Sprendžiamas 17-os „Rimi“ ir „Iki“ parduotuvių likimas

DELFI nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Konkurencijos tarybai leidus susijungti prekybos tinklams „Rimi“ ir „Iki“, bendrovės „Rimi Lietuva“ įsipareigojimas parduoti ar kitaip perleisti 17 iš 287 parduotuvių kol kas apgaubtas migla. Kai kurie prekybininkai jau gavo pasiūlymus ir juos vertina.

Mažmeninės rinkos dalyviai turi mažai informacijos apie ketinamas perleisti parduotuves, o nekilnojamojo turto (NT) ekspertas svarsto, kad bendrovė rinkai tikriausiai pasiūlys mažesnės apyvartos arba tarpusavyje konkuruojančias parduotuves.

BNS žiniomis, visos 17 parduotuvių, kurių pardavimai 2016 metais siekė 49 mln. eurų, yra nuomojamos, todėl „Rimi Lietuva“ perduos tik jų nuomos sutartis.

Kol kas tik du prekybos tinklai – „Maxima“ ir „Aibė“ – teigia svarstysiantys galimybę perimti dalį iš 17-kos „Iki“ bei „Rimi“ parduotuvių Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje. „Norfa“ tikina, kad jos nedomina galiojančios nuomos sutartys, o „Lidl“ savo planų neatskleidžia.

„Norfa“ norėtų naujų nuomos sutarčių

Prekybos tinklo „Norfa“ savininkas Dainius Dundulis sako, kad „Rimi Lietuva“ tikriausiai perduos galiojančias nuomos sutartis su parduotuvių savininkais, tačiau „Norfos“ tai netenkina – tinklas perimtų parduotuves, tik jeigu galėtų sudaryti naujas, ilgesnes nuomos sutartis.

„Sakykime, kad „Iki“ parduotuvės nuomos sutartis liko galioti trejus metus, tai kas dėl tų trejų metų eis? Šiais laikais minimumas turėtų būti septyneri metai nuomos. Aišku, jeigu būtų labai gera vieta, tai gal eitume, bet mes paprastai pasirašome 10-15 metų laikotarpiui. (…) Mes perimti nenorime – norime iš naujo išsinuomoti ir jeigu sąlygos tiktų, tai mes dėl to šnekėtume“, – tvirtino D. Dundulis.

Anot D. Dundulio Lietuvoje apskritai beveik nėra rinkos dalyvių, galinčių perimti „Rimi“ ir „Iki“ parduotuves.

„Pamąstykime kitaip. „Iki“ ir „Rimi“ nebegali būti. „Maxima“ su klaustuku yra tik dėl konkurencijos. „Norfai“ yra galimybės, bet aš jau sakiau, dėl ko mes nieko nedarysime. Už „Lidl“ negaliu atsakinėti, bet ką matome dabar, tai jie Lietuvoje tik statosi ir pagal vieną formatą“, – kalbėjo D. Dundulis.

„Maxima“ ir „Aibė“ domisi parduotuvėmis

Bendrovės „Maxima LT“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorius Jaunius Špakauskas teigė, kad įmonė dar neturi informacijos apie ketinamas perleisti parduotuves, tačiau svarstys galimybes jas perimti.

„Kol kas informacijos apie konkurentų planuojamus perleisti objektus nėra, vis tik neatmetame galimybės svarstyti pasiūlymus, jei šie padėtų dar geriau patenkinti pirkėjų lūkesčius“, – BNS teigė J. Špakauskas.

Lietuvos kapitalo prekybos įmonių aljanso „Aibė“ Rinkodaros departamento direktorė Giedrė Pukienė sakė, kad aljansas „Rimi Lietuvos“ gavo pasiūlymą ir ketina jį svarstyti.

„Mes esame gavę pasiūlymą ir jį analizuos mūsų turto vystymo skyrius. Kol kas jokios informacijos neatskleisime ir artimiausiu metu, kiek suprantu, nebus niekas niekam atskleidžiama. Nepasakysiu nei kas kreipėsi, nei kaip kreipėsi. Tiesiog yra gautas pasiūlymas ir jis bus analizuojamas“, – teigė G. Pukienė.

Vokietijos mažmeninės prekybos tinklo „Lidl“ atstovas spaudai Valdas Lopeta tvirtino, jog įmonė nekomentuoja savo plėtros planų.

Kas gali būti perleidžiama?

NT paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis svarstė, kad „Rimi Lietuva“ bandys perleisti prastai dirbančias arba tarpusavyje konkuruojančias parduotuves.

„Aš nežinau, kokios yra perdavimo taisyklės, ar jie gali atsisakyti bet kokių parduotuvių, ar ne. Logiška būtų, jeigu jos atsisakytų tarpusavyje konkuruojančių parduotuvių arba pačių prasčiausių – tų parduotuvių, kurios neša mažiausią apyvartą“, – teigė S. Vagonis.

Jo nuomone, jeigu bus bandoma perleisti prastesnes parduotuves, tai procesas gali užtrukti, nes konkurentai nebūtinai norės ateiti į nepelningus objektus.

„Jeigu tikėtina, kad atsisakoma mažiausiai pelningų taškų, tai ir konkurentai neturės didelio noro. (…) Nebent konkurentai iš principo toje vietoje kažkodėl neturėjo savo taško. Jiems bus proga įsikurti, nors ir ne pačioje geriausioje, bet tam tikroje nepadengtoje vietoje“, – teigė NT ekspertas.

„Rimi Lietuvos“ akcininkės Švedijos „ICA Gruppen“ atstovas spaudai Ola Fernvallas trečiadienį sakė, kad 17-os parduotuvių vieta kol kas neatskleidžiama, kad nebūtų pakenkta jų darbuotojams, tačiau tvirtino, kad sąrašą vėliau paviešins Konkurencijos taryba.

Konkurencijos taryba akylai stebės procesą

Konkurencijos taryba trečiadienį uždegė žalią šviesą 213 mln. eurų vertės prekybos tinklų „Rimi“ ir „Iki“ pirkimo-pardavimo sandoriui. Jos narys Elonas Šatas BNS ketvirtadienį teigė, kad taryba akylai stebės 17-kos parduotuvių perleidimą, o nustačius pažeidimų, sandoris gali apskritai neįvykti.

„Kol nėra surastas parduotuvių pirkėjas ar pirkėjai, kurie atitinka keliamus reikalavimus, kol taryba neįvertins, kad tie pirkėjai tinkami, jog galėtų būti veiksminga konkurencija, kol „Rimi“ negalės sudaryti sutarčių dėl parduotuvių perleidimo, tol sandoris negalės būti baigtas. Bet jeigu taryba įvertintų, kad pirkėjai yra tinkami ir „Rimi Lietuva“ su jais sudaro sutartį, kuria įsipareigoja parduotuves perleisti, tada jau „Rimi Lietuva“ gali perimti „Iki“ kontrolę“, – kalbėjo E. Šatas.

Anot jo, visi su sandoriu susiję terminai yra konfidencialūs. Net ir baigus sandorį, taryba stebės, kaip laikomasi kitų susitarimo sąlygų, kurios nustatytos spalio pradžioje paviešintuose „Rimi Lietuvos“ įsipareigojimuose.

Šie įsipareigojimai numato, kad parduotuvių perėmėjas privalo tęsti mažmeninę prekybą.

„Rimi Lietuva“ įsipareigojo iki sandorio pabaigos nedaryti neigiamo poveikio 17-kos parduotuvių vertei ar konkurencingumui, nenutraukti jų veiklos, be to, „Rimi Lietuva“ jose veikti negalės 10 metų, tačiau ir toliau galės išlaikyti patalpų nuosavybės ar nuomos teisę. Vis dėlto „Rimi Lietuva“ 5 metus negalės pati išsinuomoti patalpų iš jų pirkėjo.

„Iki“ skelbia šiuo metu turinti 231 parduotuvę, „Rimi Lietuva“ – 56.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

22 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Naujausios žinios

Įspėjimas mažiesiems kauniečiams ir tėvams: piktavaliai siekia, kad vaikai susižalotų

Kauno valdininkai automobilius rinkosi skrupulingai: galingi varikliai, odiniai salonai ir reguliuojama važiuoklė

Jaunimo čempionato finiše emocijų netrūko - iš aikštės išvytas jaunasis žalgirietis

„Megoje“ vyriško lytinio organo kostiumu apsirengęs vyras: būkime atviresni

Lėktuvo avarija prie Akademijos miestelio: į ligoninę išvežtas užsienietis (papildyta)

Nesibaigianti kova su Sosnovskio barščiais: Kaunas rikiuojasi prie lyderių

Nesėkmingas iškvietimas: Aleksote avariją sukėlė policijos ekipažas

Lietuviai šluoja automobilius JAV: baiminasi, kad kainos gali šokti aukštyn

K. Kemzūros prognozė „Žalgirio“ sirgaliams nepatiks: tiesiog sporte taip yra

Kauniečiai niršta: visą karštą šeštadienį teko praleisti be vandens