Smurtaujantiems Kaune, bandys pritaikyti Ukmergės modelį - Kas vyksta Kaune

Smurtaujantiems Kaune, bandys pritaikyti Ukmergės modelį

R. Tenio nuotr.

Trečiadienį Kaune surengta konferencija apie smurtą artimoje aplinkoje, jo prevenciją, užkardymą. Kaip gerasis pavyzdys pateikta Ukmergė, pernai pradėjusi vykdyti smurto artimoje aplinkoje mažinimo programą 2016-2020 m., kurioje aktyviai dirbama ir su auka, ir su smurtautoju.

Pasiteisino programa iš užsienio

Programą pristačiusios Ukmergės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorės Vaidos Puodžiūnienės teigimu, Lietuvoje analogiškos programos nėra, jos modelis perimtas iš Lenkijos, kur naudojamas jau dvidešimtmetį, o šie programą perėmė iš amerikiečių.

Pusmečio trukmės programoje koncentruojamasi į smurtautojo elgesio modelio pakeitimą – kad susinervinus pyktį išlietų ne vykdant smurtą, o kitais, nekenksmingais būdais, tarkim išeitų į lauką pasivaikščioti ir viską apmąstyti.

Vyksta paskaitos, psichoterapija, dirba psichologai, pranešėjai. Svarbi sąlyga, kad dalyviai atvyktų blaivūs, informuotina, kad dauguma smurtautojų nusikaltimą atlieka būdami išgėrę. Taip pat programoje negali dalyvauti psichiškai nesveiki, probleminiai lošėjai. V. Puodžiūnienė pristatė sudarytą socialinį smurtautojo portretą Ukmergėje: darbingo amžiaus vyras, gyvenantis mieste ir 2-3 kartus per savaitę vartojantis alkoholį.

Dalyviai į šią programą siunčiami probacijos tarnybos ir teismo sprendimais.

Pagalba teikiama ir aukoms, per 48 val. nuo pranešimo apie įvykį, nuvykstama į šeimą ir teikiama reikiama pagalba, ji gali užtrukti kelis mėnesius.

Projektą vykdantis Ukmergės Visuomenės sveikatos biuras bendradarbiauja su policija, prokuratūra, probacijos tarnyba, seniūnijomis, nestacionarių socialinių paslaugų centru, nevyriausybinėmis organizacijomis. V. Puodžiūnienė tikina: „Rezultatai džiugina – smurtautojai noriai lanko pusmečio kursą ir pasikeičia, atsisako svaigalų, susiranda darbą, pakeičia gyvenimo būdą”.

Konferencija apie smurtą artimoje aplinkoje

Visuomenė aktyviau praneša apie smurtą

Kauno apskrities policijos ir Kauno rajono savivaldybės rengtoje konferencijoje pažymėta, kad reikalingas sisteminis tarpinstitucinis požiūris į šią problemą, tad dera atsižvelgti ir į Ukmergės pavyzdį.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Darius Pliavga portalui „Kas vyksta Kaune” komentavo, kad Ukmergės modelis Kaune galėtų būti taikomas asmenims, kurie prasižengia ne pirmą kartą:„Galvosime kaip šį projektą būtų galima pritaikyti asmenims, kurie antrą, trečią kartą smurtauja. Jiems paskiriama bausmė ir atrodo jie turėtų daugiau nepapulti į mūsų akiratį, tačiau ne visad taip yra”, – teigė D. Pliavga.

Renginyje informuota, kad Kauno apskrityje pernai sulaukta daugiau kaip 10 tūkst. pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje. Palyginus su 2015-aisiais, matomas 27 proc. didėjimas. „Priklauso kaip tai vertinsime: smurtas – auganti, gilėjanti problema, o galbūt visuomenė tampa sąmoningesnė, dažniau praneša apie smurtą artimoje aplinkoje ir išreiškia pasitikėjimą policija?“, – pasvarstyti kvietė Kauno apskr. VPK Viešosios tvarkos valdybos Prevencijos skyriaus viršininkė Joana Gudelytė.

Ji pažymėjo, kad Kaune vykdoma įvairi prevencija: šviečiama visuomenė, bendradarbiaujama su institucijomis, soc. partneriais, vykdomas darbas bendruomenėse, vykdoma individuali prevencija.

Policijos atstovų teigimu, patikrinus pranešimus, nuvykus į įvykio vietą, ne visi jie pasiteisina: būna atvejų kai namuose tiesiog garsiau baramasi, vaikai verkia dėl kitos priežasties ir pan. atvejai, kai smurto nenaudojama.

Anot D. Pliavgos, pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje padaugėjo dėl žmonių sąmoningumo, pilietiškumo, noro sustabdyti šį neteisėtą elgesį.  „Žmonės praneša daugiau, smurtautojui duodama žinia – visuomenė to netoleruos, o jis sulauks bausmės”, – teigė D. Pliavga.

Jis pažymėjo, kad smurto atvejų padaugėja po pašalpų išmokėjimo dienos, per nacionalines šventes, savaitgaliais ir pan., tuomet skiriama daugiau policijos ekipažų, kad greitai sureaguotų.

Pašnekovas pridūrė, kad Kaune irgi aktyviai dirbama su smurtautojais, vykdomos įvairios programos, tokios kaip kodavimas nuo alkoholio ir kt., tačiau pastebima, kad ne visi aktyviai lanko užsiėmimus, tad D. Pliavga siūlys Kauno rajono savivaldybei atkreipti dėmesį į Ukmergės pavyzdį, galbūt jį pritaikant asmenims, kurie smurtauja nebe pirmą kartą.

Portalas „Kas vyksta Kaune” ragina būti pilietiškiems ir apie smurtą pranešti numeriu 112.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA