Konservatoriai pasiryžo revoliucijai partijos viduje

Archyvo nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Konservatoriai pasiryžo revoliucijai ir pritarė atviriems partijos pirmininko ir kandidatų į prezidentus, merus, Europos Parlamento narius bei Seimą vienmandatėse apygardose rinkimams. Tai reiškia, kad rinkti šios partijos pirmininką ar kandidatus į įvairias pareigas galės partijai nepriklausantys žmonės.

Angliškai toks procesas vadinamas open primaries ir yra taikomas JAV, Prancūzijoje bei kitur.

„Ateis prezidento rinkimai, turėsime nuspręsti, kuris kandidatas bus remiamas Tėvynės sąjungos. Bet tai Lietuvos sprendimas, tai Lietuvai svarbus sprendimas, jį galėtume priimti drauge su platesne bendruomene“,- sako Gabrielius Landsbergis.

Naujai ketverių metų kadencijai perrinktas šios partijos pirmininkas G. Landsbergis taip pat pasiūlė keisti partijos pavadinimą. Norima jį sutrumpinti nuo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų iki Tėvynės sąjungos, bet gali būti ir kitų variantų.

„Bet G. Landsbergis buvo gailestingas ir pasiūlė tai spręst visuotiniu plebiscitu partijoje“, – sako vienas G. Landsbergio atstovas.

Plebiscitas reiškia, kad dėl pavadinimo balsuoti galės visi partijos nariai. Tačiau šis sprendimas bus priimamas ateityje.

Svarbiausi sprendimai:

1. Įteisino open primaries renkant pirmininką, kandidatus prezidento, Europos Parlamento, merų ar Seimo rinkimams (taikoma tik kandidatams į Seimą vienmandatėse apygardose).

2. Surengs plebiscitą dėl partijos pavadinimo trumpinimo.

Prie partijos atsivėrimo visuomenei priskiriamas jau priimtas pakeitimas, kad stojant į partiją nebereikės jau esamų partijos narių rekomendacijų. Tokių rekomendacijų reikės tik pašalintiems nariams arba tiems, kurie buvo partijos nariais, bet pasitraukė.

G. Landsbergis turi viziją į partijos gyvenimą įtraukti ir formaliai jai nepriklausančius žmones.

Tačiau, pavyzdžiui, esamų narių kontrolė stiprinama: pavyzdžiui, Priežiūros komitetas yra kiek anksčiau išaiškinęs, o komiteto išaiškinimas tampa sudėtine įstatų dalimi, kad partijos nariai privalo laikytis prezidiumo ar tarybos priesakų ir negali dangstytis laisvu Seimo nario mandatu balsuodami prieš partijos valią.

Tai susiję su buvusia situacija, kai du konservatorių kariai Vida Marija Čigriejienė ir Arimantas Dumčius palaikė socialdemokratų biudžeto projektą, nors konservatoriai buvo nutarę balsuoti prieš jį. Apie tai kalbėjo Priežiūros komiteto pirmininkas Valdas Benkunskas, pabrėždamas, kad tokia tvarka galioja ne tik Seimo nariams, bet ir savivaldybių tarybų atstovams, merams ir kitiems konservatoriams, užimantiems viešas pareigas.

Tačiau dėl to diskusijų nekilo. Didžiausios diskusijos vyko dėl partijos pavadinimo keitimo ir dėl atvirų rinkimų. Buvo nemažai narių, kurie tam nepritarė.

Pavyzdžiui, Seimo narys Paulius Saudargas sakė, kad renkant kandidatą į prezidentus atviruose rinkimuose galima išsirinkti net Gretą Kildišienę.

„Čia kvepia tokia sąmokslo teorija. Tarkime, aš esu socialdemokratas, ateinu pas valstiečius, liberalus pasikviečiu į kompaniją ir sakau: pažiūrėkite, konservatoriai ten pirmininką atviru būdu renka. Ar ne? Tai paskui išrinksime ne G. Landsbergį, išrinksim kokį P. Saudargą. Kas tada? Arba kandidatą į prezidentus. Aš Tauragėje pajuokavau: jeigu mes atviru būdu rinksime kandidatą į prezidentus, tai galim ir G. Kildišienę išrinkti. Ateis socialdemokratų elektoratas, ateis valstiečių elektoratas ir balsuos taip, kaip jiems reikia. Aš šaržuoju, bet tokių sprendimų negalima priimti likus pusvalandžiui iki pertraukos“, – sakė P. Saudargas.

Šiam politikui nepatiko ir idėja keisti partijos pavadinimą. Jis tai susiejo su stiklo daužymu. „Mano draugas fizikas sakydavo: nesugedo – netaisyk“, – sakė parlamentaras.

Pakeitimai ne itin sužavėjo ir Valentiną Stundį. „Kiekvienų partijos pirmininko rinkimų metu nuolat dirbtinai primetama kažkokia pavadinime slypinti takoskyra, neva yra du poliai. Aš nuo pat 2008 m. jaučiuosi TS-LKD narys. Aš vienodai konservatorius, vienodai politinis kalinys ir tremtinys bei krikdemas, tautininkas ir demokratas. Ne pavadinime yra esmė“, – sakė V. Stundys.

Jis perspėjo, kad pavadinimo keitimas iš esmės paneigia Tėvynės sąjungos ir Lietuvos krikščionių demokratų susijungimo sutartį. Bet V. Stundys nedetalizavo, ar tai gali reikšti krikdemų atskilimą.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

18 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Naujausios žinios

Naktį šalies keliuose formuosis plikledis, rūkas

Viduržiemį šventė egzotiškai VDU Botanikos sodo oranžerijoje

Kaune atlikus įmonės patikrinimą aptikta nesaugios lenkiškos paukštienos: ja prekiauti uždrausta

Į Nacionalinį Kauno dramos teatrą atkeliauja premjera „Iš kūno ir kraujo“

Kyla panika: ar virusu užkrėstos siuntos iš Kinijos pasieks Lietuvą?

K. Bryanto tragedijos sukrėstas R. Javtokas: tai paveikė visus

Paskelbtas statybos inspekcijos sprendimas dėl V. Matijošaičio statybų Kačiūniškės dvare

Legendinė grupė „Rondo“ pristato naują dainą: „Tokių akibrokštų mūsų karjeroje mažai“ (audio)

Dėl plintančio mirtino viruso lietuviams rekomenduojama nevykti į Kiniją (papildyta)

Seimas pasišovė keisti šiukšlių deginimo jėgainėse reikalavimus