Nemokamoms ekskursijoms Kaune duris atvers išskirtiniai pastatai

Organizatorių nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Dažnas kaunietis galėtų per kelias sekundes įvardinti, kur mieste yra vienas ar kitas pastatas, įvairios visuomeninės įstaigos, tačiau retas papasakotų apie šių architektūrinių objektų atsiradimo ir gyvavimo istoriją, inžinerinius ar stilistinius sprendimus.

Tai viena iš priežasčių, dėl kurios visuomeniškų kauniečių iniciatyva „Ekskursas“ kviečia visus miestiečius ir Kauno svečius jau į trečiąjį ekskursijų ciklą po visiems puikiai žinomus, bet mažai pažįstamus pastatus. Spalio 2 dieną startuosiančios ekskursijos tradiciškai truks tris sekmadienius, o jų dalyviams duris atvers net 9 trijų skirtingų laikotarpių – gubernijos, tarpukario ir sovietmečio – architektūros paveldo objektai.

Spalio 2 d. ekskursijos vyks trimis srautais: 12, 13 ir 14 valandomis.

Ekskursijų tikslas – „perkrauti“ požiūrį į miesto centrą

Pirmąjį savaitgalį ekskursijų dalyviai galės susipažinti su dviem nuolat atvirais visuomenei objektais – Kauno komercijos mokykla (dabar Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultetu) ir Paveikslų galerija, bei vienu išskirtinės svarbos, tačiau retai pašalinių lankomu pastatu – Ugniagesių rūmais.

Vienas iš renginio organizatorių ir gidų istorikas Žilvinas Rinkšelis teigia, kad pastatai pasirinkti neatsitiktinai – ekskursijoms įsiliejant į bendrą, šiuo metu vykstančio, Kauno architektūros festivalio programą stengtasi įkūnyti ir festivalio temą „Perkrauk savo miesto centrą“. „Festivalio tema atliepia ir mūsų tikslus – tai siekis „perkrauti“ mūsų visų požiūrį į miestą, atkreipti platesnės visuomenės ir miesto bendruomenių dėmesį į unikalius Kauno miesto paveldo sluoksnius, diskutuoti šio paveldo vertybių ateitį mieste. Ekskursijų metu lankomi pastatai esmingai istoriškai formavo centrinės miesto dalies veidą, keitė nusistovėjusią jo paskirtį ar dvasią“, –  teigia Ž. Rinkšelis.

Galimybė sužinoti originalius faktus

Įvairių visuomeninių renginių metu ekskursijas vedantis istorikas pripažįsta, kad joms besiruošiant tenka nemažai laiko praleisti archyvuose, bibliotekose ar kalbantis su pastatų savininkais, nes tik taip galima atskleisti kiekvieno objekto išskirtinumą ir nustebinti jame net ir daugybę kartų besilankiusius miestiečius.

Apie pirmąjį savaitgalį lankomus pastatus Ž. Rinkšelis taip pat atskleidžia kelis įdomius faktus: „Pavyzdžiui dabartiniuose KTU I-uosiuose rūmuose tarpukariu buvo istorijon įėjusio Lietuvos universiteto – daugelio šiandieninių aukštųjų mokyklų pirmtako – pirmieji rūmai. Tačiau pati pirminė, 1914 m. duris atvėrusio pastato paskirtis, buvo Komercijos mokykla. Tai vienas iš pirmųjų gubernijos paveldo pavyzdžių mieste, kurių statyboje buvo panaudotos dar tik pradėjusios plisti gelžbetonio konstrukcijos“.

Antrasis lankomas pastatas – Kauno paveikslų galerija – kultūrinės paskirties objektas, kurio paskirtis diktavo ir jo architektūrinę išraišką. Iš pažiūros nesvetingais stambiais ir aklinais tūriais pasitinkanti galerija vis tik nėra tokia jau atstumianti – platūs amfiteatriniai laiptai, miesto ir gatvės šurmulys, traukos vieta tapusi kavinė vilioja susitikti, atsipūsti, bendrauti ir dalintis. Ekskursijos metu dalyviai išgirs apie pastato istoriją ir architektūrinę raišką, įdomius vidaus erdvių sprendimus.

O vienas iš simbolinę reikšmę turinčių Naujamiesčio pastatų – Ugniagesių rūmai, dėl savo išskirtinės funkcijos, jau dabar sulaukia daugiausiai ekskursijų dalyvių dėmesio. „Išlaikęs nepakitusią pirminę funkciją, savo išraiškinga architektūra ir originaliomis formomis pastatas reikšmingai papildo upių miesto panoramą, visu savo grožiu atsiveriančią nuo vandens. Ekskursijos dalyviai lankysis nuolatinio budėjimo rėžimu veikiančio pastato erdvėse“ –  teigia gidas.

Švenčiant pirmąjį „Ekskurso“ gimtadienį spalio 2 dieną 18 val KAFe festivalio būstinėje, buvusiame „Batų centro“ pastate (Laisvės al. 60), bus oficialiai atidaryta lankytų objektų fotografijų paroda, atskleisti artimiausiais savaitgaliais duris atversiantys objektai, diskutuojama apie jau įgyvendintas ir toliau planuojamas veiklas.

2 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

„Tesla“ pasidalijo plėtros planais Kaune ir Lietuvoje

Ramučiai toliau nerimsta: pradėjus veikti jėgainei, po gyvenvietę plaikstosi šiukšlės

Eiguliuose partrenktas per perėją ėjęs žmogus

Ieškoma visą dėžę alaus kaip niekur nieko išsinešusi trijulė

Pyktį ant Kaune gyvenančios moters išlieti norėjęs vyras griebėsi benzino ir degtukų

Padėtas galutinis taškas K. Pūko seksualinio priekabiavimo byloje

Kauno pareigūnai ieško pasilinksminti nutarusios porelės

Nustebino keistai sutvarkyta Kauno marių pakrantė: įtariamas vietinis „tarzanas“

„Sodros“ duomenys parodė: sparčiausiai augo mažiausiai uždirbančiųjų pajamos

Kauno rajone sulaikytas nuo teisėsaugos besislapstęs nuteistasis