžių kirtimą, tai kirtimas turi būti sustabdytas. Tai nusikaltimas ne tik prieš gamtą, bet ir prieš žmogų. Ši situacija stumia pilietį, bendruomenę į visišką desperaciją, tai akivaizdus pažeidimas. Savivaldybė turėtų priimti iniciatyvines grupes prieš medžių kirtimą Kaune; kultūros žmones, rašančius atvirus laiškus; mes visi turime būti priimti pokalbiui ir ieškoti išeičių iš šios situacijos“, – teigė A. Petrulienė.

Ji aiškino, kad anksčiau buvo piketuota ir kitose vietose: prie savivaldybės, A. Smetonos kaštonų alėjoje ir kt., prašyta priėmimo į savivaldybę, tačiau anot jos, nėra laiko laukti, nes medžiai kertami nemažais tempais. „Apie A. Smetonos kaštonų alėjos kirtimą pranešimas pasirodė darbų išvakarėse, žmonės buvo šokiruoti. Daugybė panemuniečių stebėjo kertamus medžius, rinko nukritusius kaštonus… Medžiai nėra sergantys, tai Kaunas yra sergantis. Medžiai gyja, žinoma, buvo laikas, kai kaštonai sirgo, tą matė kiekvienas panemunietis, bet savivaldybė daugybę metų vykdo kaštonų išsaugojimo programą – tad, tai kas vyksta dabar – yra nesutapimas. Kaštonai atsigavę, vienas kitas pažeistas. Nebuvo reakcijos iš savivaldybės, kreipėmės į advokatą, kuris mus atstovauja, byla teisme“, – sakė A. Petrulienė.

Pašnekovė pastebėjo, kad medžių kirtimas pirmadienį buvo sustabdytas. Anot jos, šįryt UAB „Kauno gatvių apšvietimas“, vykdantis kirtimą, informavo, kad šią savaitę medžių nebekirs. „Įtampą mažinti paprasta“, – komentavo A. Petrulienė.

Sieks išsaugoti kaštonus

Piketo atstovė pažymėjo, kad ir prie jos namų esantys kaštonai kertami, kuriuos jis pasiryžusi išsaugoti. „Saugosiu iš paskutiniųjų. A. Smetonos alėjoje liko 48 iš daugiau, nei 200 medžių. Kam kirsti? Manau, kad būdų kaip nutiesti dviračių takelį neiškertant medžių yra milijonas, galima sukurti tokį, kokio dar nėra Europoje, tad savivaldybė turėtų susitelkti į kūrybiškų architektų, menininkų paiešką. Šios iškirstos gatvės tampa eilinėmis, tokiomis kaip naujamiesčių: be istorijos, kur prisisodina neaugančių liepaičių ir jomis džiaugiasi, nes daugiau nėra, ką parodyti. Skaudu, kad nesaugomas miesto unikalumas ir neišnaudojamas kauniečių kūrybiškumas, gėda“, – teigė A. Petrulienė.

Portalas „Kas vyksta Kaune“ sulaukė ir priešingai manančios pusės nuomonės, ją išdėstė vienas Miško gatvės gyventojas.

Kirsti medžius prašė patys gyventojai

Kol vieni piktinasi dėl masinio medžių kirtimo Kaune, kiti patys to prašo. Taip yra ir šiuo atveju, Miško gatvėje, kur šiandien pavakarę buvo surengta minėta akcija. Apie trisdešimt minėtos gatvės namų gyventojų ir verslo savininkų pasirašė už tai, kad būtų iškirsti seni medžiai bei jų vietoje atsodinti nauji. Esą buvo tik keletas tokių, kuriems buvusieji želdiniai nekėlė jokių trikdžių.

„Po to, kai nukirto keletą medžių prie mūsų namo, kokias tris dienas vis eidavau ir galvodavau, kad pamiršau išjungti šviesą, nes beveik visada 14 val. būdavo jau tamsu, reikėdavo jungti šviesą. O dabar šviesu, jaučiu, kad už lango vasara“, džiaugėsi Miško gatvės gyventojas.

Pasak jo, kai bus nukirsti visi seni medžiai šioje gatvėje, aplinka prilygs vakarų šalims, kuriose, kaip žinoma, apželdinimas – minimalus.„Rudenį, krintant medžių lapams, jausdavomės lyg gyvendami šiukšlyne. Jei kas nors labai sielojasi dėl to, kad nauji medžiai iš pradžių nebus dideli, už penkiasdešimt metrų nuo Miško gatvės yra parkas. Juk galima nueiti ten ir sėdėti prie didelių medžių. O tam, kad gyvenant butuose jaustųsi komfortas, pakanka ir nedidelių dekoratyvinių želdinių“, – komentavo kaunietis.

Primename, kad šių metų liepos mėnesį Miško gatvėje prasidėjo šaligatvių remonto darbai, keičiami gatvių šviestuvai. Gyventojų teigimu senosios liepos buvo pavojingos vėtrų metu – lūžusios šakos apgadindavo automobilius. Taip pat, kaip jau minėta, užstodavo šviesą, o šalia esančiame viešbutyje ir kitose įstaigose, kuriose dideli turistų srautai, dėl medžių sukuriamos tamsos esą būdavo nesaugu ir nejauku vaikščioti.

Rudenį savivaldybė planuoja atsodinti šimtu medžių daugiau: Vytauto prospekte apie 250, Smetonos alėjoje apie 220, Zanavykų gatvėje – 99, Miško gatvėje – apie 90.

Šįmet Kaune turėtų būti atsodinta apie 1,5 tūkst. naujų medžių.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA