Į viešumą iškilo skandalingas susirašinėjimas: norėjosi vaikui šiek tiek pagelbėti

Organizatorių nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Feisbuke ėmė sklisti nuotraukos, kuriose – susirašinėjimas elektroniniais laiškais tarp Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) studento, dėstytojos, vaikino mamos ir rektoriaus.

„Gal būtų galimybė egzamino rezultatą peržiūrėti ir į perlaikymą neiti“, – tokiu klausimu į Lietuvos kultūros istoriją dėsčiusią VDU dėstytoją Giedrę Milerytę-Japertienę kreipėsi tuo metu rektoriaus padėjėja strategijai dirbusi Rita Bendaravičienė, kurios sūnus iš pastarojo dalyko egzamino gavo 4.

Visa ši istorija nutiko dar 2013 metų gruodį, tačiau į viešumą iškilo vos prieš kelias dienas, kai ja pasidalijo buvęs VDU studentas Rytis Zaloga.

Kreipėsi į dėstytoją, nes „gadina bendrą vaizdą“

Jo teigimu, siauruose ratuose šis atvejis buvo plačiai žinomas, tačiau žiniasklaidoje iki šiol nenušviestas.

„Senokai vykusi istorija, įrodanti, kad turime reikalų su akademiniu sąžiningumu ne tik tarp studentų bet ir aukščiausiuose universitetų struktūros lygiuose“, – pasidalindamas laiškų nuotraukomis nurodė jis.

Kaip matyti iš jų, studentas Arnas Bendaravičius kreipėsi į minėtą dėstytoją klausdamas, ar gali perlaikyti egzaminą ir prašydamas progos pasitaisyti, nes iš šešių skirtingų studijuojamų dalykų šis vienintelis jam „gadina bendrą vaizdą“.

Vaikinui atsakiusi, kad jo lauks perlaikyme, G. Milerytė-Japertienė sulaukė laiško iš studento mamos Ritos Bendaravičienės, kuri tuo metu dirbo VDU rektoriaus padėjėja strategijai.

Aiškino norėjusi pagelbėti

„Nors man ir nesmagu, bet trukdau Jums dėl savo sūnaus Arno Bendaravičiaus, kuris klausė Jūsų dalyką „Lietuvos kultūros istorija“ ir kuriam nepavyko sėkmingai parašyti egzamino – gavo 4. Iš ankstesnių šio dalyko atsiskaitymų jis turi 6 ir 9 (kaupiamasis 3,75). Žinau, kad sūnus jau kreipėsi į Jus dėl egzamino perrašymo ir Jūs maloniai leidote tai padaryti. Tik va dabar jaudinamės, ar pavyks ir ar nesusigadinsime vidurkio stipendijai gauti. Kitų dalykų galutiniai jo pažymiai yra 8, 9, 9 ir Chemija 9 arba 10 (laukiam galutinio rezultato).

Žinau, kad prašau daug, bet gal būtų galimybė jo egzamino rezultatą peržiūrėti ir į perlaikymą neiti? Iš anksto nuoširdžiai dėkoju už supratimą ir geranoriškumą ir liekus skolinga“, – rašė ji.

Po poros dienų, nesulaukusi G. Milerytės-Japertienės atsakymo, R. Bendaravičienė atsiuntė dar vieną laišką.

„Iš Jūsų tylos suprantu, kad mano prašymas dėl sūnaus pažymio Jums pasirodė netinkamas. Norėjosi vaikui šiek tiek pagelbėti, bet suprantu Jus, atsiprašau už sutrukdymą ir linkiu gražių artėjančių švenčių“, – antrajame laiške nurodė R. Bendaravičienė.

Vietoje bausmės – atsakingos pareigos?

Tokius laiškus gavusi dėstytoja kreipėsi į to meto VDU rektorių Zigmą Lydeką. Pastarasis tikino besilaikantis akademinio sąžiningumo principų ir jokių išskirtinumų niekam niekada neleidžiantis. Jis prašė vadovautis nustatytomis tvarkomis ir tikino asmeniškai pasikalbėsiantis su R. Bendaravičiene bei įvertinsiantis šį jos neetišką poelgį.

Kaip pastebėjo R. Zaloga, vietoje bausmės, R. Bendaravičienė jau 11 mėnesių eina VDU Ekonomikos ir vadybos fakulteto dekanės pareigas. Šį paskyrimą patvirtino VDU senatas – ta pati organizacija, kurioje tvirtinimo metu buvo ir apie viską žinojęs tuometinis VDU rektorius ir jos tuometinis tiesioginis vadovas Z. Lydeka.

Savo ruožtu A. Bendaravičius ir toliau studijuoja bei taip pat priklauso minėtam Senatui kaip studentų atstovas.

Laiško susilaukė pirmojo dėstomo kurso metu

Dėstytoja Giedrė Milerytė-Japertienė DELFI sakė diskusijos feisbuke nemačiusi, tačiau šią situaciją pamenanti ir ją absoliučiai smerkianti.

„Man tai buvo pirmasis kartas, kai sulaukiau panašaus pobūdžio laiškų. Todėl taip ir reagavau. Buvau auklėjama, kartu ir VDU, vadovautis visai kitomis idėjomis, dvasia. Artes liberales principas man buvo labai svarbus. Kai gavau tokį laišką savo pirmo dėstomo kurso metu, mane ištiko šokas, tad nedvejodama parašiau laišką rektoriui, kadangi jis buvo tiesioginis jos vadovas“, – prisiminė dėstytoja.

Tuomet ji sakė nusprendusi net neatrašyti R. Bendaravičienei, kadangi nematė visiškai jokių galimybių dėl šios situacijos derėtis.

Atėjęs į perlaikymą gavo geresnį pažymį

Tiesa, anot G. Milerytės-Japertienės visa ši situacija ir baigėsi laiškais. Daugiau apie tai kalbėti nei su rektoriumi, nei su R. Bendaravičiene jai neteko. Jos G. Milerytė-Japertienė prasitarė asmeniškai net nepažįstanti.

„Kiek pamenu, studentas atėjo į perlaikymą, gavo pakankamai gerą pažymį. Gavusi jo darbą vertinau tik tai, kas buvo jame parašyta ir tikrai nei įvertinimą mažinau, nei didinau. Žmogus atėjo į perlaikymą pasimokęs, įvertinau jo žinias“, – aiškino G. Milerytė-Japertienė.

Ji iki šiol dirba VDU.

Elgesį vadina impulsyviu ir emocionaliu

Savo ruožtu R. Bendaravičienė, visų pirma, pabrėžė, kad ši istorija įvyko prieš 3 metus ir aiškino, kad ji buvo aptarta ir su tuometiniu rektoriumi Zigmu Lydeka.

„Nors grubaus akademinės etikos kodekso pažeidimo neįžvelgta – pažymys mano sūnui nebuvo pakeltas, jis ėjo į perlaikymą, iš kurio gavo aštuonis – man buvo suformuota drausminė nuobauda ir pareikštas įspėjimas“, – prisiminė moteris.

Jos teigimu, pagal VDU studijų reguliavimo 3.13.10 punktą studentai turi teisę kartu su dėstytoja aptarti egzamino įvertinimą, peržiūrėti savo darbą bei padarytas klaidas.

„Kadangi dėstytoja buvo išvykus, mano sūnus tokios galimybės neturėjo. Todėl jis kreipėsi į dėstytoją raštu, prašydamas peržiūrėti jo egzamino darbą nuotoliniu būdu. Vėliau jis perlaikė egzaminą. Mano sūnus visuomet gerai mokėsi, todėl gavęs neigiamą įvertinimą norėjo išsiaiškinti, ar įrašant pažymį nebuvo padaryta klaida. Man, kaip mamai, tai taip pat buvo netikėta ir norėjau padėti sūnui, todėl kreipiausi į dėstytoją laišku. Turiu pripažinti, jog šis mano elgesys buvo impulsyvus ir emocionalus“, – aiškino R. Bendaravičienė.

Pasiekė net teisininkus

Į feisbuke užvirusias diskusijas sureaguoti netruko ir VDU studentų atstovybės nariai. Tiesa, apie situacijos esmę – parašymą neatvykti į perlaikymą – jie nepasisakė.

Tik pakartojo faktus, kad pažymys studentui nebuvo pakeltas, perlaikyme jis galiausiai dalyvavo ir gavo teigiamą įvertinimą.

„Situacija 2013 m. buvo aptarta ir su tuometiniu rektoriumi Zigmu Lydeka, kuris vėliau kreipėsi į teisininką. Teisininko išvadose pažeidimo nenustatyta, o Ritai Bendaravičienei buvo pateiktas įspėjimas dėl interesų supainiojimo. Džiaugiamės tuo, kad pati dėstytoja Giedrė Milerytė, įžvelgusi galimą viešų ir privačių interesų konfliktą, kreipėsi į tuometinį rektorių ir situacija buvo aptarta universitete viešai siekiant išvengti panašių atvejų ateityje“, – rašė jie.

