Laisvės alėjoje įamžintas Pasaulio tautų teisuolio J. Zvartendeiko atminimas

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Nyderlandų karalius Willemas-Alexanderis ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį Kaune atidengė simbolinį šviesos monumentą žydus Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjusio olandų diplomato Jano Zwartendijko (Jano Zvartendeiko) atminimui.

„Labai didžiuojuosi, kad esame Kaune ir tokio garbino svečio akivaizdoje galėsime įžiebti instaliaciją tyliajam didvyriui, kuris niekada nesigyrė, kad gelbėjo žmones“, – per ceremoniją kalbėjo D. Grybauskaitė.

Spiralės formos šviesos instaliacija simbolizuoja gyvenimą ir tęstinumą, kurį užtikrino J. Zwartendijko išduotos vizos.

Viena iš priežasčių, kodėl apie jo nuopelnus mažai žinoma, yra tai, kad J. Zwartendijkas buvo kuklus žmogus ir manė, kad taip būtų pasielgęs kiekvienas doras pilietis. Dėl to nuspręsta monumente įamžinti diplomato nuopelną, bet ne jį patį kaip žmogų.

Tai ceremonijos metu patvirtino ir jo sūnus Robas Zawartendijkas. „Jis niekada nekalbėjo apie šį nuostabų įvykį, apie tai sužinojau tik būdamas trisdešimties. Net tuomet, kai klausdavome daugiau detalių, jis vengė klausimo: sakydavo, kad elgėsi, kaip manė, kad buvo teisinga, ir nelaikė to ypatingu nuopelnu“, – prisiminė diplomato sūnus, į ceremoniją atvykęs su seserimi.

Šis monumentas Kaune iškilo Nyderlandų ambasados iniciatyva. „J. Zwartendijkas tapo neatsiejama Kauno dalimi ir šis monumentas mums nuolat primins, koks kilnus gali būti žmogus. Mums didelė garbė šį žmogų sieti su mūsų miestu“, – kalbėjo Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius prieš renginį žurnalistams sakė besidžiaugiantis, kad jo gimtajame mieste įamžinamas žmonių gyvybes gelbėjusio diplomato atminimas.

„Svarbu prisiminti istoriją ne tik tuo, kad šie įvykiai yra tragiški, be atminti ir žmones, kurie palengvino tas kančias ir išgelbėjo daug gyvybių. Dauguma žino (Japonų diplomatą – BNS) Čiunę Sugiharą, be mažai kas žino J. Zwartendijką – jie bendradarbiavo šiuo požiūriu“, – sakė jis.

1940 metais Nyderlandų garbės konsulu ir kompanijos „Philips“ atstovu Kaune dirbęs J. Zwartendijkas išdavė 2400 vizų į Kiurasao salą Lietuvos ir Lenkijos žydams. Šios vizos sudarė galimybę Japonijos konsului Kaune Č. Sugiharai išduoti tranzitines Japonijos vizas, išgelbėjusias gyvybes keliems tūkstančiams žydų.

J. Zwartendijkas įrašytas į Pasaulio teisuolių sąrašą, po mirties apdovanotas Lietuvos žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi.

2 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Sugrįžtuvės į Kauną: po metų pertraukos žalia-balta aprangą apsivilks L. Westermannas

Pokyčiai viešojo transporto sektoriuje – nutraukiamas nuostolingas mikroautobusų maršrutas

Savaitgalis pažymėtas nelaimėmis – degė pastatas, rastas negyvas vyras

Popiežiaus vizito pabaiga – ne tik atsisveikinantis stendas, bet ir stebuklu nušvitęs dangus (papildyta)

Popiežiaus malonė: svečiuodamasis Lietuvoje įteikė nemažai dovanų

Kauno rajono meras šimtametės gimtadieny: nuostabu, kai galime sveikinti atkurtos Lietuvos bendraamžius

Antrosios popiežiaus dienos apžvalga: pristato įsimintiniausias citatas

Vairuotojas sumaitojo savo „BMW“ – kalta šlapia kelio danga?

Popiežius sustojo pagerbti Lietuvos Holokausto ir sovietų okupacijos aukas

Šį savaitgalį Kaune – ne tik papamobilis, bet ir ralio automobiliai