Kaliniai baigė protesto akciją dėl ribojimų rūkyti

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Kaliniai baigė rugsėjo 1 dieną pradėtą protesto akciją dėl ribojimų rūkyti, trečiadienį pranešė teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Prie kalinių protestų jungiasi ir jų artimieji: pažeidžiamos ir mūsų teisės 26 nuotr.

„Kai buvo pats pikas, rugsėjo 4-5 dienomis, (protestuojančių) buvo per 3 tūkst., vakar – 94, o šiuo momentu pietus valgys visi“, – Seimo Žmogaus teisių komitete pranešė pranešė J.Bernatonis.

Protesto akciją kaliniai pradėjo rugsėjo 1 dieną, įsigaliojus draudimui rūkyti uždaro tipo kamerose. Protestuojantys kaliniai nevalgė valdiško maisto, tačiau neatsisakė savo įsigyjamo maisto.

Protestą pradėjus keliems šimtams kalinių, vėliau prie akcijos prisijungė beveik pusė jų. Vilniaus pataisos namuose keliolika kalinių protestuodami susižalojo. Iš viso laisvės atėmimo bausmę atlieka 7100 asmenų.

Kalėjimų departamento direktorė Živilė Mikėnaitė sakė, jog per protesto akciją sunkių susižalojimų nebuvo, visiems suteikta tinkama pagalba, o atsisakiusius kalėjimuose duodamo maisto stebėjo sveikatos priežiūros specialistai.

„Kelis asmenis vežėme į ligoninę, kai bandė žalotis, medikams įvertinus, ar stiprus sužalojimas, keli buvo išvežti į laisvės vietų atėmimo ligoninę“, – sakė Ž.Mikėnaitė.

Pasak Kalėjimų departamento vadovės, kalinių protestams buvo ruošiamasi jau nuo liepos, o tokia reakcija į pakeitimus „ne naujiena bausmių vykdymo sistemoje, tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniu mastu“.

Teisingumo ministras J.Bernatonis sakė, jog buvo pasiruošta ir „rimtesnėms akcijoms, ir viešojo saugumo tarnyba buvo tam parengti“, tačiau akcija praėjo ramiai. „Dabar labai svarbu išnagrinėti visas peticijas, nes tai teisinis, civilizuotas kelias. Badavimo akcijos yra neteisėti veiksmai ir į juos neturėtume kreipti dėmesio“, – kalbėjo ministras.

J.Bernatonis taip pat pabrėžė, jog valstybė neturėtų nusileisti kalinių reikalavimams, ir pakeitimai daugeliu atvejų, pasak ministro, jiems palankesni – daugiau pasimatymų, skatinimų už gerą elgesį, o ribojimai, kad ir mažiau sąlygų rūkyti, turėtų išgyvendinti vadinamąją „vierchų“ subkultūrą. „Cigaretės (skirtos) ne tik rūkymui, tai ir atsiskaitymo forma, už tam tikras paslaugas“, – sakė ministras. Bausmių vykdymo kodekso pataisoje nustatyta, kad kamerų tipo patalpose draudžiama turėti tabako gaminių.

„Keisti bausmių vykdymo įstatymo, manyčiau, nereikėtų. Jei atkeisime, ta netvarka, kuri įsigalėjusi, niekuomet nesibaigs. Valstybė neturi atsitraukti nusikaltėlių autoritetams spaudžiant“, – pabrėžė J.Bernatonis.

Nuteistieji protestą pradėjo dėl prieš dvi savaites įsigaliojusio draudimo rūkyti uždaro tipo kamerose bei nuo kitų metų įsigaliosiančio draudimo rūkyti įkalinimo įstaigų ligoninių stacionaruose ir pataisos įstaigų sveikatos priežiūros tarnybų antrinės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros padaliniuose.

Nuteistųjų, kurie atlieka nuobaudas kamerų tipo patalpose, visose pataisos įstaigose yra 223, tai sudaro vos 3 proc. visų 7072 bausmę įkalinimo įstaigose atliekančių nuteistų asmenų,

Taip pat kai kurie pasikeitimai įsigalios nuo balandžio. Tuomet dabar esantys dviejų dienų ilgalaikiai pasimatymai sutrumpės iki paros, tačiau vietoje keturių per metus dabar bus numatomi šeši tokie susitikimai.

Nuo kitų metų bus apribotos ir įkalinimo įstaigų parduotuvėse leidžiamos išleisti pinigų sumos maistui: paprastoji įkalintųjų grupė galės išleisti 114 eurų, lengvoji – 150, o prasižengusiųjų drausminė grupė – 72 eurus per mėnesį. Į šias sumas nebus įskaičiuojamos būtinosios higienos prekės, būtini elektros prietaisai, raštinės prekės.

Šie pakeitimai įtvirtinti Seimo priimtose Bausmių vykdymo kodekso pataisose.

1 KOMENTARAS
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Dvi kandidatės į Seimą šilainiškiams - vienas ir tas pats asmuo

Vogtas išmanusis laikrodis vyrų nematomais nepavertė: pareigūnai prašo pagalbos

Su E. Macronu Rukloje šiltai atsisveikinęs G. Nausėda: šis vizitas buvo labai svarbus

Kaune išmatų kibirą žmogui ant galvos išvertęs pilietis išgirdo teismo sprendimą

Pasaulis be žiniasklaidos: ar įmanomas toks scenarijus?

Koronavirusas nustatytas Kaune paskaitą vedusiam dėstytojui: izoliuotis privalo 28 studentai

Netoli Kauno susidūrimo metu nukentėjo motociklo vairuotojas

Seime bus svarstoma idėja įpareigoti informuoti vairuotojus apie „trikojus“

Kauno klinikose – kova dėl milžiniškos vertės pirkinio: tūkstančiai sergančiųjų tapo valdininkų įkaitais

Pamatykite iš aukštai: po kelių mėnesių pertraukos stadione vėl verda darbai