Sunerimusi kaunietė: ar nepilnametė gali išvykti iš šalies be tėvų sutikimo?

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Į portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi sunerimusi kaunietė, kurios nepilnametė dukra pareiškė, jog nori aplankyti Austrijoje studijuojančią seserį. Tad rengiasi sėsti į autobusą ir išvykti. Moteris kreipėsi į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą, klausdama, ar tikrai vos užsigeidusi jos 14 metų dukra gali nieko netrukdoma laisvai išvykti iš šalies be tėvų sutikimo?

Pasak skaitytojos, minėtos institucijos atstovai esą jai patvirtino, jog vaikai tolimųjų reisų autobusais gali keliauti jau sulaukę šešerių. Išgirdę tokį teiginį portalo žurnalistai ėmė domėtis, ar tikrai atsakyme nėra įsivėlusi klaida. Susisiekėme su Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vyriausiąja specialiste Renata Silvanovič ir pasiteiravome, kelerių metų sulaukę vaikai gali vieni keliauti tarpmiestiniais autobusais ir orlaiviais.

Konkretus vaiko amžiaus keliauti savarankiškai – nenumatytas

„Šiuo metu Lietuvoje galiojantis teisinis reglamentavimas nenumato konkretaus vaiko amžiaus, nuo kurio vaikas gali savarankiškai keliauti Lietuvos teritorijos ribose arba už Lietuvos ribų. Tačiau teisė nuspręsti, ar konkretų vaiką yra saugu išleisti vieną į kelionę, kad ir kokia ji būtų – kelionė į ar iš mokyklos, kelionė autobusu į kitą miestą, ar lėktuvu į kitą šalį – priklauso išimtinai vaiko tėvams“, – sakė vyriausioji specialistė.

Pasak jos, būtent vaiko tėvai, geriausiai pažįstantys savo vaiką, gali nuspręsti, ar šis yra pakankamai brandus ir atsakingas vienas vykti į kelionę, ar gebės tinkamai ir laiku orientuotis aplinkoje, reaguoti į galimus nesklandumus ar ekstremalias situacijas kelionės metu, elgtis saugiai bei laiku priimti reikiamus sprendimus. „Privalu pažymėti, kad bet kuriuo atveju už vaiko saugumą yra atsakingi vaiko tėvai, o už netinkamą rūpinimąsi vaiku įstatymai numato atsakomybę vaiko įstatyminiams atstovams“, – patikslino R. Silvanovič.

Įdomu tai, kad Lietuvai prisijungus prie Šengeno erdvės ir panaikinus vidaus sienas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. liepos 16 d. nutarimu Nr. 724 buvo pakeista ir Vaiko laikinojo išvykimo į užsienio valstybes tvarka. Ji nustato, kad su tėvais ar vieniems laikinai išvykstantiems vaikams nebereikia raštiško vieno iš tėvų sutikimo, kai vykstama į Šengeno erdvei priklausančias šalis.

„Tačiau, tais atvejais, kuomet vaikas vyksta į Šengeno erdvei nepriklausančią šalį, kelionės metu yra privaloma turėti vaiko tėvų ar vieno iš jų, notaro patvirtintą sutikimą, jog vaikas į kelionę vyktų be jį lydinčio pilnamečio asmens“, – teigė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė.

Tėvai neprivalo būti informuoti apie vaiko kelionę

Dar vienas įdomus niuansas tas, kad, pasak R. Silvanovič, vaikui vienam vykstant į kelionę šalies ribose arba į užsienio valstybę, priklausančią Šengeno erdvei, vaiko tėvai neprivalo būti informuoti apie tokią vaiko kelionę. „Kaip minėta aukščiau, pareiga tinkamai rūpintis vaiku, jį prižiūrėti ir užtikrinti, kad vaikas būtų prižiūrimas kitų asmenų ir saugus laiku, kuomet tėvai negali patys rūpintis vaiku, pavyzdžiui, tėvų darbo metu, tėvams išvykus iš namų ar panašiais atvejais, tenka vaiko tėvams“,  – komentavo pašnekovė.

Rizika kelionėse: patarė, kaip apsaugoti vaikus

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vyriausiosios specialistės teigimu, manytina, kad vaiko tėvai, išleidžiantys vaiką vieną į kelionę, turėtų pasirūpinti, jog vaikas žinotų visas galimas rizikas kelionės metu, kaip jų išvengti bei ką daryti nepavykus išvengti grėsmės ar nenumatytų atsitikimų.

„Labai svarbu, jog vaikas kelionės metu būtų pasiekiamas ryšio priemonėmis, turėtų galimybę susisiekti su tėvais ar pagalbos tarnybomis, gebėtų paskambinęs bendruoju pagalbos telefonu prisistatyti, paaiškinti, kas nutiko, esant galimybei – kur vaikas tuo metu randasi, ir panašiai, arba, jeigu tai kelionė į užsienio valstybę – žinoti, į kokius suaugusiuosius gali kreiptis pagalbos. Pavyzdžiui, oro uosto, autobusų, traukinių stoties darbuotojus, policijos pareigūnus, ir kitus asmenis“, – patarė R. Silvanovič.

Ar dažnai tarpmiestiniais autobusais vaikai keliauja vieni?

Specialistės pateiktus komentarus išgirdome, tačiau nusprendėme pereiti nuo teorinio lygmens prie realios praktikos, todėl pakalbinome bendrovės „Kautra“ atstovą Mindaugą Sakalauską. Ar dažnai pasitaiko atvejų, kai vaikai keliauja tarpmiestiniais autobusais vieni? – pasiteiravome.

„Tokių atvejų nėra daug. Daugiau pastebime keliaujančias šeimas. Tačiau, jei atsiversime keleivių pervežimo įstatymus, sakoma, kad tolimojo susisiekimo autobusais draudžiama vežti vaikus iki 7 metų amžiaus, jei jų nelydi vyresni asmenys. Tad, jei vaikas yra iki 7 metų amžiaus, reikėtų, kad jis keliautų su tėvais. Jei vaikas vyresnis visuomet prašome, kad jį pasitiktų suaugęs asmuo po kelionės, tiesiog, kad nepaklystų ar išliptų laiku“, – paaiškino UAB „Kautra“ marketingo grupės vadovas M. Sakalauskas.

34 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Vieno viešbučio – vaiduoklio beveik nebeliko, kada ateis eilė „Britanikai“?

Riedučių manija išjudino Kauną

Iki „Granatų“ lieka vos trys savaitės: skelbia dar dešimtis vardų

Kauną vėl skalauja lietus: eismui kliudė ir virstantys medžiai, ir slidi kelio danga

Vėluoja iš sostinės į Kauną kursuojantys traukiniai

Oficialu: A. White lieka Kauno „Žalgiryje“

Kaune atsiras dar vienas tiltas į senamiestį: kurį iš 7 projektų pasirinks?

Balsavimas dėl krematoriumo neapsiėjo be sukčiavimo: nagus prikišo programišiai

„Rail Balticai“ priverstine tvarka paims dar daugiau žemių: sąraše Kauno miesto ir rajono sklypai

Vakare nuvažiuoti iš Kauno į Vilnių - misija neįmanoma