Prezidentė susitikusi su S.Skverneliu: turi būti realus pavojus gyvybei - Kas vyksta Kaune

Prezidentė susitikusi su S.Skverneliu: turi būti realus pavojus gyvybei

BNS 2015/08/31 11:11
Archyvas / R.Tenio nuotr.

Reaguodama į 18-mečio žūtimi pasibaigusią pasieniečių operaciją, prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo keisti tarnybinių ginklų naudojimą reglamentuojančius teisės aktus, kad ateityje būtų išvengta tokių tragedijų.

Šiuos siūlymus palaiko ir su šalies vadove pirmadienį susitikęs vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

„Tik pradėjusio gyvenimą jauno žmogaus gyvybę nusinešusi tragedija reikalauja imtis neatidėliotinų priemonių, kad ateityje būtų išvengta tokių beprasmių mirčių (…). Prezidentė įsitikinusi, kad turime sukurti tokia teisinę bazę, kad ir prieš žmones nebūtų naudojama perteklinė jėga, bet ir kad pats pareigūnas būtų apsaugotas nuo neteisėtų veiksmų“, – prezidentės poziciją perdavė D.Ulbinaitė.

Anot jos, pokalbyje su ministru D.Grybauskaitė atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje „neatsižvelgiama į šaunamojo ginklo naudojimo europinius standartus ir Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) praktiką“ dėl šaunamojo ginklo naudojimo.

„Turi būti realus pavojus pareigūno ar kito asmens sveikatai arba gyvybei, arba tai turi būti sulaikomas asmuo, įtariamas smurtiniu nusikaltimu“, – sakė D.Ulbinaitė.

D.Grybauskaitė susitikime su ministru taip pat kalbėjo apie būtinybę stiprinti sienos apsaugą.

S.Skvernelis tvirtina sutinkantis su prezidentės pastabomis dėl būtino teisės aktų keitimo ir tikina davęs pavedimą rengti projektus, kad ginklų panaudojimo sąlygos „bent jau VRM sistemoje būtų visoms institucijoms vienodos“.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad atsižvelgiant į EŽTT sprendimus, teisės aktų pakeitimai buvo atlikti, „bet nebuvo įgyvendinti“: pareigūnų kariniai ginklai turėjo būti pakeisti, pavyzdžiui, į ginklus su specialiais šaudmenimis, kurie galėtų pramušę automobilio stiklą paskleisti dujas, ar ginklus su specialiais šratais.

„Šiandien mes paliekame eiliniam pareigūnui per keletą sekundžių įvertinti teismų praktiką, pažiūrėti, kokie gi straipsniai reglamentuoja, ir priimti vieną ar kitą sprendimą. Tokių atvejų tikrai neturi būti, turi būti aiškiai įstatymiškai sureglamentuotos sąlygos, kada galima naudoti (…). Pareigūnas turi naktį pabudęs, stresinėje situacijoje žinoti, kada jis gali naudoti šaunamąjį ginklą“, – žurnalistams sakė S.Skvernelis.

„Šiuo atveju, kalbant apie administracinius teisės pažeidimus, naudoti išimtinę priemonę turimais ginklais, matyt, negalime sau leisti“, – pripažino ministras.

Anot S.Skvernelio, VSAT moderniomis priemonėmis šiuo metu saugo tik apie trečdalį išorinės ES sienos, taip pat turi pasenusią ginkluotę. Pagal dabartinius planus, modernias priemones iki 2020-ųjų būtų įmanoma įdiegti pusėje Lietuvai tenkančios išorinės sienos atkarpos, tad esą būtina ieškoti „didesnės paramos“ valstybės biudžete ir ES agentūrose.

18-metis Alytaus gyventojas Edgaras Balčius buvo nušautas ketvirtadienio rytą, pasienyje su Baltarusija ties Druskininkais persekiojant du įtariamų kontrabandininkų automobilius. Vieną iš automobilių sulaikius Leipalingyje, ant galinės sėdynės rastas sužeistasis, jis vėliau mirė ligoninėje.

S.Skvernelis atkreipė dėmesį, kad pradėti trys su šiuo įvykiu susiję ikiteisminiai tyrimai: dėl neatsargaus gyvybės atėmimo, dėl neteisėto disponavimo dideliu kiekiu akcizinių prekių (sulaikyti rūkalai vertinami 43 tūkst. eurų), taip pat dėl pasipriešinimo pareigūnui.

Prezidentė iš karto po šio įvykio pareiškė, kad ginklo panaudojimas buvo perteklinis, o šis atvejis rodo „nekokybišką mūsų pasienio funkcijų atlikimą“.

Tuo metu ministras S.Skvernelis ragino politikus viešai nesmerkti pasieniečio, kol neatliktas išsamus ir nešališkas tragiško įvykio tyrimas, bei neatmetė, kad gali būti keliamas klausimas dėl ginklo naudojimą reglamentuojančių teisės aktų. Ministras savaitgalį išplatintame viešame laiške taip pat ragino pareigūnus nesiklaupti ant kelių prieš kriminalinį pasaulį, nepasiduoti ir nebijoti.

Ginklo panaudojimas per žmogaus žūtimi pasibaigusį galimų kontrabandininkų persekiojimą buvo perteklinis, dėl pareigūno kaltės turi būti atliktas rimtas tyrimas, praėjusią savaitę apsilankiusi Kaune pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Negera ir tikrai skausminga žinia, kontrabandininkų gaudymo metu pasienyje žuvo vienas iš potencialiai gaudomų žmonių, deja, žūtis yra skausminga, būtent todėl, kad tai rodo nekokybišką mūsų pasienio funkcijų atlikimą“, – praėjusį ketvirtadienį žurnalistams sakė prezidentė.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA