III-iasis Kauno fortas – šiurpiausia vieta mieste

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

III-iosios Kauno įtvirtinimų dalies likimas skiriasi nuo pirmųjų – šis fortas lengvai prieinamas, atviromis durimis bei turi savo įgulą, tačiau jį aplankius išlieka ne patys maloniausi prisiminimai.

Pirmojo Pasaulinio karo laikotarpiu šis įtvirtinimas buvo palaužtas vienas iš pirmųjų, todėl statiniams pavyko išvengti didesnės žalos, kurią galėjo sukelti artilerijos šūviai. Net praėjus šimtui metų, raudonas mūras yra pakankamai gerai išsilaikęs.

Šiuo metu dalis forto priklauso remonto dirbtuvėms, o likusią jo dalį prižiūri asociacijos „Kauno Tvirtovė“. Dar viena III-ojo forto dalis skirta įgulai. Ši žmonių grupė organizuoja teritorijos tvarkymo akcijas, užsiima įtvirtinimų priežiūra. Tiesa, jų veikla ir sukuria šiurpią atmosferą – lankant šią vietą nepalieka jausmas, jog kažkas tave stebi, aplink stovi, tarsi neseniai padėti daiktai. Įvaizdžio negerina ir improvizuotai sukaltas amfiteatras. Atrodo, jog tuoj iš tamsos išnirs čia gyvenantis žmogus ar jų grupė.

I-asis Kauno fortas: tvirtovės dalis, kurią pasiglemžė gamta 47 nuotr.

Pačios tvarkymo akcijos forte taip pat nepadaro jam itin daug naudos: naikinami čia augantys želdiniai, teritorijoje mėtosi šakos, kurias čia pat buvo bandoma deginti. Ant vieno iš įtvirtinimų guli ištrauktas spygliuotos vielos ritinys su stulpais. Dar įdomiau, jog viskas buvo daroma šikšnosparnių žiemojimo laikotarpiu, nes III-iasis fortas yra Naujosios Fredos teriologinio draustinio dalis.

Būtent tokios situacijos ir kelia didžiausią rūpestį Kauno tvirtovės ateičiai: fortų apleistų palikti negalima, o juos prižiūrėti turinčios įgulos tiesiog neturi lėšų ir savanorių, kad viskas būtų sutvarkyta bei išsaugota. Tam tikslui spalio mėnesio pabaigoje buvo sutarta įkurti Kauno tvirtovės istorinį architektūrinį parką.

Pasak Kultūros paveldo departamento direktorės pavaduotojo A. Degučio, visi Kauno fortai iš Turto banko bus perduoti naujajai įstaigai, kuri ir turėtų užsiimti pasatų saugojimu bei sutvarkymu.

II-asis Kauno fortas: Mūšio laukas, apsuptas gyvenamųjų namų 34 nuotr.

„Kas vyksta Kaune“ redakcija primena, jog šis fortas yra teriologinio draustinio dalis, todėl norintiems patyrinėti šį įtvirtinimą patiems derėtų atminti, jog negalima pažadinti žiemojančių šikšnosparnių – už tai skiriamos piniginės baudos. Taip pat nederėtų į fortus leistis vieniems ar sutemus.

68 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

„Wake up Kaunas“ vandens parke - pramogauti ne tik su draugais

Negavę atsakymo dėl nusekusios Neries, situaciją aiškinsis akis į akį

Fiksuoja kauniečiai: Šilainiuose su signalais zuja visos specialiosios tarnybos

Į Kauną atslenka škvalas

„Hyper Maximoje“ prireikė policijos ir medikų pagalbos (papildyta)

V. Pranckiečiui - nepasitikėjimo procedūra ir miglota ateitis „valstiečių“ gretose (papildyta)

Kaune vėl padvelkė reorganizacijos vėjai

Kauno rajone susirinkę „valstiečiai“ balsavo dėl pasitikėjimo R. Karbauskiu

Rūkaliams - gera žinia iš valdžios

Aukščiausią apžvalgos bokštą Lietuvoje savaitgalį aplankė įspūdingas skaičius žmonių