IV-asis Kauno fortas – vieta, kurią verta aplankyti – Kas vyksta Kaune

IV-asis Kauno fortas – vieta, kurią verta aplankyti

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

„Jei iš visų Kauno fortų yra galimybė aplankyti tik vieną, verta rinktis būtent šį – čia galima pamatyti ne tik klasikinius 1879-tų metų pavyzdžio forto elementus, bet ir gausybę įdomių ar net unikalių sprendimų, neaptinkamų kituose įtvirtinimuose arba tvirtovėse.“ – taip pasakojimą apie šį statinį pradėjo istorikas ir Kauno septintojo forto direktorius Vladimiras Orlovas.

Pietvakariuose stovintys įtvirtinimai skiriasi nuo likusios tvirtovės statinių, nes būtent ties šia gynybos linija buvo tikimasi pagrindinės priešų atakos. Dėl šios priežasties fortas susilaukė net kelių modernizavimo procesų, kurie stipriai pakeitė pastatų išvaizdą nuo jo pirmtakų.

Modernizacijų laikotarpis

Pirmoji Panemunėje, Plytinės gatvėje įkurtame forte modernizacija buvo pradėta 1892-ais metais, kai, atsiradus naujiems fugasinio tipo sviediniams, tapo būtina sustiprinti forto sienas betono sluoksniu, kuris apsaugotų jame gyvenančius karius. Taip pat šiuo laikotarpiu Kauno tvirtovės statybos darbų vykdytojas pulkininkas Lichačiovas suprojektavo keltuvą, kuris forto apšaudymo metu leistų greičiau paslėpti artilerinius pabūklus. Būtent dėl šio keltuvo įtvirtinimuose buvo pastatyti įspūdingi 4 aukštų betoniniai kazematai.

Galiausiai, 1894-ais metais buvo įtaisytas ir mechaninis keltuvas, kurio pagalba 2 kariai sukdami didelį ratą, sudėtingo mechanizmo dėka galėdavo iškelti arba nuleisti sunkiasvorius pabūklus. Po trejus metus trukusių kasdieninių bandymų keltuvas buvo pripažintas tinkamu naudoti, tačiau dėl finansinių sunkumų, jų nepavyko įrengti ir kituose fortuose. Šis „liftas“ forte išliko iki 1943-ųjų metų, kuomet jį išmontavo okupacinė Vokietijos valdžia ir keltuvas buvo išlydytas į metalą. Gerokai vėliau, norint apsaugoti pabūklus, tiesiog imta naudoti šarvuotus bokštelius, kurie saugodavo juos nuo priešo ugnies, tačiau, pasak V. Orlovo, pulkininko Lichačiovo keltuvas yra geras pavyzdys, kokiais klystkeliais mokslas ieško naujų sprendimų.

III-iasis Kauno fortas - šiurpiausia vieta mieste 31 nuotr.

Antroji atnaujinimų banga fortą pasiekė 1905-uosius metus kuomet artileriniai pabūklai flanguose buvo perkelti į dalį kareivinių, vadinamų kezematais. Dėl šio sprendimo tvirtovės kraštuose atsirado sudėtingos formos statiniai, kurie talpino po 2 pabūklus su sviedinių atsargomis.

„Paskutinė forto modernizacija įvyko jau Pirmojo pasaulinio karo metu, kai kairiajame kareivinių sparne buvo sustiprintos sienos betono perdanga bei visi dešiniojo forto sparno kazematai buvo apjungti betoninėmis komunikacijos galerijomis į bendrą gynybinę sistemą. Būtent šis sprendimas suformavo požeminių galerijų tinklą, kuris suteikia šiam fortui ypatingą ir niekur kitur Kauno tvirtovėje neįmanomą požeminių labirintų žavesį.“ – tikino V. Orlovas.

Nuo žudynių vietos iki regioninio draustinio dalies

Vienas iš juodžiausių šio įtvirtinimo epizodų įvyko jau Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu, kuomet nacių represinės struktūros, norėdamos užkirsti kelią pasipriešinimui bei sumažinti žydų bendruomenę, jame surengė „inteligentų“ akciją, kurios metu per 15 dienų buvo nužudyti 2347 žmonės, o jų palaikai čia pat užkasti. Deja, iki šiol nėra net menkiausios lentelės, kuri pagerbtų žuvusiuosius.

II-asis Kauno fortas: Mūšio laukas, apsuptas gyvenamųjų namų 34 nuotr.

Tiesa, šiuo metu apleistas įtvirtinimas yra vertingas ne tik istoriniu požiūriu – čia yra viena iš didžiausių šikšnosparnių žiemojimo vietų. Tamsiuose ir šaltuose šaudmenų sandėliuose peržiemoti susirenka tūkstančiai žinduolių.

Dėl šio fenomeno, tam tikroms forto dalims galioja griežtos lankymo taisyklės, o į raudonąją knygą įrašytų gyvūnų saugojimą bei priežiūrą vykdo Kauno marių regioninio parko specialistai, tačiau nepanašu, jog tai atbaido smalsuolius, nes net prieš kelias dienas iškritęs sniegas jau buvo ištryptas.

Tvirtovės ateitis

Galiausiai V. Orlovas prasitarė, jog „Karo paveldo centras“ turi svajonę naudoti fortą vaikų švietimui bei edukacijai, tuo pačiu prižiūrint ir pačią forto teritoriją.

I-asis Kauno fortas: tvirtovės dalis, kurią pasiglemžė gamta 47 nuotr.

„Unikalus istorijos ir gyvosios gamtos darinys šiame forte leistų sukurti geras sąlygas gamtos mokslų pažinimo būreliams, tačiau šios idėjos įgyvendinimui reikia nemažo finansavimo.“ – apgailestavo istorikas.

„Kas vyksta Kaune“ redakcija primena, jog šis fortas yra teriologinio draustinio dalis, todėl norintiems patyrinėti šį įtvirtinimą patiems, derėtų atminti, jog negalima pažadinti žiemojančių šikšnosparnių – už tai skiriamos piniginės baudos. Į fortus jokiu būdu nederėtų leistis vieniems bei vertėtų atminti, jog didelė dalis įtvirtinimų šiltesniu oru būna apsemti vandens.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.