I-asis Kauno fortas: tvirtovės dalis, kurią pasiglemžė gamta – Kas vyksta Kaune

I-asis Kauno fortas: tvirtovės dalis, kurią pasiglemžė gamta

R. Tenio nuotr.

I-asis Kauno tvirtovės fortas, pastatytas XIXa. pabaigoje sudarė pagrindinę miesto gynybos liniją jo puolimo atveju, tačiau po Pirmojo pasaulinio karo šis įtvirtinimas buvo paliktas likimo valiai.

Šis fortas buvo svarbus gynybinės atramos taškas ir buvo modernizuotas kelis kartus, tačiau karo metu jis nesugebėjo atlikti savo paskirties. Nors tai ir buvo vienas iš aršiausių pasipriešinimo taškų, įtvirtinimai nesugebėjo apsaugoti karių nuo stambaus kalibro artilerijos šūvių, kurie apgadino didelę dalį forto pastatų.

Įtvirtinimai, kuriems atrasti paskirtį buvo sunku

Lietuvai tarpukariu paskelbus nepriklausomybę, nauja valdžia nesugebėjo rasti būdų, kaip efektyviai išnaudoti šią Kauno tvirtovės dalį. Daugiau nei dvidešimt metų šis pastatas ir toliau buvo apleistas, kol 1935 m. kareiviai nepradėjo reikšti nepasitenkinimo dėl tuometinio mirties bausmės vykdymo proceso, kurį patiems kariams ir reikėdavo įvykdyti. Apsvarsčius alternatyvas, buvo nuspręsta mirties bausmę atlikti nuodingomis dujomis ir vykdyti ją nuošalioje vietoje, kam pirmasis Kauno fortas tiko kuo puikiausiai. 1937 m. liepą ten buvo įvykdyta pirmoji mirties bausmė nunuodijant dujomis.

Forto likimas Antrojo pasaulinio karo metais yra neaiškus, tačiau praėjus karui LTSR valdžia taip pat sunkiai surado paskirtį įtvirtinimams. Nepaisant iki dabar išlikusių gandų, jog ten buvo saugomas atominis užtaisas, pasak Kauno tvirtovės septintojo forto direktoriaus Vladimiro Orlovo, nieko panašaus ten būti negalėjo. Pirmasis fortas buvo naudojamas sandėliavimo tikslais, jei tiksliau, ten buvo laikomas žibalas, konstatavo V. Orlovas.

Kauno tvirtovės likimas: karo kalėjimai, koncentracijos stovyklos ir centrinis valstybės archyvas 35 nuotr.

Ką daryti su išlikusiais griuvėsiais?

Šiuo metu tai, kas liko iš šio įtvirtinimo, taip ir neturi aiškaus plano, kas bus toliau. Neseniai Kauno miesto ir rajono savivaldybės bei viešoji įstaiga „Kauno tvirtovės parkas“ pasirašė ketinimų protokolą, kuriame įsipareigojo kurti ir prižiūrėti Kauno tvirtovės regioninį parką. Pasirašyme dalyvavęs Kauno meras Visvaldas Matijošaitis pabrėžė, jog pagrindinis uždavinys – užtikrinti saugumą Kauno tvirtovės teritorijoje, juk būtent pirmajame forte 2008 metais mergaitei paspyrus buteliuką su neaiškiu skysčiu įvyko sprogimas.

Pasivaikščiojimas po IX fortą 40 nuotr.

Tačiau ar šiai tvirtovės daliai tikrai reikia pilnos rekonstrukcijos? V. Orlovo nuomone, atnaujinti fortus kompleksiškai – neįmanoma, o ir daugelio muziejų apie tą patį nereikia. Kaip jau buvo minima antraštėje, šis fortas yra beveik visiškai pasiglemžtas gamtos. Visi betoniniai keliai yra užaugę žole, pastatų viduje žiemoja drugiai bei šikšnosparniai, už kurių sunaikinimą yra baudžiama pinigine bauda. Šiuo metu pirmajame forte yra daugiau nei keli šimtai žiemojančių šikšnosparnių, todėl visi smalsuoliai, kurie ketina leistis į šį įtvirtinimą, privalo atminti, jog negalima gyvūnų žadinti, nes žiemą pabudę šikšnosparniai žūva.

„Kas vyksta Kaune“ redakcija primena, jog šis įtvirtinimas yra padidinto pavojingumo objektas, todėl pasiryžus tyrinėti šį objektą nepatariama eiti vienam ar landžioti pro atviras angas. Taip pat šalia pagrindinio įvažiavimo į fortą gyvena žmonės, kurie augina šunis.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.