Unikaliame projekte šeštokai bus mokomi išsigelbėti per 30 sekundžių

NAUJAUSIOS ŽINIOS

Ketvirtadienį Kaune pristatytas pilietiškai aktyvaus jaunimo organizacijos „Baltai Juoda“ inicijuotas projektas – „Išsigelbėk per 30 sekundžių“, kuris balandžio 14 d. startuos penkiose Kauno mokyklose.

Projekto tikslas – suteikti mokiniams teorinių ir praktinių žinių kaip adekvačiai elgtis įvykus nelaimei, pvz.: gaisrui, apiplėšimui, skendimui, springimui ir pan.

Projekto metu, šeštų klasių mokiniai dalyvaus specialiųjų gelbėjimo tarnybų atstovų rengiamuose mokymuose, kuriuos iliustruos situaciniai mokomieji filmukai su realiais nelaimingais atsitikimais. Juos analizuodami, moksleiviai sužinos kaip gelbėtis patiems bei padėti aplinkiniams.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Linas Pernavas pasakojo, kad projektas „Išsigelbėk per 30 sekundžių” – unikalus, nes į jį įsitraukė visos Kauno miesto specialiosios gelbėjimo tarnybos: Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, Kauno apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, Lietuvos paramedikų asociacija ir Kauno greitosios medicinos pagalbos stotis.

L. Pernavas akcentavo, kad projektu siekiama ugydyti socialinę atsakomybę bei padėti suvokti bendruomeniškumo prasmę.

Svarbiausios – pirmosios sekundės

Pasak Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus Nerijaus Mikelionio, pirmos 30 sekundžių atsitikus nelaimei – yra bene pačios svarbiausios, tad per jas būtina teisingai sureaguoti: „Paskambinus bendruoju pagalbos telefonu 112 labai svarbu žinoti ką šnekėti, kaip atsakinėti į dispečerės klausimus, juk ji toliau informuoja atitinkamas gelbėjimo tarnybas“.

Jam antrino ir Kauno apskrities VPK viršininkas Linas Pernavas: „Reikšmingiausios yra pirmosios sekundės, kai dar galima sumažinti nelaimės padarinius ar net išgelbėti žmogaus gyvybę. Tačiau, tik maža dalis žmonių išmano kaip tinkamai elgtis nelaimės atveju“, – apgailestavo specialistas.

N. Mikelionis aiškino, kad ištikus klinikinei mirčiai – kiekviena minutė neteikiant pagalbos, sumažina tikimybę išgyventi po 10 proc.: „Tad, jei greitoji pagalba atvyko po 7-8 ar 10 min. – galite paskaičiuoti, kokia tikimybė žmogui išgyventi“, kalbėjo pašnekovas ir paminėjo dar vieną iškalbingą faktą:

„Viena išgelbėta darbingo žmogaus gyvybė – į BVP atneša 1 milijoną eurų“.

Neturi elementarių žinių

Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko Vido Kerševičiaus teigimu, dabartinis gyvenimo būdas – nebemoko adekvačiai elgtis ekstremaliose situacijose:

„Jauni žmonės yra išmanūs kaip ir jų technologijos, bet jie įprato gyventi labai komfortiškai ir jau neturi paprastų, elementarių įgūdžių, nebežino kaip elgtis patekus į nelaimingą atsitikimą“.

V. Kerševičius atskleidė, kad šįmet kyla ypač sunkūs gaisrai daugiabučiuose, tačiau iš dūmų gniaužtų, per pastaruosius keletą mėnesių Kaune pavyko išgelbėti 68 gyventojus.

Prisimindamas paskutinį skaudų įvykį, specialistas teigė, kad gelbėjimosi žinios praverstų ir suaugusiesiems: „Neseniai viena mama kepė dešreles su spiritu, manė, kad tai nieko blogo, šliūkštelėjo gėrimo ant keptuvės. Įvyko nelaimė – itin stipriai nukentėjo mažametis vaikas. Šitaip neatsakingai elgtis – tragedija, juk gali baigtis visišku savo ar net kaimynų patalpų sudeginimu”, – atkreipė dėmesį V. Kerševičius.

