J. Danielevičius: „Neįgalieji – tokie patys, tik kitokie“ – Kas vyksta Kaune

J. Danielevičius: „Neįgalieji – tokie patys, tik kitokie“

Jeigu manote, kad žmonės su negalia tik sėdi ir kasdien „suka“ tą pačią plokštelę „kaip man sunku gyventi” – labai apsirinkate. Šie žmonės yra kupini optimizmo ir noro aktyviai gyventi: „Tokių entuziastingų žmonių kaip šie – dar reikėtų gerokai paieškoti. Akys pilnos noro bendrauti, kurti, pažinti“, – apie asmenis turinčius negalią pasakojo fotografas Jonas Danielevičius.

Jis kartu su Daine Rinkevičiūte birželio 19 d. 15 val. „Fluxus ministerijoje“ (Jonavos g. 3, Kaunas) rengia savo autorinės fotografijų parodos „Tokie patys, tik kitokie“ pristatymą bei Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro 15 metų jubiliejaus šventę. Būsimo renginio „užkulisiuose“ vaikščiojo Skirmantė Javaitytė.

Sumanymas gimė ekspromtu

„Net nebūčiau pagalvojęs, kad paprastas sutikimas nufotografuoti šio Centro gyvenimo kasdienybę išaugs į parodą. Idėja kilo spontaniškai“, – prisiminė J. Danielevičius.

Jis pasakojo, teplanavęs vieną darganotą kovo dieną surengti nedidelę fotosesiją neįgaliųjų centre, kur galvojo užtrukti „ilgiausiai valandą“. Tačiau planus pakoregavo išvystas vaizdas: „Pravėrus duris man vos žabtai neatvipo: visi pasipuošę – moterys su puošniomis suknelėmis, vyrai su kostiumais, džiaugsmingai nusiteikę, šurmuliuojantys. Visi išsirikiavo – nuo choristų ir amatininkų iki pedagogų, ir viens per kitą pradėjo pasakoti kaip nori atrodyti nuotraukose. „Čia tai bent!“, pagalvojau“, – prisiminė J. Danielevičius.

„Viskas baigėsi tuo, kad užtrukau gerą pusdienį, o planas įrašyti nuotraukas tik į laikmeną ir atiduoti – virto planu surengti parodą“.

„Gromuliuoti“ idėją – nėra laiko

Pasak vienos iš renginio orgnizatorių Dainės Rinkevičiūtės, mintis rengti parodą „Tokie patys, tik kitokie“ rutuliojosi ypač greitai: „Nuo minties atsiradimo iki įgyvendinimo praėjo vos 3 mėnesiai. Tai gana trumpas laiko tarpas, tačiau mes manome, kad žmonių su negalia integracija į visuomenę turi vykti dabar“.

Pasak pašnekovės, neverta laukti ir kaip susitelkusiems menininkams metų metus brandinti būsimos parodos kontūrus: „Nėra laiko „gromuliuoti“, reikia gyventi čia ir dabar“, – įsitikinusi pašnekovė.

Jai antrino ir parodos autorius J. Danielevičius: „šių jaunuolių entuziazmas ir degančios akys net pribloškė. Viskas klostėsi kaip iš pypkės, buvo net lengviau dirbti nei su dažniausiais klientais – neturinčiais negalios. Kadangi fotosesija vyko sklandžiai, o joje užfiksavome neeilines asmenybes, nusprendėme, kad nėra ko laukti, reikia visuomenei parodyti kokius nuostabius žmones turime šalia“.

Skatins integraciją

„Žmonės su negalia nenori, kad žiūrėtume į juos ir verkšlentume, jeigu taip manote – čia jūsų problema. Iš tikrųjų, jiems nepatinka būti išskiriamiems, jų siekiamybė – pilnavertiška integracija į sveikųjų bendruomenę. Žinote, ką dar supratau apsilankęs pas juos? Visiems sveikiesiems, kurie sėdi ir dejuoja dėl prasto gyvenimo, reikėtų nustoti purkštauti dėl menkniekių ir pasimokyti pozityvumo iš neįgaliųjų“, – patarė J. Danielevičius.

Pasak fotografo, žmonės su negalia jau užtektinai prisibuvo nuošalėje, jie stengiasi iš ten ištrūkti, bet, matyt, trūksta paskatinimo iš sveikųjų: „Nors paruošti įvažiavimai į pastatus, pritaikytas transportas, bet tai „tik žiedeliai“. Reikia glaudesnio bendravimo. Šiuo renginiu ir skatinsime priartėjimą vieniems prie kitų“.

Renginyje – jungtis su neįgaliaisiais

Greta J. Danielevičiaus fotografijų birželio 19 d. vyksiančiame renginyje bus eksponuojami ir žmonių su negalia pagaminti keramikos, tekstilės, bižuterijos darbai bei gausybė piešinių.

Į Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro 15-ąjį gimtadienį atvyks apie 90 šios įstaigos auklėtinių, iš kurių trečdalis pasirodys ant scenos, tai: „Plastinės dramos teatriukas“, taikomojo šokio grupė „Žingsnis po žingsnio“ ir ansamblis „Šviesa“.

Siekiant glaudesnio neįgaliųjų ir sveikųjų bendradarbiavimo, renginyje dalyvaus svečiai: grupė „16Hz“, Kauno muzikinio teatro dainininkas Juozas Janušaitis, J. Naujalio muzikos mokyklos auklėtiniai, gatvės šokių kolektyvas „In*Beat“, kuris planuoja pirmąjį savo grupės istorijoje improvizuotą pasirodymą su neįgaliais šokėjais.

Šventę vainikuos aitvarų leistuvės su įamžintomis negalią turinčių asmenų svajonėmis.

Paroda „Tokie patys, tik kitokie“ veiks meno erdvės – „Fluxus ministerija“ antrajame aukšte, nors mechaninio lifto ten nėra, baimintis nereikėtų, visus atvykusius žmones su negalia užkels „gyvieji liftai“ – vikrieji Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dariaus ir Girėno apygardos 2-osios rinktinės savanoriai.

Renginyje laukiami visi, įėjimas nemokamas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA