Kaune įsibėgėjo Europos šalių kino festivalis „SCANORAMA“

cinema.lt nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Lapkričio 15-25 d. Kauno „Akropolio“ kino teatre vyksta Europos šalių kino forumas -“SCANORAMA“.

Kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, pripažįstamas ryškiausiu kultūriniu rudens įvykiu Lietuvoje.

Prasidėjusi kaip Šiaurės šalių kino forumas (2003 m.) ir pirmaisiais gyvavimo metais į kino sales pritraukusi tik išskirtinai Šiaurės šalių kino gerbėjus, ‘SCANORAMA“ vis augo: tiek programos apimtimi, tiek žiūrovų skaičiumi, tiek ambicijomis.

Festivalis greitai tapo didžiausiu Šiaurės šalių kino forumu Baltijos regione, bendradarbiavimo ir bičiulystės ryšiais tiesiogiai susijusiu su svarbiausiais Europoje vykstančiais Šiaurės šalių kino festivaliais (Ruane, Prancūzija, Liubeke, Vokietija, Geteborge, Švedija). Po trejų metų Šiaurės šalių kino forumas „Scanorama“ tapo tarptautinio Europos kino festivalių tinklo „Alliance of Central and East European Film festivals” nariu. Nuo 2006 metų „Scanorama“ bendradarbiauja su Linco (Austrija) tarptautiniu kino festivaliu „Crossing Europe“, su kuriuo rengia specialiąją programą „Kertant Europą“, kuri yra programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ dalis.

„SCANORAMOS“ geografinis laukas plėtėsi. Nuo 2008-ųjų tai – visos Europos kino forumas, Tačiau „SCANORAMA“ ypač saugoja ir puoselėja savo ištakas – ryšį su Šiaurės Europos šalimis, kurių filmai buvo esminiu impulsu formuojantis festivalio vertybėms, tikslams, atmosferai, programos struktūrai. Festivalio įkvėpėjais laikomi kino klasikas Ingmaras Bergmanas ir avangardinis kinematografijos judėjimas Dogma’95 su Larsu von Trieru priešakyje.

„SCANORAMA“ vadinama tvirtų moralinių nuostatų festivaliu, turinčiu ambiciją rodomais filmais puoselėti etines ir profesines vertybes. Kruopštaus darbo rezultatas – kasmet festivalio programoje žiūrovai aptinka filmų, prieštaraujančių vyraujančiai nuostatai, jog gerai yra tai, kas naudinga, o profesionalu tai, kas populiaru.

Oponuodama įsišaknijusiam komerciniam skoniui, „Scanorama“ nuo pat pradžių laikėsi tvirtų programos formavimo ir filmų atrankos kriterijų. Tai filmų meninė vertė, novatoriškumas, kūrybiškumas ir kino kalbos naujumas. „SCANORAMA“ savo programa kritiškai žvelgia į nūdienos paviršutiniškus poreikius ir savo pavyzdžiu įrodo atskirtį tarp komercinės ir meninės sėkmės.

„SCANORAMA“ nuosekliai gilino ir tobulino savąją koncepciją, nesiekdama tik pigaus populiarumo, o rodydama tą kiną, kurio kelias į kino teatrus ir žiūrovų patirtį ypač sudėtingas. Tai festivalis, neieškantis tradicinių lengvesnių kelių, bet konceptualiai formuojantis ir puoselėjantis savąją festivalio viziją.

ARCHYVAS

Prasidėjusi kaip Šiaurės šalių kino forumas (2003 metais), „Scanorama“ greitai tapo didžiausiu Šiaurės šalių kino forumu Baltijos regione, bendradarbiavimo ir bičiulystės ryšiais tiesiogiai susijusiu su svarbiausiais Europoje vykstančiais Šiaurės šalių kino festivaliais (Ruane, Prancūzija, Liubeke, Vokietija, Geteborge, Švedija).

Po trejų metų Šiaurės šalių kino forumas „Scanorama“ tapo tarptautinio Europos kino festivalių tinklo „Alliance of Central and East European Film festivals” nariu. Nuo 2006 metų „Scanorama“ bendradarbiauja su Linco (Austrija) tarptautiniu kino festivaliu „Crossing Europe“, su kuriuo rengia specialiąją programą „Kertant Europą“, kuri yra programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ dalis. „Kertant Europą“ – tai vienintelis Lietuvoje kino projektas, jungiantis dvi Europos kultūros sostines – Vilnių ir Lincą.

