Parlamentarė siūlo įvesti visuotinį privalomą šaukimą į kariuomenę baigus mokyklą

Asociatyvi/R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Kaune išrinkta Seimo narė konservatorė Rasa Juknevičienė siūlo Seimui pasitvirtinti poziciją, kad šaukimas į kariuomenę baigus mokyklą turėtų būti visuotinis.

Buvusi krašto apsaugos ministrė sako, jog dabar yra pats laikas politikams pradėti diskusijas dėl šauktinių kariuomenės ateities, ir tam ji siūlo Seime pasitvirtinti rezoliuciją.

„Atėjo laikas pradėti diskusiją dėl tolimesnių žingsnių, kaip organizuosime kariuomenės rezervo kūrimą ir kaip rengsime žmones gynybai. Pirmas žingsnis žengtas, sugrąžintas šaukimas, dabar pagal galimybės kariuomenė šaukia iki 3 tūkst žmonių, tačiau žmonėms nelabai patiko ta loterija, kai kviečiama nuo 19 iki 26 metų amžiaus, ir, mano giliu įsitikinimu, mes galėtume susitarę, kariuomenei pasiruošus, pereiti prie visiems lygus šaukimo baigus mokyklą“, – BNS sakė R.Juknevičienė.

Pasak jos, susitikimuose su žmonėmis ji girdi, jog būtent tokia forma būtų teisingiausia – kai šaukiami visi lygiai, o ne loterijos principu.

Rezoliucijos projektu siūlo konstatuoti, kad Lietuvos teritorinei gynybai užtikrinti reikalingas mišrios kariuomenės modelis, kurį sudaro reguliari kariuomenė su parengtu jos rezervu, o dabartinės šaukimo į karo tarnybą apimtys „yra per lėtos jau artimiausiu metu suformuoti pakankamo dydžio rezervą“.

Taip pat dokumentu būtų pasisakoma, kad šaukimas atlikti karo prievolę turi būti teisingas ir lygus visiems, o karo prievolė būtų visuotina kviečiant jaunuolius ją atlikti tuojau po vidurinio mokslo baigimo ar sulaukus 18 metų.

Kartu Seimas kreiptųsi į Vyriausybę, kad ši iki gegužės pateiktų skaičiavimus, per kiek laiko Krašto apsaugos sistema būtų pasirengusi pereiti prie visuotinės karo prievolės sistemos, o iki rugsėjo – pateikti Seimui pataisas. Pasak parlamentarės, būtų racionalu, kad pataisas rengtų vykdomoji valdžia, geriausiai žinodama situaciją dėl galimybių priimti šauktinius.

„Ne taip paprasta būtų parengit teisės aktų projektus, juo labiau juos rengti nežinant, ar bus pritarimas Seime. Kad ta diskusija prasidėtų, vyktų, dabar kaip tik ateis siūlymas iš Valstybės gynimo tarybos, kad šaukimas nebūtų laikinas, būtent dabar toks laikas pasiūlyti diskusiją pasižiūrėti, ką partijos mano šiuo klausimu. Mūsų siūlymas būtų toks“, – apie savo registruotą projektą sakė R.Juknevičienė.

Kovo viduryje Valstybės gynimo taryba paskelbė, kad privalomoji karo tarnyba Lietuvoje turi būti grąžinta visam laikui, o ne penkeriems metams, kaip buvo sutarta anksčiau. Galutinį sprendimą dėl privalomosios karo tarnybos grąžinimo priims Seimas, balsuodamas dėl teisės aktų pataisų.

Pernai politikai buvo sutarę 2008 metais nutrauktą šaukimą į kariuomenę grąžinti penkeriems metams. Šaukimas į kariuomenę grąžintas siekiant užpildyti kariuomenės padalinius ir rengti rezervą, reaguojant į Rusijos agresiją Ukrainoje.

304 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Kaune vykusiame „Change4Future“ akceleratoriuje pasidalijo socialinio verslo subtilybėmis (foto, video)

Istorinis įvykis katalikų bažnyčioje: popiežius išreiškė palaikymą tos pačios lyties partnerystei

Audringai Perkūno alėjoje kumščiais mosavęs A. Karalius prisivirė košės

Įspėjimas dėl stipraus vėjo: gali virsti medžiai, sutrikti elektros tiekimas

Lietuvos žemėlapis nusidažė šviesoforo spalvomis

Antrąją koronaviruso bangą Lietuvoje padės valdyti kariuomenė

Užėjo apsipirkti, bet pamiršo susimokėti: ieškomas kaukėtas vyras

Kauno rajone pradėtas antras „Kauno Logistikos Centro“ etapas: investicijos viršys 30 mln. Eur.

Vietoj papildomų rudens atostogų – nuotolinis ugdymas

Paaiškėjo, pagal ką savivaldybės bus skirstomos į rizikos grupes