Rūšiuojantys už atliekų išvežimą turėtų mokėti mažiau, o mokestis pagal gyvenamąjį plotą turi būti panaikintas | Kas vyksta Kaune

Rūšiuojantys už atliekų išvežimą turėtų mokėti mažiau, o mokestis pagal gyvenamąjį plotą turi būti panaikintas

BNS 2015/11/23 15:02
Asociatyvi/DELFI nuotr.

Atliekų tvarkymas – viena komplikuočiausių ir Lietuvoje vis dar itin prastai tvarkomų sričių, – teigia Seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys, minint Europos atliekų mažinimo savaitę.

„Perpildyti konteineriai, kurių niekas neskuba išvežti beveik savaitę, ribotos galimybės atsakingai išmesti senas transporto priemonių padangas, tų pačių padangų, baldų kalnai parkuose, daugiabučių namų kiemuose; senuose daugiabučiuose esantys atliekų šalinimo vamzdžiai, kurie nuo pilamo srauto užsikemša, skleidžia nemalonius kvapus, o kaimynui įmetus nuorūką, tampa rimtu pavojumi visiems namo gyventojams. Tai tik kelios vilniečių akis badančios problemos atliekų tvarkymo sistemoje“, – sakė L. Balsys.

Lietuvoje vis dar nedidelė dalis atliekų yra išrūšiuojamos ir nukeliauja į perdirbimą. Didžioji jų dalis, kartu su perdirbimui tinkančiomis antrinėmis žaliavomis, atsiduria sąvartynuose. Pasak Seimo nario, tokių prastų rezultatų atliekų tvarkyme priežastys slypi netinkamai pasirinktuose prioritetuose.

„Į sąvartynus kasmet išvežama apie 3 mln. tonų įvairių atliekų, tačiau Lietuvos statistikos departamento duomenimis, iš jų perdirbama vos 30 proc. Vis dar esame viena iš prasčiausiai atliekas tvarkančių Europos valstybių. Jei visoje Europoje prioritetas yra skiriamas atliekų vengimui ir rūšiavimo kiekvieno gyventojo namuose skatinimui, tai Lietuvoje mes verčiau vežame į sąvartynus, kaupiame kol institucijos paskelbia ekologinę katastrofą, kaip tai šiais metais nutiko su Vilniuje esančia statybinių atliekų aikštele. Norime pristatyti didelio galingumo deginimo gamyklų – prioritetai paskirstomi visai ne ten, kur reikėtų“, – teigė L. Balsys.

L. Balsio nuomone, šiandien turi būti priimti politiniai sprendimai, kurie atliekų tvarkymą padarytų efektyvesnį.

„Šiandien daugelyje savivaldybių gyventojai moka už atliekų išvežimą pagal savo gyvenamąjį plotą, kai kur mokama už name gyvenantį žmogų, tačiau kaip tai atspindi atliekų išvežimo sąnaudas? Nuo namo ar buto dydžio juk nepriklauso susidarantis atliekų kiekis. Logiškiausia būtų, jei rūšiuojantys gyventojai už atliekų tvarkymą mokėtų mažiau. Žmonės, nuo buitinių atliekų atskiriantys stiklą, plastiką, popierių, padaro paslaugą atliekų tvarkymo įmonėms, atliekų vežėjas mažiau buitinių atliekų išveža į sąvartyną, jam nereikia mokėti brangaus sąvartyno mokesčio. Jis iš rūšiuojančio gyventojo gauna naudą, tačiau gyventojas tos naudos visai nejaučia. Jei kiekvienoje savivaldybėje veiktų vieninga mokesčių už atliekas sistema ir būtų įgyvendintas šis principas, į sąvartynus tikrai patektų mažiau atliekų“, – kalbėjo parlamentaras.

Tuo metu vienintelė „motyvacinė“ sistema, veikianti kai kuriuose Lietuvos miestuose (pavyzdžiui, Druskininkuose, Lazdijuose), – baudos už neteisingai išrūšiuotas atliekas. Bedrovės „Spinter“ atlikti tyrimai apie tai, kas paskatintų Lietuvos gyventojus rūšiuoti, atskleidė, kad 39 proc. apklaustųjų motyvuotų ekonominė nauda, 33 proc. – įtikintų praktiniai pavyzdžiai apie tai, kas vyksta su išrūšiuotomis atliekomis, o 25 proc. asmenų rūšiuoti paskatintų baudos.

Linas Balsys
Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA