Policijos reforma: dėmesį reikia telkti ne tik į reagavimo greitį, bet ir į prevenciją

BNS 2017/02/10 10:34

Reformuojant policiją ir daugiau dėmesio skiriant pareigūnų reagavimo greičiui į pranešimus apie nusikaltimus, mažiau dėmesio tenka prevencinei funkcijai, konstatavo Vidaus reikalų ministerija.

„Savivalda ir socialiniai darbuotojai prevencinio darbo apimčių neišplėtė. Atsirado tam tikras vakuumas“,– rašoma VRM išvadose.

Ministerija siūlo parengti naujas, pareigūnų kvalifikaciją išplečiančias mokymo programas, skirtas apmokyti dirbti policijos pareigūnus pagal naują kriminalinės ir viešosios policijos modelį.

Nors nebuvo numatyta pertvarkos tiksluose, didėja atlygis žemiausios grandies pareigūnams, tuo metu patirtį turinčių policininkų atlyginimai neaugo.

„Tai kelia įtampą pareigūnų bendruomenėje, Įtampos kyla ir dėl reikalavimo pareigūnams tapti universalesniems per trumpą laikotarpį“, – teigia VRM.

Taip pat ministerija konstatuoja, kad išeinant vidurinės grandies patyrusiems pareigūnams, atsiranda kompetencijos spragos, todėl didėja rizika, kad gali būti klaidingai kvalifikuojamos ir registruojamos, nusikalstamos veikos, atsainiau atliekami priminiai ikiteisminio tyrimo veiksmai. Ilgainiui gali mažėti išaiškinamų nesunkių nusikaltimų skaičius.

Nepaisant šios kritikos, policijos reforma bus tęsiama. Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas sako, kad panaši reforma bus vykdoma ir kitose Vidaus reikalų ministerijai pavaldžiose įstaigose.

Pernai pradėtą policijos reformą vidaus reikalų ministru tapęs E.Misiūnas pristabdė argumentuodamas, kad reikia objektyviai įvertinti jos naudą. Policijos departamento veiksmus, sulaukusi profesinių sąjungų skundų, spalį sukritikavo prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Policijos vadovybė reformos ėmėsi pernai, sakydama, kad tai padidins visuomenės saugumą, patruliuojančių policininkų skaičių ir gerins pareigūnų darbo sąlygas. Pradėta jungti viešąją ir kriminalinę policiją komisariatuose, atsisakoma budėtojų, taip mažinant kabinetuose dirbančių pareigūnų skaičių.

Reformai priešinosi pareigūnų profesinės sąjungos. Anot jų lyderių, pareigūnai pasigenda aiškumo, kokie departamentų padaliniai ir kaip veiks po reorganizacijos, kokie yra vertinimo kriterijai norintiesiems eiti naujas pareigas. Esą dalis asmenų į pareigas perkeliami nepaisant to, kad neatitinka reikalavimų. Profsąjungų atstovų teigimu, pavyzdžiui, tyrėjams priskiriamos naujos funkcijos – užtikrinti viešąją tvarką ir patruliuoti, nors jie tam nėra paruošti.

Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas gruodį sakė, kad 53 policijos komisariatai jau dirba pagal naują veiklos modelį, dar 10 – daugiausiai miesto – liko nereformuoti.

Autorė: Ingrida Steniulienė

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA