Skaitytojos laiškas: Tyliai nyksta Kauno tapatybės ženklai

Foto IšDJ nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

„Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė  atviras kaunietės laiškas, apie tyliai nykstančius Kauno tapatybės ženklus.

Miestui gaudžiant kalėdiniame šurmulyje, gruodžio 8 dieną tyliai savo istoriją baigė Senamiesčio paštas, įsikūręs Rotušės a. 29. Taip tyliai, kad net kolekcininkai nesuskubo paskutinį kartą antspauduoti vokų senuoju pašto žymekliu. „Lietuvos paštas“ pardavė pastatą, o pašto skyrių iškėlė į kitas patalpas. Pastatas, kuriame veikė paštas, 1967-1971 m. buvo restauruotas pagal architektės Dalijos Zareckienės projektą. Atkurti autentiški korpuso planai, tūriai, fasadai. Pastate buvo įsikūrusios ir kitos įstaigos. Senojo pašto dar sovietmečiu sukurtas savitas interjeras (interjero ir baldų autorius – Henrikas Raugalas) derėjo su pastato architektūra ir senamiesčio dvasia.

Mano manymu, tai buvo unikali vieta, alsuojanti kažkuo daugiau nei įprasti pašto skyriai. Tai buvo vieta su būtojo laiko nostalgija. Specialiu senovišku pašto spaudu pažymėti laiškai džiugino susirašinėjančiuosius, įgaudavo ypatingos vertės. Visuotinio kompiuterizavimo eroje ši sentimentali smulkmena tapo ypač reta ir brangi epistoliarijos mėgėjams. Žinoma, savininkas su savo turtu turi teisę elgtis kaip tinkamas. Galbūt Vilniaus valdininkams senasis paštas atrodė moraliai pasenęs, nerentabilus… Tačiau Kaunui tai buvo vienas nedaugelio išlikusių savasties ženklų. Gaila, kad per neapsižiūrėjimą šis paštas nebuvo įtrauktas į saugotinų paveldo vertybių sąrašą. O gal tai buvo sąmoninga klaida?

Nesuprantama, kodėl miesto objektai, kurių restauracijai išleidžiamos nemažos valstybinės lėšos, galiausiai pereina į privačias rankas. Pašto vietoje greičiausiai įsikurs dar viena kavinė ar eilinė kepyklėlė be istorinės atminties – tokių senamiestyje apstu. Senamiesčio paštas, turėjęs ypatingos dvasios ir simbolinės vertės miesto gyvenime, pasmerktas išnykti kaip daugybė kitų Kauno tapatybės ženklų. Taip atsitiko su legendine „Tulpe“, su analogų neturinčia „Teatro“ vaistine, taip kasdien vyksta su unikaliu Kauno mediniu paveldu.

Belieka prisiminti Šv. Tomo Moro frazę: „Ten, kur viskas matuojama pinigais, negalima tikėtis teisingumo“.

Kviečiame ir kitus bendruomenės narius dalintis savo pastebėjimais apie gyvenimą Kaune. Tekstus siųskite kaunas@kasvyksta.lt arba talpinkite portalo dalyje “Paskelbti naujieną“.

20 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Lietuva dalyvaus tarptautiniame tyrime ieškant būdų gydyti koronaviruso infekciją

Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejus turi naują vadovę

Tiesioginė transliacija: A.Veryga iš Seimo pateikia naujausią informaciją apie koronavirusą Lietuvoje

Dėl sprendimo stabdyti įstaigų veiklą kritikuojamas Kaunas sako saugantis darbo vietas

Dėl sumažėjusių keleivių srautų „Lietuvos geležinkeliai“ stabdo dar dalį reisų

G. Surplys: trys ketvirtadaliai užsikrėtimų koronavirusu – vietiniai

S. Skvernelis: karantiną svarstoma pratęsti dviem savaitėms

Karantinas pakoregavo terminus: paskelbta pajamų deklaravimo pradžios data

Stirnas Kauno rajone sumedžiojusiems brakonieriams teks pakloti nemenką baudą

Paskatinimas mokiniams, pagalba mokytojams: interaktyvūs naminių žingsnių iššūkiai