Pirmą kartą Kaune antibiotikų žala gydoma transplantacija

R.Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Ko gero dauguma pacientų susirgus griebiasi antibiotikų. Dažnas tokių vaistų naudojimas gali sukelti įvairias komplikacijas, viena iš jų – žarnyno infekcija, kuriai gali nepadėti jokie antibiotikai. Kauno klinikose atlikta pirmoji Baltijos šalyse žarnyno mikrofloros transplantacija, kuri išgydė žarnyno infekciją.

Gydytojai pastebi, jog besaikis antibiotikų vartojimas sukelia vis įvairesnes ligas. Viena iš jų – „Clostridium difficile“ infekcija. Šiai ligai būdingas dažnas viduriavimas, aukšta temperatūra, pilvo skausmai, o šiems simptomams užsitęsus ilgesnį laiką galimos ir dar sunkesnės pasekmės – išsekimas, žarnyno perforacija, sepsis ar net žmogaus mirtis. Ši infekcija dažniausiai nustatoma išsivysčiusiose Vakarų šalyse, kur nepagrįstai ir neatsakingai vartojami plataus spektro antibiotikai. Pastaraisiais metais šios infekcijos atvejų skaičius išaugo ir Lietuvoje.

„Clostridium difficile“ infekcija pavojinga tuo, jog bakterija gali tapti atsparia visiems žinomiems antibiotikams, tad žarnyno mikrobiotos transplantavimo procedūra yra vienas iš išsigelbėjimo būdų. Gydytojai tikina, jog tai neskausminga, tačiau labai efektyvi priemonė.

Pirmuoju pacientu tapo 55 metų vyras, sirgęs sunkiu ir užsitęsusiu žarnyno uždegimu. Ligoniui skirti antibiotikai buvo neveiksmingi, nes ligą sukėlusi Clostridium difficile bakterija buvo atspari visiems žinomiems antibakteriniams vaistams. Žarnyno mikrobiotos transplantavimas iš sveiko žmogaus į kito asmens plonąją žarną yra vienas veiksmingiausių Clostridium difficile infekcijos gydymo būdų. Procedūros metu per zondą, įvestą į plonąjį žarnyną, ligoniui buvo transplantuota specialiai paruošta sveiko žmogaus mikroflora.

„Praėjus trims dienoms po procedūros, ligoniui išnyko viduriavimas, karščiavimas, normalizavosi uždegimo rodmenys, o po savaitės ligonis visiškai pasveiko“, – pasakoja procedūrą atlikęs Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytojas dr. Juozas Kupčinskas.

Žarnyno mikroorganizmų persodinimas yra nauja perspektyvi transplantacijos forma. Jai nebūtinas donorų suderinamumas. Svarbu, kad donoras neturėtų kitų infekcijų. Donorais dažniausiai imami sveiki, jauni žmonės. Tokia transplantacija yra efektyvi maždaug 90-95 proc. Dažniausiai užtenka vienos procedūros, retais atvejais – dviejų.

Dėl to, jog tokia operacija yra pirmoji Baltijos šalyse, Kauno klinikų atstovai tikina, jog čia atvyks kolegos iš užsienio mokintis, kaip atlikti žarnyno mikrofloros transplantaciją ir padėti šimtams žmonių, kenčiančių nuo „Clostridium difficile“infekcijos. Šiuo metu Lietuvoje žarnyno mikrofloros transplantacijos laukia apie 100 pacientų.

5 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Pranešama apie pirmąją mirtį Marijampolėje nuo koronaviruso

„Maxima“ į Kauną atskraidino vienkartinių kaukių

Kuris verslas vėl galėtų pradėti dirbti karantino metu?

Lietuvos vaistines pasiekė šimtai tūkstančių medicininių kaukių

Dėl koronaviruso infekcijos 19 pacientų gydoma reanimacijoje

Paskelbta, kaip pranešti apie darbuotojų prastovas įmonėse dėl karantino

Įspėja epidemiologė – koronaviruso pikas dar tik artėja

G. Nausėda: karantinas tikrai bus pratęstas

Tiesioginė transliacija: Lietuvos vyriausioji epidemiologė L.Ašoklienė apie koronaviruso plitimą Lietuvoje

Ministras: šventinis Velykų savaitgalis bus kritinis – prašo nelankyti artimųjų