Policijai neleido įsigyti 150 naujų automobilių

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Viešųjų pirkimų tarnyba nepaskelbė skelbimo dėl Policijos departamento pirkimo įsigyti apie 150 naujų tarnybinių automobilių ir kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją, prašydama įvertinti policijos organizuojamą viešąjį pirkimą. Viešųjų pirkimų tarnybos vadovės viešai išsakyta mintis, kad šis pirkimas pritaikytas vienam gamintojui, neatitinka tikrovės, nes šias sąlygas atitinka mažiausiai dviejų modelių automobiliai – Mercedes ir Volkswagen, o tiekėjų, kurie galėtų dalyvauti konkurse, skaičius gali būti dar didesnis. Policijos departamentas prie VRM atkreipia dėmesį, kad savo iniciatyva net kelis kartus tarėsi su Viešųjų pirkimų tarnyba dėl šių automobilių pirkimo sąlygų.

„Pirkdami naujus automobilius visų pirma galvojame apie žmonių saugumą. Visuomenės lūkesčiai ir reikalavimai policijai yra labai dideli, todėl privalome užtikrinti, kad policija atvažiuotų greitai ir saugiai iki bet kurios vietos, kur reikalinga mūsų pagalba. Negali būti taip, kad likus kilometrui iki vienkiemio, kuriame kažkas laukia policijos pagalbos, užklimptų mūsų tarnybinis automobilis. Be to, automobiliuose pareigūnai praleidžia po 12 ir daugiau valandų, todėl tarnybinis automobilis turi būti patogus darbui“ – sako policijos generalinis komisaras Linas Pernavas.

Siekiant įsigyti naujus automobilius, Policijos departamente prie VRM buvo sudaryta ekspertų grupė, parengusi tipinio tarnybinio automobilio technines specifikacijas. Ekspertų grupė, atsižvelgdama į turimų policijos automobilių naudojimo patirtį veiklos padaliniuose, naują policijos veiklos modelį ir su tuo susijusias užduotis, numatomą automobilių naudojimo sąlygų specifiką, automobilių tipų pasiūlą rinkoje, kitų ES šalių policijos patirtį, pristatė tipinio automobilio koncepciją, atitinkančią dabartinius reikalavimus, technines ir finansines galimybes. Jos pagrindu buvo parengta ir patvirtinta tipinio tarnybinio automobilio techninė specifikacija planuojamiems pirkimams.

„Domėjomės automobilių praktika kitose šalyse, mūsų darbuotojai vyko į Estiją ir Suomiją, kur susipažino, kaip įrengti tarnybiniai policijos automobiliai. Į darbo grupę įtraukėme veiklos, Lietuvos policijos mokyklos bei techninius ekspertus, kurie geriausiai žino, ko reikia policijai. Esame įsitikinę, kad žmogaus gyvybė yra svarbesnė už biurokratines kliūtis ir visuomenė turi teisę gauti kokybišką ir greitą policijos paslaugą“ – teigia policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris.

Kodėl reikalingi automobiliai su 4 varomais ratais?

Specialiai policijos veiklai pritaikyti ir įrengti tokio tipo automobiliai nėra gaminami serijiniu būdu. Jie gaminami dviem etapais – pagal reikalaujamus parametrus pasirinktus ir pagamintus bazinius automobilius, antrinis gamintojas įrengia pagal pateiktą įrengimo, skirto specialiai policijos veiklai vykdyti, techninę specifikaciją. Maksimaliai atitinkantis šiuos kriterijus – nedidelis (iki 2 m pločio, iki 5 m ilgio) furgono (mikroautobuso) tipo automobilis, pagal rinkos klasifikaciją – vidutinis furgonas. Šio tipo automobilių rinkoje yra pakankamai daug ir įvairių modelių. Tačiau vienas iš esminių policijos reikalavimų yra tokio automobilio pravažumas (4 varomi ratai) ir automatinė greičio dėžė.

Geras pravažumas reikalingas tais atvejais, kai reaguojant į įvykius, persekiojant įtariamuosius tarnybiniu automobiliu, miesto vietovėse policijos patruliams dažnai tenka užvažiuoti ant aukštų šaligatvių. Persekiojant reikalavimui sustoti nepaklususius vairuotojus ar reaguojant į A ir B kategorijos įvykius, dažnai tenka važiuoti miesto ir kaimo keliais bei gatvėmis, kur įrengti greičio ribojimo įrenginiai (Saugumo kalneliai, salelės ir pan.). Didžiąją metų dalį Lietuvoje yra šaltasis laikotarpis, kurio metu tikėtinas kritulių pagausėjimas (taip pat ir sniego), dėl sustumto sniego apledėjusių provėžų bei vandens išplautų kelio ir gatvių, dangos duobių minėtu metų periodu ženkliai pablogėja kelių kokybė. Vykstant į įvykio vietą, kuri yra nutolusi nuo kelių ar gatvių, dažnai tenka važiuoti vietovėmis, kur nėra įrengtų kelių – žemės sklypais su žolės danga, miškinga vietove, patvinusiais nuo vandens plotais ir pan. Važiuojant žvyrkeliais, po jų paviršiaus lyginimo darbų, dažnai pasitaiko atskirų akmenų, velėnos ir žemės grumstų, išstumtų į važiuojamąją dalį, kuriuos, ypač tamsiu paros metu, sudėtinga laiku pastebėti ir apvažiuoti. Atvejais, kai reikia suteikti pagalbą nuvažiavusių nuo kelio automobiliams ir jų vairuotojams, taip pat reikalingi keturi varantieji ratai.

Automatinės greičių dėžės reikalingumas

Atliekant persekiojimo veiksmus, skubant nuvykti į įvykių vietas, manevruojant, dažnai keičiasi važiavimo greitis, tokiu būdu padidėjusio pavojaus ar ekstremaliomis vairavimo sąlygomis vairuojančiam pareigūnui su mechanine greičių dėže reikia atlikti papildomus pavarų perjungimo veiksmus. Tokiu būdu susidaro padėtis, kai viena ranka perjungiama pavarų svirtis, o atliekant posūkio ar manevravimo veiksmus, vairas, nors ir trumpam, laikomas tik viena ranka. Tais atvejais policijos pareigūnui iškyla pavojus, kad vairas, laikomas viena ranka, gali iš jos išslysti, ypač tais atvejais, kai ratai susiduria su ant kelio esančiomis kliūtimis ar dangos nelygumais. Automatinė greičių dėžė būtina ir tais atvejais, kai policijos pareigūnas automobilyje lieka vienas ir vairuoja jį, dažnai tenka perduoti informaciją radijo ryšiu, naviguoti, valdyti šviesos ir garso signalus, palaikyti ryšį telefonu su nukentėjusiuoju, galimas poreikis panaudoti ginklą. Su mechanine greičių dėže tai atlikti sudėtingiau ir pavojingiau.

Šiuo metu galimų bazinių automobilių pasiūla rinkoje apsiriboja dviejų gamintojų modeliais, visiškai atitinkančiais nurodytus du esminius (keturi varantieji ratai ir automatinė pavarų dėžė) kriterijus. Tai yra trumpos bazės Mercedes Benz Vito ir Volkswagen Transporter Kombi.

Kitos Viešųjų pirkimų tarnybos pateiktos pastabos dėl gabaritų, ratų atstumo, aukščio, ilgio, pločio ir masės reikalavimų yra menkavertės ir nekeičiančios esmės. Tokius reikalavimus atitinka daugelis tokio tipo automobilių.

90 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Automobilių parkavimo ypatumai Kaune: kur noriu, ten stoviu?

Mokslo metų mama laukia su siaubu: kainos šokiravo

Kaune įsikūrusiame didžiausiame Lietuvos rožyne - žydėjimo pikas

Nelaimė Kulautuvoje: Kauno pareigūnas važiuodamas dviračiu sužalojo mažametį

Gedulo ir vilties dieną - masinė iniciatyva suvienijo visą Lietuvą

Naktį Neries krantinėje kaktomuša susidūrė automobiliai

Tarpukario šaulio anūkė D. Kemeraitienė: iš jų galime pasimokyti pagarbos ir meilės tėvynei

Po ramaus ir šilto šeštadienio - permainos

Kauno savivaldybė parengė strateginį susisiekimo planą: laukia svarbios permainos

Šeštadienį dėl vandentiekio avarijos Kaune atsivėrė smegduobė