2008 metais festivalyje „Crossing Europe“ (Lincas) buvo pristatyta lietuvių poetinės dokumentikos programa (Š. Barto, A. Matelio, A. Stonio filmai), o Vilniuje rodomi geriausi Linco festivalyje triumfavę jaunų režisierių filmai iš visos Europos. Kviesdama kultūriškai kirsti Europą, „Scanorama“ kerta ir visą Lietuvą nuo sostinės iki pajūrio. Prasidėjusi kaip Šiaurės šalių kino forumas, „Scanorama“ natūraliai išaugo į Europos kino forumą, kurio programa skiriama plačiai įvairios socialinės patirties ir amžiaus žiūrovų auditorijai.

Oponuodama įsišaknijusiam komerciniam skoniui, „Scanorama“ nuo pat pradžių laikėsi tvirtų programų formavimo ir filmų atrankos kriterijų. Tai filmų meninė vertė, novatoriškumas, kūrybiškumas ir kino kalbos naujumas.

„Scanorama“ pirmoji išvedė festivalį į platesnį geografinį lauką (Vilnius, Kaunas, Klaipėda), nuosekliai gilino ir tobulino savąją koncepciją, nesiekdama tik pigaus populiarumo, o rodydama tą kiną, kurio kelias į kino teatrus ir žiūrovų patirtį ypač sudėtingas. „Scanorama“ neieško tradicinių lengvesnių kelių, bet konceptualiai formuoja ir puoselėja savąją festivalio viziją.

Pirmadienio filmai Kaune:

16:30 – „TYLA“, Sakari Kirjavainen, 2011 m., 112 min., Suomija.

17:00 – „LIV IR INGMARAS“ 2012 m., 75 min., Norvegija.

18:45 – „CEZARIS TURI MIRTI“, Paolo Taviani, Vittorio Taviani, 2012 m., 76 min., Italija.

19:00 – „ROŽĖ“, Wojciech Smarzowski, 2011, 94 min., Lenkija.

20:30 – „VISI MŪSŲ ŠEIMOJE“, Radu Jude, 2012 m., 107 min., Rumunija, Nyderlandai.

21:00 – „KETURIOS SAULĖS“, Bohdan Slama, 2011 m., 102 min., Čekija.

Bilietų kainos Kaune:

„Forum Cinemas Kaune“:

Bilieto kaina – 15 Lt.
Taikoma abonementų sistema: perkant 5 bilietų abonementą bilieto kaina 11 Lt (11×5).

Taikoma abonementų sistema: perkant 10 bilietų abonementą bilieto kaina 10 Lt (10×10).

„LABAS“ pirmadieniai – (akcija taikoma į visus kino teatro filmus pirmajam 1000 bilietų) festivalio filmų bilietams taikoma bilieto kaina 9 lt.

Akcija moksleiviams: į darbo dienų (lapkričio 19-23 d. imtinai) dieninius seansus (iki 15.59 val.) – 8 Lt. Penkiolikos (ir daugiau) mokinių grupę atsivedusiems mokytojams – bilietas nemokamas.

Europos šalių kino forumas „SCANORAMA“

0 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Nuogą Kauno mokyklos teritorijoje sulaikytą vyrą teismas suėmė ilgiausiam terminui

Žaibiška atomazga: Kaune stadioną statantys turkai gali lengviau atsikvėpti

Už grotų du dešimtmečius praleidusiam H. Daktarui – liūdna žinia iš teismo

Startuoja pasiruošimas šaukimui į nuolatinę privalomąją karo tarnybą

Neteisėti pareigūnų veiksmai: ar galima reikalauti žalos atlyginimo?

Atkeliavo vėsesni orai – saulė švies, bet nešildys

Namo laiptinėje užpultas ir apvogtas garbaus amžiaus kaunietis

„Žalgirio“ trenerio namuose jau kvepia Kalėdomis: papuošti eglės viršūnę kopėčių neprireikė

Klaipėdoje rastos negyvos mergytės tyrimas: mergytės motina papasakojo apie nužudymą

Policijos tyrėjai patvirtino progimnazijos Šilainiuose versiją: siautėjo vienas vyras