Protestuodami prieš ribojimus rūkyti, kaliniai atsisako valdiško maisto – Kas vyksta Kaune

Protestuodami prieš ribojimus rūkyti, kaliniai atsisako valdiško maisto

BNS 2015/09/01 20:03

Protestuodami dėl apribojimo rūkyti laisvės atėmimo vietose, daugiau kaip tūkstantis nuteistųjų paskelbė atsisakantys valdiško maisto, antradienį pranešė Kalėjimų departamentas.

Oficialiai įkalinimo įstaigų maisto atsisakė 1028 nuteistieji. Iš viso laisvės atėmimo bausmę atlieka 7100 asmenų.

Pasak Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojo Donato Matuizos, nuteistieji protestuoja dėl nuo antradienio įsigaliojančio draudimo rūkyti uždaro tipo kamerose, įkalinimo įstaigų ligoninių stacionaruose ir pataisos įstaigų sveikatos priežiūros tarnybų antrinės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros padaliniuose. Šis pakeitimai numatyti Seimo priimtose Bausmių vykdymo kodekso pataisose.

„Apie šią planuojamą akciją Kalėjimų departamentas žinojo iš anksto – ruošiamės keletą mėnesių, bandėme šios situacijos išvengti, bet nuteistųjų nebuvome išgirsti. Nesuprantama, kodėl tokiomis drastiškomis priemonėmis, o ne civilizuotai, ne savo laiku tai daroma, kai buvo galima diskutuoti dėl šitų pakeitimų, o kai jau įstatymai įsigaliojo“, – žurnalistams sakė D.Matuiza.

Kaliniai nevalgo valdiško maisto, tačiau neatsisakė savo įsigyjamo maisto. Vis dėlto kol kas nepastebėta, kad jie aktyviau pirktų maisto įkalinimo įstaigų parduotuvėse.

D.Matuiza atkreipė dėmesį, kad nuo rugsėjo įsigalioja tik draudimas rūkyti uždarose kamerose, tuo metu likę pakeitimai bus aktualūs nuo kitų metų balandžio 1-osios. Tuomet dabar esantys dviejų dienų ilgalaikiai pasimatymai sutrumpės iki paros, tačiau vietoje keturių per metus dabar bus numatomi šeši tokie susitikimai. Su vaikais nuteistieji galės pasimatyti per trumpalaikius pasimatymus ir, departamento atstovų teigimu, galės skirti visą dėmesį atžaloms.

„Ilgalaikių pasimatymų metu nuo kitų metų negalės ateiti vaikai, bet tik žmonos ir sugyventinės. Tai yra todėl, kad jie (vaikai) galės ateiti į trumpalaikius pasimatymus trijų valandų, kurie bus su kontaktu. Tie pasimatymai bus dažnesni, nuteistieji galės bendrauti su vaikais. Nes tie (ilgalaikiai) pasimatymai, žinome, dėl ko jie vyksta. Tai yra vadinami sekso pasimatymai“, – paaiškino departamento direktoriaus pavaduotojas.

Taip pat kitąmet įsigalios ribojimas įsigyti kai kuriuos maisto produktus – pavyzdžiui, lengvai rūgstančius gaminius, mieles, nes iš jų kaliniai gamindavosi svaigalus.

Nuo kitų metų balandžio 1-osios bus apribotos ir įkalinimo įstaigų parduotuvėse leidžiamos išleisti pinigų sumos maistui: paprastoji įkalintųjų grupė galės išleisti 114 eurų, lengvoji – 150, o prasižengusiųjų drausminė grupė – 72 eurus per mėnesį. Į šias sumas nebus įskaičiuojamos būtinosios higienos prekės, būtini elektros prietaisai, raštinės prekės.

„Apribojimai yra tam, kad nekauptų daugiau daiktų (…). Dauguma nuteistųjų turi ieškinius – tai kad pagerėtų išieškojimas, kad jie negalėtų naudotis vieni kitų sąskaitomis, kaip dabar daro“, – paaiškino D.Matuiza.

Nuo antradienio įsigalioja ir kai kurios lengvatos nuteistiesiems, pavyzdžiui, galimybė likus pusei metų iki lygtinio paleidimo persikelti į pusiaukelės namus, kur galės gyventi, dirbti, mokytis ir į namus grįžti tik nakvynei. Tokie pusiaukelės namai jau įrengiami Pravieniškėse, Marijampolėje bei Alytuje, kol kas dar neapsispręsta dėl jų vietos Vilniuje.

Taip pat nuo rugsėjo 1-osios kaliniai galės gauti reikmenų susirašinėjimui, kurie buvo draudžiami, atsiranda galimybė gauti asmeninę patalynę siuntiniuose.

Nuteistųjų, kurie atlieka nuobaudas kamerų tipo patalpose, visose pataisos įstaigose yra 223, tai sudaro vos 3 proc. visų 7072 bausmę įkalinimo įstaigose atliekančių nuteistų asmenų, BNS nurodė Kalėjimų departamentas.

Tabako kontrolės įstatymo nuostatos draudžia rūkyti gydymo įstaigose, taip pat patalpose, jeigu kiti asmenys priversti kvėpuoti tabako dūmais.

„Esant galimybei, bus sudaromos sąlygos skaidyti pasivaikščiojimui skirtą laiką į dvi ar daugiau dalių. Tai reiškia, kad nuteistasis turi savo laiką pasivaikščiojimui lauke gali jį planuoti ir panaudoti būtent parūkymams“, – teigia Kalėjimų departamentas.

Bausmių vykdymo kodekso pataisoje nustatyta, kad kamerų tipo patalpose draudžiama turėti tabako gaminių. Elektroninė cigaretė yra leidžiama, šiuo metu su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu yra diskutuojama dėl galimybės prekiauti elektroninėmis cigaretėmis pataisos įstaigų parduotuvėse.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA