Saugiai atsikratyti senomis baterijomis galima neišeinant iš savo laiptinės

greencitizen.com nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Daliai Kauno daugiabučių gyventojų nebereikia sukti galvos, kaip atsikratyti nebeveikiančiomis baterijomis. Nuo praėjusių metų pabaigos jų namų laiptinėse atsirado specialios dėžės, į kurias gyventojai gali mesti šias aplinkai pavojingas atliekas.

Tuo pačių kauniečių pageidavimu pasirūpino bendrovė „Žalvaris“. „Mūsų inicijuoto projekto tikslas – suteikti galimybę gyventojams patogiai ir svarbiausia – tinkamai – tvarkyti pavojingas atliekas, stengtis, kad kuo mažiau baterijų patektų į bendrus sąvartynus. Tai dar vienas žingsnis atsakingo rūšiavimo link. Malonu, kad šis sumanymas jau sulaukė kauniečių susidomėjimo bei miesto mero palaikymo. Kauno miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyrius sutiko tapti šio projekto partneriais“, – pasakojo UAB „Žalvaris“ komercijos direktorius Sigitas Ašmonas.

„Pastaruoju metu dažnai sulaukiame gyventojų skambučių dėl naudotų baterijų, galvaninių elementų bei kitų pavojingų atliekų tvarkymo. Tai parodo, kad gyventojams išties trūksta informacijos šia tema. Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyrius kasmet vykdo įvairias visuomenės aplinkosauginio švietimo akcijas Kauno mieste. Šiuo metu prisidedame prie jau sėkmingai startavusios galvaninių elementų ir baterijų atliekų surinkimo akcijos įgyvendinimo Džiaugiamės, kad jau daugiau nei 50-yje Kauno miesto daugiabučių gyventojai gali patogiai atsikratyti neveikiančiomis baterijomis ir galvaniniais elementais“, – teigė Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.

Vieno iš namų, kuriame įrengtos tokios dėžės, bendrijos pirmininkas pasakojo, kad anksčiau jis ne kartą neveikiančias baterijas beveik mėnesį prasinešiodavo kišenėje – vis pamiršdavo išmesti į specialias baterijų surinkimo dėžutes.

„Dabar nebeveikiančiomis baterijomis pasirūpina patys vaikai. Norint atsikratyti šia atlieka, nereikia niekur išeiti iš namų – vaikams yra smagu netinkamas naudoti baterijas sumesti į surinkimo dėžutę, esančią tiesiog laiptinėje. Tokiu būdu ugdoma vaikų atsakomybė ir įprotis tinkamai tvarkyti atliekas“, – pasakojo kaunietis.

Iš neaktyvių, netinkamai išmestų baterijų į aplinką patenka sunkieji metalai, rūgštys, toksinės medžiagos, kurios teršia dirvožemį, gruntinius ir paviršinius vandenis. Pasak chemijos ekspertų, didžiausią neigiamą poveikį aplinkai daro baterijose esantys sunkieji metalai – švinas, gyvsidabris ir kadmis. Jie kaupiasi žmogaus organizme ir gali tapti ligų priežastimi.

Net iki 90 proc. baterijose esančių medžiagų galima perdirbti ir pakartotinai naudoti gaminant naujas baterijas, todėl labai svarbu, kad tokios atliekos būtų tinkamai surenkamos ir perdirbamos.

„Statistika rodo, kad žmonės Lietuvoje vis atsakingiau rūpinasi aplinka ir didesnį dėmesį skiria atliekų rūšiavimui. 2010 m. senų galvaninių elementų buvo surinkta 10 tonų, 2011 m. – 13 tonų. Kuomet 2012 metais asociacijos EEPA ir UAB „Žalvaris“ pastangomis tokių elementų surinkta daugiau nei 80 tonų. Surenkamų baterijų kiekiai ateityje tik didės, nes didėjanti importuotojų atsakomybė verčia finansuoti šių atliekų surinkimą ir perdirbimą“, – apie perspektyvas pasakojo asociacijos EEPA direktorius Giedrius Mikulskas.

Bendrovės „Žalvaris“ komercijos direktorius S. Ašmonas teigia, kad baterijų surinkimo tinklas Lietuvoje nuolat plečiamas. Šis tinklas, įsteigtas kartu su asociacija EEPA, jau jungia daugiau nei 6000 baterijų surinkimo vietų. S. Ašmonas primena, kad senas baterijas šiuo metu galima palikti išties nemažai vietų: parduotuvėse, degalinėse, paštuose ir kitose viešosiose įstaigose.

Daugiau informacijos apie netinkamų baterijų rūšiavimą, jų keliamą žalą galite rasti čia.  Visi Kauno miesto gyventojai, norintys savo daugiabučio laiptinėje įsirengti baterijų surinkimo dėžutes turėtų kreiptis į UAB „Žalvaris“ nemokamu telefonu 8 800 00653.

2 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Kauno vaistinėse medicininių kaukių deficitas: norintys įsigyti turės mokėti daugiau

Iš Italijos į Kauną atvažiavęs vilkiko vairuotojas pasijuto blogai: iškviesti medikai

13-ai projektų įgyvendinti Kaunas skolinsis 26 mln. eurų

Maltiečiai vėl padės Kauno neįgaliesiems – sulaukė įmonės „Bankera“ paramos

Koronavirusas: nauji atvejai Europos sąjungoje, rekomendacijos dėl kelionių

Jonaviškiui – įtarimai dėl koronaviruso užsikrėtimo: tyrimus svarstoma atlikti Kaune

Žiemos nesulaukę kauniečiai Dainavos parke Užagavėnėms sugalvojo naują šūkį

Pernai muitininkai sulaikė beveik pusę tonos kvaišalų – pasižymėjo ir Kauno rajonas

Lietuvos vaistinėse skaičiuojamos paskutinės medicininių kaukių pakuotės

Kauno oro uostas imasi papildomų priemonių dėl koronaviruso protrūkio Italijoje