Gyrė VDU bendruomenės kultūrą

Tuo metu VDU integruotos komunikacijos vadovė Ina Žurkuvienė DELFI taip pat pakartojo, kad nors grubaus akademinės etikos kodekso pažeidimo neįžvelgta – studentui pažymys nebuvo pakeltas, o egzaminą jis perlaikė – visgi R. Bendaravičienei buvo skirta drausminė nuobauda.

„Šioje situacijoje turime įvertinti ir dar vieną aplinkybę – VDU bendruomenės kultūrą. Universiteto dėstytojai ir studentai visuomet išsiskyrė kaip aktyvūs, atsakingi ir neabejingi bendruomenės nariai, kurie jaučiasi drąsiai reikšdami savo nuomonę, kuri yra vertinama. Dar prieš trejus metus, įvykus minimam atvejui, G. Milerytė, įžvelgusi galimą viešų ir privačių interesų konfliktą, kreipėsi į rektorių Z. Lydeką ir fakto nenutylėjo“, – aiškino ji.

Paklausus, kodėl R. Bendaravičienė buvo paskirta Ekonomikos ir vadybos fakulteto dekane, I. Žurkuvienė sakė, kad ji visuomet pasižymėjo kaip aktyvi bendruomenės narė tiek organizacinėje, tiek mokslinėje srityse.

Nuveiktais darbais universitetas patenkintas

„Vadovaujantis VDU Statutu dekanus rektoriaus teikimu slaptu balsavimu tvirtina Senatas, kurio pirmininku tuo metu buvo Zigmantas Kiaupa.

R. Bendaravičienė iki 2015 m. ji ėjo Kokybės ir strategijos tarnybos vadovės pareigas, o tapus Ekonomikos ir vadybos fakulteto (EVF) dekane aktyviai įsijungė į fakulteto veiklą ir inicijavo esminius pokyčius, kuriuos pastebėjo ne tik studentai, bet ir darbuotojai: atnaujintos studijų programos, ketinamos pradėti studijos Vilniuje, išaugo ne tik bendrų projektų su verslo ir viešojo sektoriaus atstovais skaičius, bet ir padaugėjo tarptautinių projektų ir bendradarbiavimo sutarčių, pradėjo veikti Verslo konsultavimo centras, teikiantis mokymų ir užsakomųjų tyrimų verslui paslaugas, įsteigta Marketingo laboratorija, ženkliai išaugo stipendijų fondas.

Užtikrinant gerųjų praktikų sklaidą studijų procese ir plėtojant bendradarbiavimą su verslu, įdiegtas naujas studijų modelis, kuomet visą semestrą studentams dėstys savo srities ekspertai praktikai. Taip pat pradėta vykdyti akademiniam personalui skirta skatinimo sistema už reikšmingus mokslo rezultatus. Pirmą kartą EVF buvo įvertintas trimis „Eduniversal“ reitingo palmės šakelėmis. Toks vertinimas skiriamas puikioms verslo mokymo įstaigoms, turinčioms sustiprintą tarptautinę įtaką“, – kodėl R. Bendaravičienė buvo paskirta aptariamo fakulteto dekane, aiškino I. Žurkuvienė .

Tuo metu pagal VDU Senato sudarymo nuostatus, studentų atstovus į Senatą deleguoja Universiteto Studentų atstovybė. Tai reiškia, kad ir A. Bendaravičius į Senatą buvo deleguotas jų.

Daugiau skaitykite čia.

13 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Naujausios žinios

Rekonstrukcija prie „Megos“ bus baigta greičiau nei tikėtasi

Kauno verslininkė gimtadienio proga iškėlė puotą: pilies savininkus stebino dekoracijos

Savivaldybė: darbai griūvančiame daugiabutyje bus pradėti šią savaitę

Išmatuota oro tarša pietiniuose Kauno regiono miestuose

Ateivių paliepimu moterį Kaune nužudžiusiam vyrui skirta kardomoji priemonė

Ko trūksta, kad žalioji ekonomika Lietuvoje būtų efektyvi?

A. Veryga siekia įteisinti, kad skiepyti galėtų ir vaistininkai

Iš Kauno klinikų išleidžiamos paauglės motinai R. Kėvalas siūlo du kelius

Kauno mero komandoje – naujas patarėjas viešiesiems ryšiams

Sulaikytas moterį Kaune įtariamai nužudęs ir į Nemuną įmetęs vyras