Darbo sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva. Terminai ir tvarka

Organizatorių nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Pasakiau darbdaviui, kad išeinu iš darbo, įvyko konfliktas. Liepė atidirbti mažiausiai kelis mėnesius, kol suras ir apmokins kitą žmogų, bet dviejų mėnesių laukti negaliu, nes noriu išvykti į užsienį. Norėjau pasiteirauti, kiek maksimaliai dienų reikia atidirbti iki atleidimo pagal įstatymą ir kaip tinkamai pateikti pareiškimą darbdaviui dėl išėjimo iš darbo?

Darbo sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių reglamentuojamas Darbo kodekso (toliau – DK) 55 straipsnyje. Neterminuota darbo sutartis ir terminuota darbo sutartis, sudaryta ilgesniam kaip vieno mėnesio laikotarpiui, gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, apie tai įspėjus darbdavį ne vėliau kaip prieš dvidešimt kalendorinių dienų. Darbuotojas turi teisę atšaukti pareiškimą nutraukti darbo sutartį ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo jo padavimo dienos. Vėliau jis gali atšaukti pareiškimą tik su darbdavio sutikimu. Darbuotojo pareiškimas pabaigia darbo sutartį pasibaigus įspėjimo terminui ir darbdavys ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną privalo įforminti darbo sutarties pasibaigimą. Jei darbo sutarties paskutinę galiojimo dieną darbuotojas yra nedarbingas ar atostogauja, darbdavys vis tiek privalo įforminti darbo sutarties su darbuotoju pasibaigimą 20 dieną po pareiškimo įteikimo dienos, išskyrus atvejus, kai susitariama dėl ankstesnės atleidimo datos. Taigi, darbuotojas gali bet kada savo iniciatyva nutraukti darbo sutartį (tiek terminuotą, tiek neterminuotą), jam tik būtina apie tai įspėti darbdavį raštu prieš 20 dienų. Pateikdamas įspėjimą, darbuotojas neprivalo nurodyti darbdaviui jokių sprendimo priežasčių.

Pažymime, kad trumpesni įspėjimo apie darbo sutarties nutraukimą darbuotojo iniciatyva terminai yra nustatyti atvejams, kai darbuotojas siekia nutraukti darbo sutartį bandomuoju laikotarpiu. Tokiu atveju darbdavį apie darbo sutarties nutraukimą reikia įspėti prieš tris darbo dienas (DK 36 str. 4 d.). Laikinojo įdarbinimo sutartis gali būti nutraukta įspėjus laikinojo įdarbinimo įmonę ne vėliau kaip prieš penkias darbo dienas, tačiau Kolektyvinėje sutartyje, sudarytoje tarp laikinojo įdarbinimo įmonės ir jos darbuotojų, gali būti nustatytas ir kitoks įspėjimo terminas, bet jis negali būti ilgesnis kaip keturiolika kalendorinių dienų (DK 80 str.). Pameistrystės darbo sutartis gali būti nutraukta prieš terminą pameistrio rašytiniu pareiškimu įspėjus darbdavį prieš penkias darbo dienas (DK 84 str.).

Atkreipiame dėmesį, jog pareiškimas nutraukti darbo sutartį privalo būti rašytinis. Pareiškimą dėl atleidimo iš darbo darbuotojas gali pateikti darbdaviui (darbdavio atstovui) tiesiogiai, o nesant galimybės to padaryti (pvz., dėl darbuotojo nedarbingumo, darbuotojo ar darbdavio įgalioto asmens atostogų ir pan.), pareiškimas gali būti siunčiamas darbo sutarties šalių naudojamomis informacinių technologijų priemonėmis (elektroniniu paštu, mobiliaisiais įrenginiais ir kita) su sąlyga, kad bus įmanoma nustatyti informacijos turinį, jos pateikėją, pateikimo faktą ir laiką, taip pat sudarytos protingos galimybės ją išsaugoti (DK 25 str.). Praktikoje toks prašymas dažniausiai siunčiamas el. paštu arba registruotu paštu darbdavio įmonės buveinės adresu. Kilus ginčui Jums gali tekti įrodyti, jog įspėjimas darbdaviui apie darbo sutarties nutraukimą buvo įteiktas tinkamai, dėl ko išsaugokite įrodymus, jog įspėjimas buvo įteiktas, t.y. įteikiant pareiškimą tiesiogiai darbdaviui ar jo atstovui pareikalaukite pasirašyti ant kopijos, jog pareiškimas gautas ir kada gautas, išsaugokite registruoto laiško išsiuntimo kvitą ir kt.).

 Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el.paštu kaunas@kasvyksta.lt.

Dėl asmeninių konsultacijų ir teisinių paslaugų suteikimo prašome kreiptis telefonu 8 671 29151 arba atvykti į advokatų kontorą “ADVOCATERA” Kaune.

 Daugiau naudingos informacijos galite rasti ir advokatų kontoros “ADVOCATERA“ interneto svetainėje www.advocatera.lt
1 KOMENTARAS
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Nepaliko vietos kovai: žalgiriečiai Kėdainiuose įsirašė dar vieną pergalę

Atsakė tuo pačiu: Sakartvelas įteisino naują Lietuvos vardą

Klimatologų verdiktas: vasara bus karšta ir ilga, bet gali užklupti didžiausia grėsmė

Skrydžiais iš Kauno į Varšuvą džiaugėsi neilgai: pasiūlė skristi iš Vilniaus

Pareigūnai ieško dingusio Eigulių gyventojo (atnaujinta)

Užkliuvo ne tik alkoholis: reklamos apribojimai pasiekė ir vaistų rinką

Kaune troleibusų vairuotoju dirbantis vyras prakalbo apie neapykantą gėjams

Kauno policija ieško Garliavoje picą pirkusio vyro (papildyta)

Popiežiaus vizito organizatoriai ieško pagalbininkų - teks padirbėti ir Kaune

Į naujus namus Kačerginėje – dviračiu, laivu ir automobiliu