Renovuojamame name – užmūrijo gyvus paukščius? | Kas vyksta Kaune

Renovuojamame name – užmūrijo gyvus paukščius?

Lietuvos ornitologų draugijos nuotr.

Lietuvos ornitologų draugija susirūpinusi Kaune gyvenančiais čiurliais, baiminamasi, kad renovuojant daugiabučius, paukščiai užmūrijami gyvi.

[galerija kiek=””]

Organizacijos pranešime teigiama, kad Kaune, vieno iš renovuojamų daugiabučių namų pastogėje gyvena nemažai juodųjų čiurlių, kurie prie savo lizdų patenka per ventiliacijos angas ir lizdus yra susikrovę už šių angų esančiose nenaudojamose palėpėse.

„Birželio pabaigoje, namo renovacijai artėjant į pabaigą, didžioji dalis šių angų buvo užmūrytos, o čiurliai prie namo skraidė ir landžiojo tik į likusias dar neužtaisytas angas. Kyla klausimas, ar renovacijos metu nebuvo užmūryti perintys paukščiai? Kas nutiks su kitais perinčiais čiurliais šiame ir kituose renovuojamuose namuose? Ar namų gyventojai ir renovuojančios bendrovės atsižvelgs į tai, kad ką tik išsirito bejėgiai jaunikliai kuriuos tėvai turi nuolat maitinti, o lizdus apsiplunksnavę jaunikliai paliks tik liepos pabaigoje?”, – retoriškai klausia Lietuvos ornitologų draugijos atstovai.

Jie informuoja, kad nuo gegužės vidurio juodieji čiurliai padeda kiaušinius ir pradeda perėti. Šie paukščiai perėdami ypač kantriai šildo savo dėtis ir nenuskrenda net esant stipriam trikdymui. Tad tokių atvejų, kai veisimosi metu yra sunaikinami čiurliai, jų jaunikliai ir perimvietės, gali pasitaikyti visuose Lietuvos miestuose. Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) duomenimis šiuo metu renovacijos darbai vyksta daugiau nei 700 daugiabučių namų. Teigiama, kad renovacijos tempai spartėja, todėl ir paukščiai netenka vis daugiau perėjimo vietų miestuose.

„Kitose Europos šalyse ši problema buvo stebima jau anksčiau. Pastebėta, kad miestuose pagausėjo smulkių vabzdžių, tarp jų ir kraujasiurbių, ir šis reiškinys siejamas būtent su paukščių lizdaviečių naikinimu renovacijų metu. Daugelyje šalių – Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Šveicarijoje – yra imamasi priemonių: čiurliams bei kitiems paukšiams yra sukuriamos alternatyvios lizdavietės, namuose paliekamos specialios nišos, keliami inkilai.“ – teigia Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas Julius Morkūnas.

Lietuvoje atnaujinant namus tokios ventiliacijos angos užsandarinamos ne visada. Yra atvejų, kai namo gyventojai, pastebėję šiose angose perinčius paukščius inicijavo, jog renovaciją atliekanti bendrovė angas paliktų atviras ir paukščiai toliau galėtų perėti palėpėje. Tačiau neretai ventiliacijos angos užmūrijamos aklinai arba uždengiamos metalinėmis grotelėmis.

ES Paukščių direktyva ir Lietuvos įstatymai draudžia naikinti laukinius paukščius ir jų lizdus, o už gamtai padarytą žalą yra numatytos piniginės baudos. Todėl gyventojus ir renovacijos projektus vystančias organizacijas kviečiame bendradarbiauti ir atnaujinant daugiabučių namų fasadus esant galimybei išsaugoti esamas čiurlių perimvietes arba jų praradimus kompensuoti įrengiant dirbtines lizdavietes.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA