Už „agurkinių“ teismą teks brangiai sumokėti

DELFI nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Artėjant dienai, kai Klaipėdos apygardos teismas atvers vadinamąją „agurkinių“ bylą, įvairios institucijos jau planuoja savo išlaidas. Pinigų reikės ir kaltinamųjų bei juos saugančių pareigūnų vežiojimui į Klaipėdą, ir kompensuoti kelionės išlaidas liudytojams, kurių yra 83 ir dauguma jų – ne klaipėdiečiai.

Klaipėdos apygardos teisme vadinamoji „agurkinių“ byla bus pradėta nagrinėti lapkričio 11 dieną. Tačiau visi suimtieji iki šios datos po vieną kartą bus atvežti į Klaipėdos apygardos teismą dėl kardomosios priemonės – suėmimo – pratęsimo.

Teismo suimti laukia devyni „Agurkinių“ gaujos nariai, dar keturi kaltinamieji yra laisvėje.

Paros kaina – 54,36 lito

Iki šiol visi suimti „agurkiniai“ buvo laikomi Lukiškių tardymo izoliatoriuje, tačiau šią savaitę jie pergabenti į Šiaulių tardymo izoliatorių. Priežastis – vežioti kaltinamuosius iš Šiaulių į Klaipėdą yra pigiau nei iš Vilniaus.

Šiaulių tardymo izoliatoriuje išlaidos (maistas, komunalinės paslaugos, personalas) vienam suimtajam per parą siekia 54,36 lito.

Devyni „agurkiniai“ izoliatoriuje praleis maždaug po 300 parų – mažiausiai 10 mėnesių. Tad vieno jų išlaikymas mokesčių mokėtojams kainuos per 16 tūkst. litų, o visų devynių – apie 150 tūkst. litų.

Veš vienu konvojumi

Suimtųjų pervežimu iš Šiaulių į Klaipėdos apygardos teismą rūpinasi Viešojo saugumo tarnyba. Anot jos Valdymo ir veiklos priežiūros skyriaus viršininko Sergejaus Sankovskio, pervežti suimtuosius, kaltinamuosius ar nuteistuosius iš Šiaulių į Klaipėdą kainuoja apie 200 litų (į vieną pusę), o iš Vilniaus į uostamiestį – apie 600 litų. Į šią sumą įskaičiuotos tik išlaidos degalams ir transporto priemonės amortizacija, o pareigūnų darbo užmokestis – ne.

„Konvojavimui turime specialią transporto priemonę, kurioje vienu metu telpa iki 20 suimtųjų, kaltinamųjų ar nuteistųjų“, – teigė S. Sankovskis.

Todėl tikėtina, kad visi devyni kaltinamieji „agurkiniai“ iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus į Klaipėdą bus vežami viena transporto priemone, nes kol kas jokių ypatingų sąlygų nėra keliama.

„Ypatingasis konvojavimas įprastai taikomas tik asmenims, nuteistiems kalėti iki gyvos galvos. Juos galima pervežti tik tokia transporto priemone, kurioje telpa vienas ar du asmenys“, – aiškino pašnekovas.

Planas – 36 posėdžiai

Klaipėdos apygardos teismo teisėjai jau suplanavo 36 vadinamosios „agurkinių“ bylos posėdžius, kurie vyks nuo lapkričio 11 dienos iki kitų metų liepos 15-osios. Tačiau tikėtina, kad posėdžių bus ir daugiau.

Skaičiuotina, kad jei į visus 36 posėdžius reikėtų kaltinamuosius atvežti, tai Viešojo saugumo tarnybai kainuotų apie 7,4 tūkst. litų, o įskaitant ir tai, kad kainuoja ir grįžimas atgal, „agurkinių“ konvojavimo išlaidos išaugs mažiausiai iki 15 tūkst. litų.

Tačiau kai kurie posėdžiai vyks kasdien. Tuomet kaltinamieji nebus vežami atgal į Šiaulių tardymo izoliatorių, jie nakvos Klaipėdos areštinėje. Teisės aktuose numatyta, kad kaltinamieji areštinėje, o ne tardymo izoliatoriuje gali būti laikomi iki 15 parų.

Viešojo saugumo tarnybai asignavimai skiriami iš valstybės biudžeto, kitaip tariant, pinigai yra mokesčių mokėtojų.

Liudyti – iš Kauno

Jų pinigų prireiks ir Klaipėdos apygardos teismui, kuris taip pat turės papildomų išlaidų dėl šios bylos. Jis privalės padengti kelionės išlaidas nukentėjusiesiems, liudytojams. Bylos liudytojų sąrašą sudaro net 83 asmenys, o trys yra pripažinti nukentėjusiais.

Didžioji dauguma liudytojų yra iš Kauno, keli yra iš Plungės, Klaipėdos. Dviejų nukentėjusiųjų gyvenamoji vieta yra Kaunas, vieno – Klaipėda.

Jei ne klaipėdiečiai liudytojai ar nukentėjusieji Klaipėdos apygardos teismui pateiks prašymą atlyginti patirtas kelionės išlaidas ir tai įrodančius dokumentus, iš teismo biudžeto tos išlaidos turės būti kompensuotos.

