Europos imunizacijos savaitėje – dėmesys skiepams nuo tymų

Asociatyvi/ Archyvo nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad kasmet paskutinę balandžio savaitę minima Europos imunizacijos savaitė.

Imunizacijos savaitės tikslas – gerinti visuomenės supratimą apie skiepų svarbą ir didinti imunizacijos apimtis. Šių metų Europos imunizacijos savaitė skirta priminti apie skiepų nuo tymų ir raudonukės svarbą.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras atkreipia dėmesį, kad dėl imunoprofilaktikos veiksmingumo šiais laikais daugelis žmonių nėra matę tymų, parotito, raudonukės, poliomielito, difterijos, stabligės atvejų. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad skiepai nuo šių ligų nebėra reikalingi.

Tymai – viena labiausiai užkrečiamų ir greičiausiai plintančių ligų. Vienintelė apsaugos nuo tymų priemonė – skiepai. Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems kūdikiams, nėščiosioms ir asmenims, kurių imunitetas susilpnėjęs. Vaikai pagal galiojantį Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų skiepijami dviem kombinuotomis tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcinos dozėmis: 15–16,5 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus.

Tymus sukelia virusas, kuris yra ypač lakus. Tymais susergama nuo užsikrėtimo praėjus 9–11 dienų. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, akių paraudimu. Atsiranda smulkios raudonos dėmelės burnos gleivinėje. Pastebimas veido bėrimas, kuris plinta į liemenį, rankas, šlaunis (vadinamasis ,,etapinis“ bėrimas). Ligonis turi būti izoliuotas ne trumpiau kaip 4 dienas nuo išbėrimo pradžios. Specifinių tymų gydymo priemonių nėra, taikomas simptominis gydymas.

Tymų profilaktika ypač svarbi, nes sukėlėjas sparčiai plinta oro lašeliniu keliu, taip pat per sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus. Ypač imlūs tymams asmenys – nėščiosios ir kūdikiai, jei jie nesirgę ar neskiepyti. Buvus toje pačioje patalpoje su sergančiu asmeniu 15 min. ar ilgiau, net įėjus į patalpą iškart po to, kai joje buvo sergantis asmuo, yra didelė rizika užsikrėsti tymais. Todėl labai svarbu ne tik laikytis asmens higienos taisyklių, bet ir laiku pasiskiepyti nuo šios ligos. Suaugę žmonės, turėję kontaktą su tymais sergančiu asmeniu, skiepijami nemokamai.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Europos imunizacijos savaitei paminėti balandžio 25–balandžio 29 dienomis Kauno Centro poliklinikoje organizuoja viktoriną. Tėveliai, atvedę vaikučius skiepytis ir teisingai atsakę į pateiktus klausimus, gaus Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro skiepų kalendorius.

0 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Lietuvos ekonomika kol kas pandemiją atlaikė žymiai geriau, nei tikėtasi

Paaiškino, ar įrenginių kameros užklijavimas padeda apsaugoti savo privatumą

Be veido kaukės Jonavos „Maximoje“ siautėjęs recidyvistas nurimo tik jį prirakinus prie turėklų

Apžvelgė Kauno biurų rinką: galimybių plėtrai - daug

Teisingumo ministerija siūlo kaip kardomąją priemonę dažniau skirti piniginį užstatą

Važiuojant link Drąseikių - 3 automobilių avarija

A. Užkalnis vėl apsilankė Kaune: išbandė dar vieną japonų restoraną

Zapyškio „Stuboje“ nuolat verda veiksmas

Atsako advokatė: paaiškėjo, kad auginau kito vyro vaiką – ar turiu teisę į turtinės ir moralinės žalos atlyginimą?

Kauno apskrityje - vėl didžiausias naujų COVID-19 užsikrėtimų skaičius