Teisininkės konsultacija: kaip dalinant sklypus ir vykdant statybas nesugadinti santykių su kaimynais

NAUJAUSIOS ŽINIOS

Naujos statybos kelia daug rūpesčių ne tik jas vykdančiam. Šalia gyvenantiems kaimynams taip pat iškyla nemažai klausimų. Kaip nesugadinti santykių su jais ir viską padaryti tinkamai. Vieną gyvenimišką situaciją aptaria advokatų kontoros „Raimonda Kazlauskienė ir partneriai“ teisininkė Raimonda Kazlauskienė :

Kaimynas padalino jam priklausantį žemės sklypą į dvi dalis ir naujai įregistruotame sklype pastatė namą, taip pat prisijungė prie inžinerinių statinių, tačiau netapo namų bendrijos nariu. Žemės sklypų kompleksas valdomas bendrijos, kurios lėšomis, dar prieš prisijungimą, buvo atliktas minėtų inžinerinių statinių remontas. Ar naujo sklypo ir statinio savininkas neturėtų sumokėti bendrijai pinigų sumos proporcingos jo daliai bendrojoje nuosavybėje dėl naudojimosi bendraturčiams priklausančiu turtu ir jo atlikto remonto?

Teisės aktų nustatyta tvarka padalijus žemės sklypą, atsiranda naujas nuosavybės teisės objektas, kuriame gali būti statomas naujas statinys. Tokio naujai sukurto sklypo savininkas to sklypo atžvilgiu nėra bendrijos narys tol, kol jis neįstoja į bendriją ir neprisiima visų iš narystės kylančių teisių ir pareigų, tarp jų ir turtinių.

CK 4.76 straipsnyje nustatyta, kad kiekvienas bendraturtis proporcingai savo daliai privalo apmokėti išlaidas bendram turtui išlaikyti ir išsaugoti, mokesčiams, rinkliavoms ir kitoms įmokoms. Jeigu vienas bendraturčių nevykdo savo pareigos tvarkyti ir išlaikyti bendrą daiktą, tai kiti bendraturčiai turi teisę į nuostolių, kuriuos jie turėjo, atlyginimą. Ši norma reglamentuoja jau esančių bendraturčių pareigą proporcingai prisidėti prie visų išlaidų, skirtų bendrosios dalinės nuosavybės objektams išlaikyti, išsaugoti, atnaujinti, jų būtiniems pagerinimams atlikti.

Naujai suformuoto sklypo savininkas nėra anksčiau sukurtos infrastruktūros bendraturtis, todėl pirmiau nurodyta norma nėra teisinis pagrindas įpareigoti tokį asmenį kompensuoti bendrijai dalį bendros infrastruktūros sukūrimo išlaidų. Neatlygintinai prijungdamas naujai suformuotą žemės sklypą bei jame pastatytą namą prie anksčiau sukurtos infrastruktūros, jų savininkas neatlygintinai naudojasi svetimu daiktu ir taip apriboja inžinerinės infrastruktūros bendraturčių teises. Dėl to pareiga naujai suformuoto sklypo savininkui, kuris prijungė sklype pastatytą namą prie inžinerinės infrastruktūros, kompensuoti dalį tokios infrastruktūros sukūrimo išlaidų, kyla ne iš CK 4.76 straipsnio, o iš teisinio pagrindo neatlygintinai naudotis svetimu daiktu nebuvimo, taip pat bendrijos, įgyvendinančios jos narių bendrosios nuosavybės teises, teisių gynimo (CK 4.98 straipsnis).

Padalytame sklype statomą statinį prijungus prie jau sukurtų inžinerinių tinklų ir komunikacijų, padidėja jų apkrova, dėl to bendrijai turi būti sąžiningai kompensuojama.

0 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Naujovė pašto pristatyme: Kauno laiškininkai mins elektrinius dviračius

Kauno rajone prasisuko vagys: apšvarinę namą išvažiavo vogtu automobiliu, vėliau jį padegė

Į Kauną atvykęs „Eurovizijos“ nugalėtojas virpino „Žalgirio“ areną

Turtingiausių politikų penketuke – Kauno meras: solidų turtą skaičiuoja ir V. Matijošaičio sūnūs

Tragiško susidūrimo metu žuvo „BMW“ sėdėjusi mergina

LKL sezoną „Žalgiris“ pradėjo triuškinama pergale

N. Venckienė: vienintelis dalykas, kurio bijo Lietuvos valdžia – viešumas

Kauno miesto ir rajono sujungimas: V. Matijošaitis plečia savo tėvoniją

Priimtas sprendimas dėl R. Karbauskio observatorijos prie Kauno marių

Po „Red Bull“ muilinių lenktynių - nepatenkintų Žaliakalnio gyventojų raštas savivaldybei