Žvilgsnis į inteligentų šeimas pirmojoje Lietuvos Respublikoje | Kas vyksta Kaune

Žvilgsnis į inteligentų šeimas pirmojoje Lietuvos Respublikoje

Sportiniu azartu alsuojančią parodą „Ir stok už garbę Lietuvos!“ keičia nauja, jaukią namų šilumą skleidžianti paroda „Inteligentų šeima Pirmojoje Lietuvos Respublikoje“.

Šiuolaikinei visuomenei karštai diskutuojant apie šeimos koncepciją ir jos ateitį, parodos rengėjai pristato vieną iš Pirmosios Lietuvos Respublikos šeimos modelių – inteligentų šeimą. Tai veikliausia to meto visuomenės ląstelė, savo veikla ir gyvenimo būdu kūrusi standartus įvairiose gyvenimo srityse.

Inteligentas, šeima, šeimos buitis, vaikų auklėjimas ir laisvalaikis – pagrindinės parodos temos. Parodos rengėjai išryškino esmines tarpukario lietuvių inteligentų šeimų savybes: pilietiškumą, patriotizmą, pasiaukojimą, aukštą moralę ir kultūrą. XX a. 3 deš. susiformavęs naujas požiūris į vaiką, į vaikystės pasaulį leidžia kitaip pažvelgti į šiandien norma tapusius vaikų ugdymo standartus. Lankytojai supažindinami su tuometiniais moderniais vaikų auklėjimo metodais, žaislais, besiformuojančiu požiūriu į vaiką kaip į mažą asmenybę bei į vaikystę kaip labai svarbų amžiaus tarpsnį. Lankytojai taip pat pamatys dalelę inteligentų šeimos buities, susipažins su atsiradusiomis naujomis vartojimo tendencijomis, madomis, reklama, modernaus tautinio stiliaus apraiškomis namų interjere. Parodoje bus pristatytas ir inteligentų šeimų laisvalaikis, kuris turėjo šviečiamąją, tautiškumo, bendruomeniškumo ugdymo, taip pat fizinio, protinio bei emocinio poilsio funkcijas.

Parodos kūrėjai nesiekė pristatyti visų Pirmosios Lietuvos Respublikos inteligentų šeimų. Pasirinktos politikų, verslininkų, visuomenės veikėjų, akademinio pasaulio atstovų, diplomatų, karininkų, medicinos darbuotojų, pedagogų, menininkų šeimos – Smetonų, Stulginskių, Grinių, Tūbelių, Vailokaičių, Venclauskių, Galaunių, Darių, Lozoraičių, Šalkauskių, Čarneckių, Jablonskių, Landsbergių, Janulaičių, Ivanauskų, Dvarionų, Sruogų, Petrauskų, Žmuidzinavičių, Zubovų, Didžiokų, Zikarų ir kt. – reprezentuoja inteligentų šeimų kasdienybės vaizdinį. Apsilankę parodoje ne tik išvysite akimirkas iš šių šeimų gyvenimo, bet ir sužinosite, kaip atrodė pirmieji elektriniai buities prietaisai, kuo puošėsi tėčiai ir mamos, kokius saldumynus mėgo jų vaikai, kur visa šeima vykdavo atostogauti. Pamatysite, kokią vestuvinę dovaną dukrai Marijai įteikė Antanas ir Sofija Smetonai, kaip atrodė kūdikio vystymo stalelis ir vaikiškos svarstyklės. Galėsite išmokti taisyklių, kuriomis vadovavosi tarpukariu rašiusieji romantiškus meilės laiškus ir pasitikrinsite, ar atitinkate pažinčių skelbimuose pageidautas tobulo sutuoktinio savybes.

Visuomenė taip pat buvo įtraukta į šios parodos rengimą. Žmonės buvo kviečiami pagerbti savo artimuosius – į Istorinę Prezidentūrą siųsti ar atnešti savo šeimų nuotraukas (iš 1918–1940 m. laikotarpio), kuriomis beveik du metus galės grožėtis visi muziejaus lankytojai. Iš savanoriškai atneštų ir iš žymių tarpukario inteligentų šeimų surinktų nuotraukų susidarė gražus ir skaitlingas rinkinys – virš 1100 nuotraukų. Parodos rengėjai dėkoja visoms šeimoms, kurių atneštos fotografijos papildė ir atskleidė naujų inteligentų šeimos gyvenimo aspektų.

Parodoje eksponuojami daiktai ir ikonografinė medžiaga iš Istorinės LR Prezidentūros, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus fondų, Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Vytauto Didžiojo karo muziejaus, Šiaulių „Aušros“ muziejaus, S. Kymantaitės-Čiurlionienės memorialinio namų-muziejaus, A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejaus, A. ir P. Galaunių namų, J. Zikaro memorialinio muziejaus, M. ir K. Petrauskų lietuvių muzikos muziejaus, Žaislų muziejaus, Maironio lietuvių literatūros muziejaus,  Lietuvių literatūros ir meno archyvo, Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus, Ukmergės kraštotyros muziejaus, Rokiškio krašto muziejaus. Taip pat iš privačių kolekcijų: Karolinos Masiulytės-Paliulienės, Danutės Vailionytės-Narkevičienės, Vidos Bartkienės, Audronės Vaitkutės, Eglės Vindašienės, Aušros Marijos Vilkienės, Juliaus Šalkauskio, Peterio Kuhlmanno, Ramūno Gulbino, Ramūno Janulaičio, Stanislovo Šimanausko, Jono Vaičenonio, Stanislovo Sajausko, Vytauto Miliuko, Vytauto Landsbergio, Juliaus Vytauto Smetonos, Algirdo Markūno ir kitų žymių tarpukario inteligentų šeimų palikuonių archyvų.

Į parodos atidarymą susirinks gausus būrys garbingų ir žymių tarpukario šeimų palikuonių ir giminių, kurių seneliai ir tėvai šypsosi iš parodoje eksponuojamų to meto šeimos fotografijų. Parodą atidarys jos mecenatė, Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Parodos atidaryme  istorinėje Prezidentūroje Kaune  svečiai su kvietimais laukiami liepos 4 d.

Nuo liepos 5 d. aplankyti parodą kviečiami visi – maži ir dideli kauniečiai, miesto ir šalies svečiai.

 

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA