„Valstiečiai“ A.Veryga ir A.Širinskienė žengia medicininių kanapių įteisinimo keliu

Kauno VPK nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovai siūlo leisti šalyje naudoti medikamentus, kurių sudėtyje yra kanapių.

Farmacijos bei Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymų pataisos leistų medicinoje naudoti tokius vaistinius preparatus, jei jų saugumas ir veiksmingumas yra įrodytas moksliniais tyrimais, o preparatas yra registruotas. Siūloma, kad pataisos įsigaliotų nuo 2019 metų.

Šias pataisas registravo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė. Anksčiau ši politikė socialiniame tinkle „Facebook“ kvestionavo konservatorių paskelbtą siūlymą įteisinti medicinines kanapes, keldama klausimą, kokiais klinikiniais tyrimais grįstas tokio gydymo efektyvumas.

Tuo tarpu sveikatos apsaugos ministras iškart sakė neprieštaraujantis medicininių kanapių įteisinimui, kai kalbama apie tokių medžiagų naudojimą pacientams, o ne pramogai. Iniciatyvą įteisinti preparatus su kanapėmis sunkių ligonių gydymui praėjusią savaitę paskelbė konservatoriai Mykolas Majauskas ir Irena Degutienė, pasiūlę ministrui papildyti medicinoje leidžiamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą.

Vėliau A.Širinskienė BNS sakė savo pozicijos nepakeitusi, nes pasisakymu „Facebook“ būtent norėjusi pareikšti nuomonę, kad „bet koks vaistas, kuris registruojamas Lietuvoje, turi būti pagrįstas moksliniais įrodymais“.

„Tas projektas, kurį mes registravome, leidžia naudoti viso pirmo sąrašo vaistinius preparatus, jei yra surinkti visi klinikiniai įrodymai (dėl veiksmingumo), aš nematau jokios problemos tokius preparatus naudoti“, – sakė A.Širinskienė.

Praėjusią savaitę Seime surengtoje spaudos konferencijoje diskusiją dėl medicininių kanapių įteisinimo pradėti pasiūlęs M.Majauskas sako, kad registruotos pataisos yra „pacientų ir jų drąsos kalbėti atvirai rezultatas“.

„Tikiuosi, kad kanapių įteisinimo procedūros ilgai neužtruks ir pacientai jau netrukus gaus visą įmanomai geriausią gydymą“, – BNS „valstiečių“ registruotą iniciatyvą komentavo konservatorius.

Įstatymų pataisas teikiantys „valstiečiai“ aiškinamajame rašte pažymi, kad siūlomos įstatymų pataisos sudarytų platesnes galimybes sunkius pacientus gydyti vaistais, kurių sudėtyje gali būti ne tik kanapių, bet taip pat kitų sudedamųjų dalių iš narkotinių ar psichotropinių medžiagų.

Taip pat įvertinus, kad tokių vaistų sudėtyje būtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, jiems būtų taikomos itin griežtos naudojimo, apskaitos ir išdavimo pacientams taisyklės. Kaip pažymi teikėjai, tokia tvarka ir dabar taikoma, pavyzdžiui, morfijui, kuris skirtas malšinti labai stiprų, ūmų skausmą.

Sveikatos apsaugos ministro A.Verygos teigimu, kad būtų išvengta piktnaudžiavimų pramoginiais ar laisvalaikio tikslais naudoti narkotines medžiagas per šių medžiagų turinčius vaistus, artimiausiu metu bus nustatyta tokių vaistų laikymo, gabenimo Lietuvos teritorijoje, gaminimo, importo ir eksporto tvarką.

„Taip siekiame išvengti galimų piktnaudžiavimo atvejų. Modernių, saugių ir mokslo patikrintų vaistų sudėtyje gali būti ne tik kanapių, bet taip pat kitokių narkotinių ar psichotropinių medžiagų, todėl teikdami įstatymų pataisas vaistų prieinamumui didinti iškart siūlome ir priemones, kurios leistų užkardyti piktnaudžiavimo atvejus, ir tokių medžiagų patekimą į nelegalią apyvartą“, – frakcijos paskelbtame pranešime cituojamas A.Veryga.

Lietuvoje medicininės kanapės neatskiriamos nuo rekreacinių ir yra draudžiamos pagal Farmacijos įstatymą. Jame nurodoma, kad medicininiais tikslais naudoti galima tik Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų antrame sąraše esančias medžiagas, kai kanapės įrašytos draudžiamame vartoti pirmame.

Pataisomis nesiūloma perkelti kanapių į kitą sąrašą, išlaikant suderinamumą su Jungtinių Tautų Organizacijos Psichotropinių medžiagų konvencijoje, tačiau numatyti išlygas dėl tokių medžiagų taikymo medicinoje.

141 KOMENTARAS
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Žinutes vagims siunčiame patys: kaip apsaugoti namus atostogų metu?

Per Jonines – sustiprintos policijos pajėgos ir vairuotojų patikrinimai

Mus paliko žinomas kaunietis skulptorius J.G.Ruzgas, kurio darbai puošia daugelį Lietuvos vietų

Kėdainiai neatsilieka nuo Kauno: su premjeru sutarė dėl stadiono rekonstrukcijos

Skaitytojos kelionė troleibusu apkarto: paprašiusi bilieto, buvo aprėkta

Apeliuoja į valdančiuosius: suskaičiuota, kiek Lietuvai kainuoja nelegalios cigaretės

Kaune duris atvėrė naujo tipo įstaiga priklausomiems asmenims

Aktualu daugeliui: nepasikeitus SIM kortelės, populiari paslauga nebeveiks

Rokiruotės „Žalgirio“gretose: suformuota vidurio puolėjų grandis

Šv. Jokūbo kelias siekia ir Kauną