Gyventojų pajamų deklaracija: viskas, ką svarbu žinoti

Asociatyvi / R.Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Jau kovo 16 d. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) paskelbs preliminarias gyventojų pajamų deklaracijas elektroninėje deklaravimo sistemoje. Iki gegužės 1 d. gyventojai galės pateikti savo pajamų ir turto deklaracijas už 2016 m.

Nors preliminarios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir turto deklaracijos elektroninėje sistemoje pasirodys kovo 16 d., mokesčių administratoriui teikti savo deklaracijas gyventojai gali jau nuo sausio.

Primename, kad daugiausiai gyventojų privalo pateikti pajamų deklaracijas dėl vykdytos individualios veiklos pagal pažymą arba verslo liudijimą, gautų turto nuomos, pardavimo pajamų. Pažymėtina, kad, pavyzdžiui, parduodant nekilnojamąjį turtą, tokia prievolė kyla neišlaikius turto nuosavybėje 10 metų, automobiliui – 3 metai.

Taip pat pajamų deklaracijas teikia tie gyventojai, kurie nori pasinaudoti GPM lengvatomis ir susigrąžinti dalį sumokėtų mokesčių.

Deklaruodami pajamas už praėjusius metus gyventojai gali susigrąžinti dalį mokesčių tokiais atvejais:

– nepasinaudojo visu metiniu neapmokestinamu pajamų dydžiu (NPD) ar papildomu NPD už auginamus vaikus (įvaikius);

– mokėję gyvybės draudimo ar pensijų įmokas;

– mokėję palūkanas už būsto kreditą.

Kaip pabrėžia VMI, pasitikslinti, ar gyventojas privalo deklaruoti turtą ar metines pajamas, galima paskambinus į VMI Mokesčių informacijos centrą arba atvykus į mokesčių inspekcijos padalinį.

Mokesčių inspekcija taip pat įspėja, kad jei gyventojai privalo deklaruoti pajamas, tačiau to nepadarys iki šių metų gegužės 2 d., prašymai pervesti pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams ar partijoms bus nenagrinėjami ir parama nepervedama. Todėl norint, kad paramos gavėjai sulauktų gyventojo paramos, pastarieji turi pasirūpinti, kad deklaracija būtų pateikta laiku.

Pakeitimai dėl GPM lengvatos investiciniam gyvybės draudimui

VMI taip pat pažymi, kad gyventojų mokamoms gyvybės draudimo įmokoms bei įmokoms į pensijų fondus nuo šių metų įvesti apribojimai dėl sumos, nuo kurios grąžinamas GPM. Kartu įvesti naudos keitėjo apribojimai. Šie pasikeitimai galioja ir kaupiamajam, ir investiciniam gyvybės draudimui.

Nustatyta, kad gyvybės įmokų ir pensijų įmokų į pensijų fondus suma negali viršyti daugiau 2000 eurų per metus.

Taip pat nurodoma, kad mokesčio lengvatomis galima pasinaudoti tik tada, jei gyvybės draudimo sutartyje numatytas naudos gavėjas nesikeitė nuo draudimo sutarties sudarymo dienos. Išimtis taikoma tik tada, kai naudos gavėjas pasikeitė dėl naudos gavėjo mirties ar dėl santuokos pabaigos (pradžios), jeigu naudos gavėjas vienas vaikas buvo pakeistas kitu arba naudos gavėjas keitėsi iki šių metų pradžios.

Deklaruoti turtą privalančių gyventojų sąrašas nesikeičia

Turtą už praėjusius metus šiemet privalo deklaruoti tie patys asmenys, kuriems ši prievolė galiojo ir pernai.

Turtą deklaruoti privalo šie asmenys: politikai, valstybės tarnautojai, Europos parlamento nariai, teisėjai, notarai, antstoliai, prokurorai, valstybinių aukštųjų mokyklų vadovai, viešųjų įstaigų, kurių steigėja ar dalininkė yra valstybė arba savivaldybė, vadovai, valstybės ir savivaldybės įmonių vadovai, valstybės ir savivaldybės įstaigų vadovai, pavaduotojai ir struktūrinių padalinių vadovai bei pavaduotojai, Respublikos Prezidento ar Seimo paskirtų valstybinių komisijų ir tarybų pirmininkai, jų pavaduotojai ir nariai, viešosios informacijos rengėjo ir skleidėjo tarybų ir valdybų nariai, vadovai, jų pavaduotojai, vyriausieji redaktoriai, jų pavaduotojai, redaktoriai, jų pavaduotojai bei jų šeimos nariai.

Prievolė deklaruoti turtą atsiranda ir tiems gyventojams, kurie nori gauti paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti ir jų šeimos nariai.

VMI taip pat aiškina, kokį turtą turi deklaruoti politikai (sumokėję didesnį nei 360 eurų nario mokestį), valstybės tarnautojai ir kiti paminėti gyventojai:

– nekilnojamąjį daiktą, įskaitant ir nebaigtą statyti statinį;

– kilnojamąjį daiktą, jei šiam daiktui privaloma teisinė registracija;

– pinigines lėšas, jeigu jų suma didesnė nei 1500 eurų;

– paskolas ir negrąžintas lėšas, jei jų suma didesnė nei 1500 eurų;

– meno kūrinius, brangakmenius, juvelyrinius dirbinius, tauriuosius metalus, kurių vieneto vertė viršijo 1500 eurų;

– vertybinius popierius, jei jų bendra vertė viršijo 1500 eurų.

Deklaracijoje privaloma nurodyti ir Lietuvoje, ir užsienio valstybėse turimas turtas.

Praėjusiais metais VMI sulaukė apie 1,2 mln. asmenų deklaracijų. Šiemet planuojama sulaukti panašaus skaičiaus. 2015 m. net 99,4 proc. deklaracijų buvo pateikta elektroniniu būdu.

Skaičiuojama, kad šių metų vasario 1 d. Lietuvoje iki galo GPM nesusimokėjusių asmenų skaičius siekė daugiau nei 169 tūkst. Bendra jų skola siekė apie 67,7 mln. eurų.

Skolininkų, kurių skola didesnės nei 5 eurai, skaičius buvo apie 34,5 tūkst. gyventojų, suma – 67,56 mln. eurų.

0 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Naujausios žinios

Laisvės alėjos rekonstrukcijos tąsa: kaip kovos su dulkėmis ir keis legendinį fontaną

Įspūdingų akimirkų pripildytos varžybos: prieš lietuvius krito ir Japonijos rinktinė (foto)

I. Zasimauskaitė susitiko su dvasiniu mokytoju iš JAV: be šio kelio - nebūčiau laimėjusi „Eurovizijos“ atrankos

„X Faktorius“ Kaune ieškos būsimų Lietuvos muzikos žvaigždžių

Etikos komisijos taikiklyje - būrys V. Matijošaičio patarėjų

„Danske Bank“ traukiasi iš Lietuvos

„ChangeMakers’ON“ ekspertas M. Čiuželis meta iššūkį: kaip „įveiklinti“ senjorus?

Vestuvės kalėjime: Kaune nužudytos žurnalistės žudikas pasipiršo uždaužyto Matuko mamai

Kitokios lenktynės Kauno rajone: dalyviai suvažiuos iš dešimties šalių

Pareigūnai aiškinasi, kas nesusimokėjo už mėsos produktus