Kauno tvirtovės likimas: karo kalėjimai, koncentracijos stovyklos ir centrinis valstybės archyvas – Kas vyksta Kaune

Kauno tvirtovės likimas: karo kalėjimai, koncentracijos stovyklos ir centrinis valstybės archyvas

R. Tenio nuotr.

Kauno fortų kompleksas XIX a. pabaigoje buvo vienas iš moderniausių įtvirtinimų Rusijoje. Savo gynybine verte Kauno tvirtovė prilygo Varšuvos bei Bresto karinėms tvirtovėms, tačiau laikui bėgant, šių pastatų paskirtys ir likimai stipriai keitėsi.

Kauno tvirtovę prieš pirmąjį pasaulinį karą sudarė devyni pilnai pastatyti fortai ir du kariniai miesteliai Šančiuose bei Panemunėje. Dar keli fortai buvo pradėti statyti, tačiau jų Rusijos imperija užbaigti nespėjo. Visų fortų gynyba buvo orientuota į pietus – imperijos karinė vadovybė spėjo, jog pagrindinė grėsmė imperijai yra Vokietija, todėl pietiniai fortai – ypač pirmasis ir ketvirtasis – buvo modernizuojami.

„Karo paveldo centro“ vadovas Vladimiras Orlovas teigė, jog tuo laikotarpiu Kaunas buvo uždaras karinės paskirties miestas. Tvirtovės vadovybė net buvo išleidusi taisyklių rinkinį, kurios neturint reikiamų dokumentų draudė lankytis mieste bei apribojo statinių dydį.

Tiesa, Pirmojo pasaulinio karo metu Kauno tvirtovės nesugebėjo atlaikyti Vokietijos kariuomenės proveržio. Fortų sienos neapsaugojo karių nuo artilerijos sviedinių ir leido puolusiai šaliai užimti miestą.

Po karo Kauno fortai greitai surado naują paskirtį. „Tarpukario Lietuvoje finansinių resursų nebuvo daug, o ir valstybė stengėsi pritaikyti visus pastatus, kurie iškilo Rusijos valdymo laikotarpiu, todėl jau trečiojo dešimtmečio pradžioje didžioji dalis tvirtovės buvo naudojama Lietuvos kariuomenės arba kitų valstybės įstaigų reikmėms. VII-asis fortas tapo švietimo ministerija, IX-asis – vidaus reikalų ministerija, o VI-ajame buvo įkurtas karo kalėjimas.“ – pasakojo V. Orlovas.

Pasivaikščiojimas po IX fortą 40 nuotr.

Antrojo pasaulinio karo metais, per Vokietijos okupaciją, VI, VII ir IX fortai atliko koncentracijos stovyklų vaidmenį. Per daugiau nei du mėnesius VII-ajame forte buvo nužudyta nuo 3 iki 5 tūkst. žydų kilmės kauniečių.

Pokario laikotarpiu didžioji tvirtovės dalis buvo naudojama sovietinės kariuomenės reikmėms, o IX-ajame forte 1958 m. buvo įkurtas muziejus, primenantis apie nacistinio režimo siaubus.

Šiuo metu VII-ajame forte veikia muziejus, taipogi Kauno miesto artimiausiuose planuose – VI-ojo forto sutvarkymas, jame įkuriant Vytauto Didžiojo karo muziejaus karo technikos skyrių. Planuojama restauruoti forto teritorijoje esančias užnugario kareivines, kairiajame flange ketiname įkurti muziejaus, o dešiniajame – nuomojamas komercines patalpas.

Tačiau „Karo paveldo centro“ direktorius buvo skeptiškas šiuo aspektu. „Kauno tvirtovės tema yra dažnai politiškai spekuliuojama. Ateina žmonės, neturintys jokios patirties, ir sako, jog bus lengva paimti ir padaryti. Praėjo tie laikai, kai buvo manoma, jog ateis verslas, nupirks objektą už didelius pinigus ir investuos dar daugiau,“ – teigė V. Orlovas,- „Visuose fortuose muziejų nepadarysi. Kaunui tiek muziejų apie tą patį nereikia, o apie kompleksinį fortų restauravimą negali būti nė kalbos. Tiesiog neįmanoma rasti tiek lėšų.“

Pasak V. Orlovo Dabartiniai tikslai tvirtovei yra turėti aiškią viziją ir nors minimaliai užtikrinti saugumą likusiuose.

Kauno tvirtovė – atvira lankytojams, tačiau fortai yra padidinto pavojingumo objektai, todėl žmones, kurie yra neblaivūs, savanoriai palydi iš teritorijos.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.