Kauno klinikose kuriamas pirmasis Lietuvoje motinos pieno bankas | Kas vyksta Kaune

Kauno klinikose kuriamas pirmasis Lietuvoje motinos pieno bankas

S. Orlov nuotr.

Prieš kelerius metus į asociaciją „Padedu augti“ susibūrusios neišnešiotukų mamos, teikiančios psichologinę ir socialinę pagalbą šeimoms, auginančioms anksčiau laiko gimusius vaikus bei vykdančios įvairius paramos projektus, ryžosi dar vienai kilniai misijai.

[galerija kiek=””]

Kartu su Kauno klinikomis asociacija vykdo projektą „Sveika pradžia – mamos pieno laše“, kurio metu renkamos lėšos pirmajam Lietuvoje motinos pieno bankui. Geradarių aukos bus skirtos įsigyti medicinos įrangą, kuri užtikrins motinos pieno banko veiklą. Tokiai įrangai nupirkti reikia 20 tūkst. eurų.

,,Tikimės, kad ši prasminga idėja padės pasibelsti į žmonių širdis ir paskatins prisidėti prie gyvybiškai svarbaus projekto įgyvendinimo. Motinos pieno banko įkūrimas svarbus ne tik anksčiau laiko gimusių kūdikių šeimoms, bet ir šeimoms, kurių naujagimiai sunkiai serga“, – sako asociacijos ,,Padedu augti“ vadovė Inga Budrienė, auginanti 26 nėštumo savaitę gimusius dvynius.

Naujagimiams itin svarbu

Projekto „Sveika pradžia – mamos pieno laše“ viešosios komunikacijos atstovės Julijos Kulik-Dulskienės teigimu, idėja kurti Motinos pieno banką tarp mamų, auginančių neišnešiotukus, sklandė jau seniai. „Anksti į pasaulį atskubėjusiam kūdikiui ypač svarbus motinos pienas.  Jis lengviau virškinamas, apsaugo nuo infekcijų bei uždegimų. Tai ypač aktualu pirmosiomis neišnešiotuko gyvenimo dienomis“, – pasakoja J. Kulik-Dulskienė.

Pagimdžiusios neišnešiotą kūdikį motinos patiria stresą, todėl neretai pirmosiomis dienomis nepavyksta vaikelio pamaitinti mamos pienu, tenka duoti mišinėlius. Neretai gimdyvės susigundo internete rastais skelbimais, kuriuose siūloma įsigyti šaldyto motinos pieno. „Tai nėra saugu. Anksčiau laiko gimusiems naujagimiams  mamos pienas naudingas dėl vitaminų ir kitų svarbių medžiagų. Motinos pienas neišnešiotiems kūdikiams yra gyvybiškai svarbus dėl jų nebrandumo. Mes norime padėti rūpintis pieno patikimumu, saugumu bei kokybe ir padėti įkurti pirmąjį Lietuvoje donorinio mamos pieno banką, tad stengiamės padėti įsigyti reikalingą įrangą“, – kalbėjo asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Budrienė. 

Kviečia tapti pieno banko donorėmis

Vilmos Ivanauskienės, Kauno klinikų Neonatologijos klinikos gydytojos neonatologės, teigimu, visos kūdikius iki 6 mėnesių maitinančios motinos gali tapti mamos pieno banko donorėmis. Nustatyta, kad motinos, pagimdžiusios neišnešiotą kūdikį, pienas kaloringesnis nei išnešiotų naujagimių motinų pienas. Medikė sako, kad Kauno klinikų medikai ir personalas skatins tapti pieno donorėmis stacionare gulinčias mamas, kurios neretai pritraukia daug didesnį pieno kiekį, nei reikia jų naujagimiui.

Motinos pieno banke bus saugomas patikrintas donorių pienas. „Surinktą donorių pieną privalome ištirti dėl mikrobų užteršimo, vėliau jį pasterizuosime.  Turime būti atsargūs dėl galimų infekcijų, tad atsakingai tirsime donores“,– teigia gydytoja neonatologė V. Ivanauskienė. Motinos pieno banke esantis pienas nebus parduodamas, juo bus maitinami tik ligoninėje gydomi kūdikiai.

Idėją palaiko ir žinomi žmonės

Projektui „Sveika pradžia – mamos pieno laše“ paramą išreiškė žinomi Lietuvos žmonės. Nors solisto Merūno Vitulskio ir jo sutuoktinės Erikos šeimoje vaikai gimė laiku ir sveiki, jauna šeima pritaria atsakingiems motinos pieno banko siekiams. „Kiekviena gyvybė turi teisę išgyventi ir reikia padaryti viską, kad anksčiau laiko gimę ir sunkiai sergantys naujagimiai užaugtų sveiki bei gražūs vaikai“, – sako E. Vitulskienė. Garsiai šeimai ir jų artimiesiems neteko patirti nelengvos neišnešiotokų auginimo kasdienybės. „Kai laukiausi, šiek tiek pagalvodavau apie tai. Tačiau tokias mintis vijau šalin, tikėjau, kad viskas mums bus gerai“, – savo prisiminimais dalinasi E. Vitulskienė. Jauna moteris tvirtina, kad reikia padaryti viską, kad gimdyvės jaustųsi gerai. „Jeigu mama jaučiasi gerai, tuomet ir vaikeliui bus gerai“, – neabejoja dviejų vaikų mama. ,,Linkiu kuo daugiau stiprybės ir, jeigu tokiu būdu galime padėti „Sveika pradžia – mamos pieno laše“ projektui, tuomet su didžiausiu malonumu remiame jo idėjas“, – sėkmės būsimam motinos pieno bankui linki E. Vitulskienė.

Šiemet likimo siųstą išbandymą patyrė TV prodiuserio Kristupo Krivicko ir jo žmonos Jurgitos šeima. Į pasaulį atskubėjęs mažylis Augustėlis privertė sunerimti tris vaikus auginančią jauną porą. „Naujagimiui gimus per anksti, pirmąsias tris dienas negalėjau jo pamaitinti savo pienu – pieno tiesiog nebuvo. Būdavo, kad 2 valandas bandau ištraukti pieno, o jo vos keli lašai. O ir tuos pačius benešant kūdikėliui, lašai išdžiūdavo. Tai buvo sunkus metas, kai savo vaikeliui nori duoti viską ką geriausia, o negali“, – nelengvas dienas prisimena J. Krivickienė. Šiandien p. Jurgita dėkoja rūpestingiems Kauno klinikų medikams ir žindymo specialistėms, kurios negailėjo patarimų bei padėjo nusiraminti.

„Man buvo labai labai baisu. Iš patirties žinau, kad ne visoms mamoms pavyksta susitvarkyti su išgąsčiu. Jaudinimasis dėl neišnešiotuko neleidžia atsirasti motinos pienui, o maitinti anksčiau laiko gimusį ar sunkiai sergantį naujagimį mamos pienu yra labai svarbu. Dabar labai gaila išpilti pieno perteklių, nes jo lieka daugiau, negu suvalgo sūnelis. Galima šaldyti pieną, bet jo neprikaupsi iki begalybės, vis tiek tenka dalį išpilti. O atsiradus pieno bankui, mamų donorių pienas galėtų padėti patiems mažiausiems – kruopytėms“, – projekto „Sveika pradžia – mamos pieno laše“ tikslus remia J. Krivickienė.

Būdai prisidėti prie projekto.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA