Kartais ir paprastas raštelis gali tapti teisėtu testamentu

Asociatyvi SXC nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Šį kartą apie testamentą. Teisininkai jį pataria sudaryti visiems, kad vėliau paveldėtojams nekiltų bereikalingų ginčų. Deja, ne visi taip daro arba tiesiog nespėja parašyti oficialaus testamento. Dažnai jis ir lieka ant paprasto popieriaus lapo kurs nors stalčiuje, be teisininko parašo ir antspaudo. Ar į taip išreikštą žmogaus valią gali būti atsižvelgta oficialiai? Situaciją komentuoja advokatė Raimonda Kazlauskienė:

Prieš pusmetį mirė mano tėvelis. Kartu su sese priėmėme palikimą pagal įstatymą, kadangi tėtis nebuvo įregistravęs testamento. Prieš porą dienų tvarkydamas tėčio stalčius radau jo rašytą raštelį, kuriame nurodyta, kad jam staiga mirus, jis norįs savo visą turtą palikti savo sūnui. Norėjau pasiteirauti, ar toks raštelis gali būti laikomas tėčio testamentu?

Įstatymu yra pripažįstami oficialieji ir asmeniniai testamentai (CK 5.27 str.).

Asmeninis testamentas – tai testatoriaus ranka surašytas testamentas, kuriame nurodyta testatoriaus vardas, pavardė, testamento sudarymo data, vieta ir kuris išreiškia testatoriaus valią ir yra jo pasirašytas (CK 5.30 straipsnio 1 dalis). Tai reiškia, kad Jūsų rastas raštelis gali būti pripažintas tėčio asmeniniu testamentu tik tokiu atveju, jeigu raštelis atitinka toliau nurodytus reikalavimas:
• surašytas testatoriaus ranka;
• nurodytas testatoriaus vardas, pavardė bei testamento sudarymo data (metai, mėnuo, diena) ir vieta;
• išdėstyta testatoriaus valios išraiška;
• dokumentas yra pasirašytas testatoriaus.

Pažymėtina, kad Asmeninis testamentas atitinka oficialųjį tik tuo atveju, jeigu nustatyta tvarka buvo perduotas saugoti notarui ar konsuliniam pareigūnui užsienyje (CK 5.31 straipsnio 1, 2 dalys). Jeigu asmeniniai testamentai nebuvo perduoti saugoti nurodytiems asmenims, jie turi būti per vienerius metus po testatoriaus mirties pateikti teismui ir jo patvirtinti (CK 5.31straipsnio 4 dalis). Tik teismo patvirtintas asmeninis testamentas įgyja oficialiojo testamento statusą. Tai reiškia, kad asmeninis testamentas, kuris nebuvo perduotas saugoti notarui ar konsuliniam pareigūnui, gali sukurti paveldėjimo teisinius santykius tik tuo atveju, jeigu per nustatytą terminą buvo pateiktas teismui ir teismas jį patvirtino.

Šiuo aprašytuoju atveju, jeigu rastas raštelis atitinka CK 5.30 straipsnyje nustatytus reikalavimus asmeninio testamento formai, turiniui, ir jei jame yra išreikšta testatoriaus valia dėl jam priklausančio turto paveldėjimo, kuo skubiau siūlome kreiptis į teismą dėl asmeninio testamento patvirtinimo.

Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el.paštu kaunas@kasvyksta.lt

Pageidaujančius asmeninės konsultacijos ir teisinių paslaugų, prašome kreiptis tiesiogiai į advokatę telefonu 8 671 29151, arba atvykti į advokatų kontorą “ADVOCATERA“, esančią I. Kanto 24-12, Kaune.

Daugiau naudingos informacijos galite rasti ir advokatų kontoros “ADVOCATERA“ interneto svetainėje : www.advocatera.lt.

0 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Baltarusijai išsiųsta Lietuvos protesto nota

Lietuvoje – 413 naujų koronaviruso atvejų, mirė dar 5 žmonės

LSMU mokslininkai: pradeda dominuoti nevaldomi COVID-19 židiniai, griežto karantino gali prireikti jau lapkritį

Aleksoto „Maximos“ darbuotojai nustatytas koronavirusas

Rekomendacijos Vėlinių savaitgaliui: A. Veryga prašo neorganizuoti pasisėdėjimų su giminaičiais

„Maximos“ pirkėjams – nemokamos veido kaukės

Skaitytojas fiksuoja „BMW“ manevrus: dabar jau taip Kaune važinėjam?

SAM primena apie ribojimus: karantinuotose vietovėse – speciali kaukių dėvėjimo tvarka

Sinoptikai: džiugins šilti ir mažai lietingi orai

LSMU profesorius: būsiu pavadintas apokalipsės raiteliu, bet kažkas tai turi pasakyti