III-iasis Kauno fortas – šiurpiausia vieta mieste – Kas vyksta Kaune

III-iasis Kauno fortas – šiurpiausia vieta mieste

R. Tenio nuotr.

III-iosios Kauno įtvirtinimų dalies likimas skiriasi nuo pirmųjų – šis fortas lengvai prieinamas, atviromis durimis bei turi savo įgulą, tačiau jį aplankius išlieka ne patys maloniausi prisiminimai.

Pirmojo Pasaulinio karo laikotarpiu šis įtvirtinimas buvo palaužtas vienas iš pirmųjų, todėl statiniams pavyko išvengti didesnės žalos, kurią galėjo sukelti artilerijos šūviai. Net praėjus šimtui metų, raudonas mūras yra pakankamai gerai išsilaikęs.

Šiuo metu dalis forto priklauso remonto dirbtuvėms, o likusią jo dalį prižiūri asociacijos „Kauno Tvirtovė“. Dar viena III-ojo forto dalis skirta įgulai. Ši žmonių grupė organizuoja teritorijos tvarkymo akcijas, užsiima įtvirtinimų priežiūra. Tiesa, jų veikla ir sukuria šiurpią atmosferą – lankant šią vietą nepalieka jausmas, jog kažkas tave stebi, aplink stovi, tarsi neseniai padėti daiktai. Įvaizdžio negerina ir improvizuotai sukaltas amfiteatras. Atrodo, jog tuoj iš tamsos išnirs čia gyvenantis žmogus ar jų grupė.

I-asis Kauno fortas: tvirtovės dalis, kurią pasiglemžė gamta 47 nuotr.

Pačios tvarkymo akcijos forte taip pat nepadaro jam itin daug naudos: naikinami čia augantys želdiniai, teritorijoje mėtosi šakos, kurias čia pat buvo bandoma deginti. Ant vieno iš įtvirtinimų guli ištrauktas spygliuotos vielos ritinys su stulpais. Dar įdomiau, jog viskas buvo daroma šikšnosparnių žiemojimo laikotarpiu, nes III-iasis fortas yra Naujosios Fredos teriologinio draustinio dalis.

Būtent tokios situacijos ir kelia didžiausią rūpestį Kauno tvirtovės ateičiai: fortų apleistų palikti negalima, o juos prižiūrėti turinčios įgulos tiesiog neturi lėšų ir savanorių, kad viskas būtų sutvarkyta bei išsaugota. Tam tikslui spalio mėnesio pabaigoje buvo sutarta įkurti Kauno tvirtovės istorinį architektūrinį parką.

Pasak Kultūros paveldo departamento direktorės pavaduotojo A. Degučio, visi Kauno fortai iš Turto banko bus perduoti naujajai įstaigai, kuri ir turėtų užsiimti pasatų saugojimu bei sutvarkymu.

II-asis Kauno fortas: Mūšio laukas, apsuptas gyvenamųjų namų 34 nuotr.

„Kas vyksta Kaune“ redakcija primena, jog šis fortas yra teriologinio draustinio dalis, todėl norintiems patyrinėti šį įtvirtinimą patiems derėtų atminti, jog negalima pažadinti žiemojančių šikšnosparnių – už tai skiriamos piniginės baudos. Taip pat nederėtų į fortus leistis vieniems ar sutemus.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.