Keisti pasaulį patiems

Organizacijos „Baltai Juoda“ direktoriaus pavaduotojas Laurynas Zinkevičius įsitikinęs:

„Nebūtina tapti šalies prezidentu arba pašvęsti visą savo gyvenimą kaip Gandhis ar Martynas Liuteris Kingas. Užtenka tik vienos valandos per savaitę gero, pilietiško, nesavanaudiško darbo. Tai mūsų organizacijos moto, kuriuo vadovaujamės ir įgyvendindami projektą „Išsigelbėk per 30 sekundžių“. Jį, beje, vykdome be rėmėjų pagalbos“.

L. Zinkevičius ragino susimąstyti, kokie pokyčiai įvyktų, jei visi kauniečiai per savaitę skirtų po 1 val. geram darbui. „ O jeigu ir visa Lietuva?“, – retoriškai klausė pašnekovas.

Pasak kitos organizacijos „Baltai Juoda“ atstovės – Mintautės Šeškaitės, projektas „Išsigelbėk per 30 sekundžių“ – viena iš priemonių skleisti pilietiškumą. Merginos teigimu, dalyvavimas projekte naudingas ir patiems  savanoriams, tapusiems video filmukų herojais:

„Tai neįkainojama patirtis, kuria reikia dalintis, ypač su vaikais. Todėl siekiame, kad projektas pasklistų po visą Lietuvą“, – užmojais dalinosi organizacijos narė.

Pasak organizatorių, šeštokai tiksline grupe pasirinkti, atsižvelgus į Lietuvos statistikos departamento duomenis, pagal kuriuos, nuo 16 m. vaikų mirtingumas – didesnis nei jaunesnių vaikų ir kone dvigubai išauga 18-mečių amžiaus grupėje.

„Kodėl reikia šio projekto? Nes mažiau kaip pusės vaikų mirties priežastys – išorinės. Projekto „Išsigelbėk per 30 sekundžių“ metu, vaikai išmoks suteikti pirmąją pagalbą, ir augdami turės galimybę „išlipti“ iš šių rizikingų rodiklių“, – teigė L. Zinkevičius.

Indigo karta?

Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas V. Kerševičius džiaugėsi projektą inicijavusiu organizacijos „Baltai Juoda“ jaunimu:

„Jie pirmą kartą viešai iškėlė klausimą: „Ko tikisi visuomenė iš visų pagalbos tarnybų?“ Mes, atskiros gelbėjimo tarnybos, vykdome įvairias akcijas savo srityse, o visų mūsų jėgas sujungė – šie jauni žmonės. Šitie jaunuoliai – pirmieji Lietuvoje tą padarė. Tai pagirtina. Galbūt, tai indigo karta, kurios visi laukė? Jie tikrai yra išmanūs!”, – projekto iniciatorius gyrė V. Kerševičius.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Linas Pernavas atskleidė, kad pirmiausiai projektas „Išsigelbėk per 30 sekundžių“ vyks Kaune, o vėliau su juo planuojama keliauti ir į kitus miestus:

„Tikimės, kad sukaupta mokomąja medžiaga bus galima dalintis su kitomis Lietuvos mokyklomis, įtraukiant tų miestų specialiųjų gelbėjimo tarnybų atstovus“, – teigė L. Pernavas.

Skirmantė Javaitytė

0 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Užgriuvus betono plokštei sutuoktinio akivaizdoje žuvo moteris: kaimynai nesutramdo ašarų

„Žalgirio“ naujokas iš JAV pažėrė netikėtų „faktų“ apie Š. Jasikevičių

Vakarinis reidas Kaune: policijai teko bausti šūsnį skubančių vairuotojų

Vaizdingoje Kauno marių pakrantėje esantys sklypai ir pastatai atsidūrė Karbauskių rankose

Kaune dirbusiai aplinkos viceministrei - blogos žinios

Sekmadieniais alkoholiu siūloma leisti prekiauti ilgiau

Kauną skalbiantis lietus vėl stabdo darbus Žemaičių gatvėje: ar spės užbaigti iki rugsėjo?

Žiauraus moters nužudymo Kaune byla keliauja į teismą

Painiava dėl Lampėdžio kranto linijos ties V. Matijošaičio verslo valdomais sklypais: kas meluoja?

Kauno policija prašo pagalbos: užsipylė kuro ir išvažiavo