Autobuso bilietas iš Kauno į Klaipėdą kainuoja apie 50 litų. Jei liudytojas ar nukentėjusysis atvyks automobiliu, kelionės išlaidos bus kompensuojamos remiantis Vyriausybės nutarimu, kuriame numatyta vidutinė kuro sunaudojimo norma.

Kitaip tariant, liudytojų ir nukentėjusiųjų kelionių išlaidoms kompensuoti gali būti išleista apie 4 tūkst. litų.
Vilniuje neliko teisėjų

DELFI primena, kad šiemet liepos 11 dieną Lietuvos apeliacinis teismas nagrinėti itin didelės apimties rezonansinę bylą perdavė Klaipėdos apygardos teismui. Baudžiamąją bylą sudaro 108 tomai.

Klaipėdos apygardos teismui „Agurkinių“ byla perduota, nes Vilniaus apygardos teisme nebeliko teisėjų – dauguma jų yra atlikę ikiteisminio tyrimo veiksmus, todėl pagal įstatymą negali būti paskirti į teismo, nagrinėsiančio bylą, sudėtį.

Be to, Klaipėdos apygardos teismo teisėjai jau turi patirties nagrinėjant sudėtingas bylas – anksčiau jie yra nuteisę Sigito Gaidjurgio bei Henriko Daktaro grupuočių narius.

Klaipėdos apygardos teisme bus teisiami 13 „Agurkinių“ gaujos narių: 9 jų yra suimti, keturi – laisvėje. Dar 19 šios gaujos narių baudžiamosios bylos nuo šios yra atskirtos ir nagrinėjamos atskirai.

Baudžiamojoje byloje Lietuvos kriminalinės policijos biuras (LKPB) ir Generalinė prokuratūra įtarimus pateikė daugiau kaip 14 asmenų, tarp jų – ir svarbiausiems „Agurkinių“ nusikalstamo susivienijimo organizatoriams, nariams.

Narkotikus gabeno iš Amerikos

Ikiteisminio tyrimo metu atliktų kratų metu pas įtariamuosius aptiktas ir paimtas didelis kiekis kovinių šaunamųjų ginklų, tarp jų snaiperio šautuvai ir automatiniai ginklai. Dauguma šaunamųjų ginklų yra su duslintuvais, kas byloja apie jų galimą panaudojimą samdomų nužudymų vykdymui.

Policijos departamentas yra pranešęs, kad tyrimo metu viename iš Kauno miesto nuosavų namų aptiktas didelis kiekis, didelės galios karinės paskirties sprogmenų, rasti ir labai dideli kiekiai narkotinių bei psichotropinių medžiagų. Nustatytas ir likviduotas narkotikų gabenimo maršrutas, kuris driekėsi nuo Pietų Amerikos per Ispaniją, Olandiją ir Lietuvą iki Rusijos.

Kai kurie kaltinamieji už narkotikų platinimą jau yra nuteisti užsienio šalyse. Pasak pareigūnų, „Agurkiniai“ – viena pavojingiausių nusikalstamų grupuočių šalyje. Ikiteisminis tyrimas dėl „Agurkinių“ nusikalstamo susivienijimo veiklos buvo pradėtas 2011 metų gegužę.

Nušovė verslininką

Tyrimo metu buvo išaiškintas ir 2011 m. Kaune įvykdytas nužudymas – samdomas žudikas prie mokyklos nušovė į prezidentus kandidatavusį verslininką Vidmantą Sadauską. Tiesa, jis nesivaržė rinkimuose, ir kovą baigė vos pradėjęs, nes neužteko palaikančiųjų parašų.

Tiriant „Agurkinių“ nusikalstamas veikas, nustatytas samdomas žudikas, kuris sulaikytas Ukrainoje, vėliau jis perduotas Lietuvai.

Baudžiamojoje byloje bus narpliojami nusikaltimai, padaryti nuo 2005 metų.

Posėdžiuose liudys keturi saugomi liudininkai ir vienas anonimas, kuris teismo posėdžių salėje net nepasirodys, jis liudys per atstumą – internetu perduodamu vaizdu.

„Agurkiniams“, įtariama, vadovavo Saulius Velečka, jis į pareigūnų akiratį pateko dar 2007-aisiais.

2 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Naujausios žinios

Rekonstrukcija prie „Megos“ bus baigta greičiau nei tikėtasi

Kauno verslininkė gimtadienio proga iškėlė puotą: pilies savininkus stebino dekoracijos

Savivaldybė: darbai griūvančiame daugiabutyje bus pradėti šią savaitę

Išmatuota oro tarša pietiniuose Kauno regiono miestuose

Ateivių paliepimu moterį Kaune nužudžiusiam vyrui skirta kardomoji priemonė

Ko trūksta, kad žalioji ekonomika Lietuvoje būtų efektyvi?

A. Veryga siekia įteisinti, kad skiepyti galėtų ir vaistininkai

Iš Kauno klinikų išleidžiamos paauglės motinai R. Kėvalas siūlo du kelius

Kauno mero komandoje – naujas patarėjas viešiesiems ryšiams

Sulaikytas moterį Kaune įtariamai nužudęs ir į Nemuną įmetęs vyras